1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Eğitim Kurumları Çocuklar İçin İyileştirilmeli
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Eğitim Kurumları Çocuklar İçin İyileştirilmeli

A+A-

Yaklaşık 1 ay sonra 2017-2018 Eğitim Öğretim yılı başlayacak ve milyonlarca çocuğumuz geleceğin Türkiye’sine katkı sunmak için yeni bilgiler öğrenmeye ve içlerinde var olan yeteneklerini gün yüzüne çıkarmaya yönelik eğitimler alacak.

Toplumun her ferdi evladının en iyi okullarda okumasını, iyi eğitim almasını ve gelecekte de başarılı bir insan olmasını arzu eder. Buraya kadar hepimiz hem fikiriz ancak geçmiş yıllara oranla tüm devlet okullarında eğitimdeki kalite standardı birbiriyle kıyaslanmayacak kadar iyi hale gelmişken yine nüfus daireleri ve muhtarlıklarda hızlı bir sirkülasyon başladı.

Afyonkarahisar’ın en iyi ilkokullarından sayılan Atatürk ve Hocaahmet Yesevi’ye çocuğunu kayıt yaptırmak isteyen veliler ikamet değişikliği yapacak boş daireler aramaya başladılar şimdiden. Kendi ikametlerine yakın okullarda eğitimin kalitesinin düşük olduğundan mıdır yoksa ‘en iyi okulda okuyor benim çocuğum’ demek için midir bilinmez ama bir tarafta bu değişim yaşanırken bir tarafta ise halen hizmet binası yeterli olmadığı için ikili öğretim yapan okullarımızın varlığıdır.

Afyonkarahisar il merkezinde halen ikili öğretim yapan okulların varlığı beni bir nebze de olsa rahatsız ediyor nedenine gelinecek olursa ikili öğretimde sabah saatlerinde okula gidecek olan bir çocuk için ders zili 07:00 da başlıyor ve 13:00 gibi sona eriyor. Okula gidecek çocuğun sabah uyanması, hazırlanması ve kahvaltısını sağlıklı bir şekilde yapıp okuluna ulaşması için okulu da yakın ise evine en geç 06:00 demektir. Bu saat de henüz gün ağarmadan evden çıkacak çocuğun sokak köpekleri tarafından kovalanması veya çeşitli tehditlerin varlığı anlamına gelecektir.

Öğle saatlerinde okula giden çocuklar için de bu sorun akşam 18:00 gibi yaşanacağı göz önünde bulundurulduğunda sorun sabahçı ve öğlenci olarak ayrılan iki grubu da etkileyecektir. Geçtiğimiz yıllarda sokak hayvanları tarafından ısırılan bir öğrenci olduğu da biliniyor. Kimi öğrencinin ise okula gelirken köpeklerde korunmak için maytap getirmek zorunda kaldığı da kulağımıza geliyor.

Afyonkarahisar’da nüfus göz önünde bulundurularak yeni eğitim kurumlarına ihtiyaç olduğu doğrudur ancak ikili öğretim uygulanan 3-4 okulun da bir an önce diğer okullar gibi hizmet verir hale getirilmesidir.

Bu yazı toplam 609 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.