1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Eğitim Gören Mülteci Çocuk Sayısı Bin 46’a Ulaştı
Eğitim Gören Mülteci Çocuk Sayısı Bin 46’a Ulaştı

Eğitim Gören Mülteci Çocuk Sayısı Bin 46’a Ulaştı

Afyonkarahisar’da 11 bin 843 sığınmacının yaşadığını bildiren Kaval, kentte eğitim gören mülteci çocuk sayısının ise bin 46 olduğunu kaydetti.

A+A-

Suriye’de yaşanan iç savaş yüzünden milyonlarca sığınmacı Türkiye’de yaşıyor. Her geçen gün sayıları artmaya başlayan sığınmacıların11 bin 843’ü Afyonkarahisar’da hayatını devam ettiriyor. Afyonkarahisar’da hayatını devam ettiren sığınmacılara yönelik gerçekleştirilen proje ve çalışmalardan bahseden İl Göç İdaresi Müdür Vekili Mehmet Kaval, kentte yaşayan sığınmacıların çoğunun aynı hanede birden fazla aile olarak yaşadıklarını dile getirdi. Kaval şunları kaydetti:

“Ülkemizde son zamanlarda göç akımının fazla olması ve ilimizin de coğrafi konumu nedeniyle 2016 yılında Uluslararası Koruma, Geçici Koruma ve ikamet kayıtlı adı altında toplam 11 bin 843 kişi bulunmaktadır. İlimizde aynı hanede birden fazla aile yaşayıp, kira bedeli uygun evlere yerleşiyorlar. Bu bedeli ise yapılan sosyal uyum yardımları ile karşılıyorlar. Ayrıca barınma ihtiyaçlarını emek niteliği gerektirmeyen gündelik işler, arazi tarım ve hayvancılık işleri yaparak; belirli bir el becerisi olanlar mermer fabrikası, oto sanayi, işlerinde çalışarak karşılamaktadırlar.” 

“Olaya karışanlara cezai işlem uygulanıyor”

İl Emniyet Müdürlüğünden gelen bilgiler kapsamında 2016 yılında sığınmacıların yaklaşık 20 asayiş olayına karıştıklarını ifade eden Kaval, bu kişiler hakkında gerekli cezai işlemler uygulandığını ifade etti. Kaval: “Esas bilgisi emniyet ve adalet makamlarınca saklı olmak üzere, 2016 yılı içerisinde müdürlüğümüze ulaşan 20 asayiş olayı gerçekleştirmiştir. İlimizde uyumlu yaşamaya çalışıyorlar. Zaten bizim dediklerimizi yerine getirmeye çalışıyorlar. Sorun çıkaranlar olursa zaten Emniyet Müdürlüğümüzce gerekli cezai işlemler uygulanıyor” dedi.

“İl dışından geliyorlar”

Kentte bulunan sığınmacıların dilencilik yapmadığını aktaran Kaval, dilencilerin genelde il dışından geldiğini ve kayıtsız olduklarını kaydetti. Kaval şöyle konuştu: “Bunların dışında özellikle dini bayramlar esnası ve öncesinde ikamet illerini izinsiz terk edip il merkezi dışarısındaki mücavir alanlara çadır kurarak dilencilik yapma olayları gerçekleşmiştir. Sığınmacılarla ilgili müdürlüğümüze yalnızca dilencilik konusu ile alakalı şikâyet ulaşmıştır. Bunlar hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanmıştır. Kente gelen ve dilencilik yaparken yakalanan sığınmacıları gerekli işlemler yapıldıktan sonra tekrar il dışına gönderiliyor.”

“İkamet ettikleri yere en yakın okula başlıyorlar”

İlimizde eğitimle ilgili olarak okula devam eden sığınmacı sayısının bin 46 olduğunu aktaran Kaval: “Eğitimlerinde ilk etapta dil farkından dolayı sıkıntı yaşadığı ancak zaman içerisinde öğrenciler Türkçe öğrendiklerinden dolayı sıkıntıların aşıldığı bilinmektedir. İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yabancı uyruklu çocukların okullara yerleştirilmesi ile ilgili komisyon mevcut olup söz konusu komisyon tarafından ikamet ettikleri adreslere en yakın okullara yerleştirilmektedirler” ifadelerini kullandı.

Sevgi projesi devam ediyor

Afyonkarahisar Valiliği tarafından başlatılan ‘Sevgi Projesi’nin hale devam ettiğini ifade eden Kaval sözlerini şöyle sürdürdü: “Sığınmacıların topluma entegresi için Afyonkarahisar Valiliği bünyesinde devam eden Sevgi Projesi halen uygulanmakta ve aynı zamanda kayıt dışı yabancı öğrencilerin okullara kazandırılması maksadıyla Sayın Valimiz Aziz Yıldırım’ın talimatları çerçevesinde Valilik bünyesinde Vali Yardımcısı Başkanlığında ilgili İl Müdürlüklerinin görevlilerinden oluşan alt ve üst çalışma grubu oluşturulmuş olup, yabancıların eğitim, sosyal yardım ve diğer uyum iletişim konularında gerekli saha çalışmaları yapılmakta olup çalışmaları devam etmektedir”.
 

Bu haber toplam 835 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.