1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gazi Arpacı

  3. Diyet Ürünlerine Ne Kadar Dikkat Ediyoruz ?
Ahmet Gazi Arpacı

Ahmet Gazi Arpacı

Yazarın Tüm Yazıları >

Diyet Ürünlerine Ne Kadar Dikkat Ediyoruz ?

A+A-

Diyet bir meşrubat ya da bir yiyecek yediğimiz zaman sanıyorsunuz ki, sağlıklı bir şekilde zayıflayacağım ve kilo almayacağım. Ama gerçek hiçte öyle değil. Diyet içeceklerin üzerinde ‘Nutrasweet’, ‘equal’ ve ‘spoonful’ isimleri altında aslında bize pazarlanan ASPARTAM (kod adı E951) diye bir madde. Bizde bilinen adı sakarin veya diyet (diet) şekeri olarak tanınmakta ve şeker hastaları genellikle şeker yerine kullanmaktadır. 
 
Etikette “ŞEKERSİZ” yazıyorsa asla kullanmayı düşünmeyin bile. İddiaya göre üretilmiş 6000’den fazla gıdanın içerisinde bulunuyor. Aspartam kimyasal bir tatlandırıcıdır. İçeriğinde aspartil-fenilalanin-1-metil ester formülünden oluşur. Normal çayımızda veya evde yaptığımız tatlılarda kullandığımız beyaz şekerden 200 kat daha fazla tatlandırıcıdır. Bundan dolayı bütün ürünlerde tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Bir avuç aspartamla bir ton suyu tatlandırabilirsiniz. Bu özelliğinden dolayı tatlılarda da maliyeti düşürmek için kullanılmaktadır.
 
Aspartam’ın ne kadar tehlikeli olduğunu açıklayalım. Biraz bilimsel olacak ama lütfen anlamaya çalışınız.  Bu suni tatlandırıcının ısısı 86 Fahrenhayt seviyesine ulaşınca içindeki metil alkol, formaldehite, sonra da formik aside dönüşüyor, bu da metabolikasidosise yol açıyor. (MetabolikAsidoz; böbrekler yoluyla atılması gereken asit iyonlarının birikmesi veya aşırı bikarbonat iyonunun kaybedilmesi durumudur.) kafanız karışmış olabilir kısacası kullanmış olduğunuz diyet ürünler sizin Metanol zehirlenmenize sebep olur. Vücuda alındığında sinir sistemi için uyarıcı etkileri olan aspartik asit, fenil alanın, sinir sistemi ve toksik olan metanole dönüşür. Metanol karaciğer için de doğrudan zehirlidir. Aşırı miktarda tüketilmesi çok sakıncalıdır. Metanol zehirlenmesini doktorlar MS hastalığı ile karıştırıyorlar. MS ölüme yol açmazken metanol zehirlenmesi öldürücü oluyor. Diyet meşrubatların içerisinde bulunan aspartam; ısınması durumunda başkalaşım geçirmekte, bundan dolayıdır ki bu meşrubatların üzerinde “soğuk içiniz” yazılıdır. Bu yazının devamı şöyle olmalı idi:” soğuk içmezseniz zehirlenirsiniz” Kadınlar için tehlike daha da büyüktür. Aspartam alan kadınlar hem  sağlığını hem de çocuk doğurma yeteneğini kaybedebiliyor.
 
DİYET KOLA BİR DİYET ÜRÜNÜ DEĞİLDİR

Diyet kolanın da içerisinde aspartam adlı madde bulunmaktadır. Ayrıca Karbonhidrat birikimine neden oluyor ve şişmanlatıyor. Formaldehit yağ hücrelerinde depolanıyor, özellikle kalça ve basenlerde birikiyor. Şeker hastaları için çok tehlikeli Aspartam kan şekerinin kontrolden çıkmasına neden oluyor. Tatlı yediğimizde beynimiz dopamin denilen maddeyi salgılıyor ve bu da tatlıdan sonra hissedilen mutluluğun nedeni. Yapay tatlandırıcılar ve düşük kalorili diğer seçenekler ise aynı tepkiye neden olmuyor ve bir süre sonra kişilerin tatlı yeme hissini artırıyor. Bu bizim obez olmamıza neden oluyor. Uzmanlar Fareler üzerinde 2 yıl süren çalışmada aspartam verilen farelerde 3 kat fazla beyin tümörü tespit ettiler. Etrafımızda Kilo almamak için diyet kola içenleri görürüz. Diyet kolanın üzerinde “zero (sıfır şeker)” yazar. Oysa kolada tatlandırıcı aspartam kullanılıyor. Aspartam vücuda girdiğinde insülün salgısına yol açıyor. Böylece kan şekerimiz düşüyor ve acıkıyoruz. Sonuçta daha fazla yiyecek kilo alıyoruz. Bilinçli tüketici olalım. Artık çokuluslu şirketlerin bizi sömürmelerine ve kandırmalarına izin vermeyelim. Okuyalım ve etrafımızı bu konuda aydınlatalım.

Bu yazı toplam 750 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.