1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Ders Notlarına Değil Evladınıza Sahip Çıkın
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Ders Notlarına Değil Evladınıza Sahip Çıkın

A+A-

Malumunuz olduğu üzere 2017-2018 eğitim öğretim yılı yarıyılı dün itibariyle tamamlandı ve milyonlarca öğrenci 15 gün boyunca bir taraftan tatil yaparken bir taraftan da yarıyıl boyunca yaptıklarının muhasebesini yapma imkanına sahip oldu.

İlk kez okula başlayan öğrenciler için aldıkları ilk karnenin heyecanı başka olsa da milyonlarca öğrenci için karnede oluşan notlar kadar velilerin tutumları da çok önemli olacak. Öğrenciler için karne notları yıl sonu için önemli ve hatta yeni düzenleme ile bir sonraki okulunu seçme noktasında da önemli.

Karnesinde takdir ve teşekkürü bulunan öğrenciler için üzerlerinde oluşacak baskı biraz daha az olacak belki ancak karnesinde zayıf notu ve düşük notu olan öğrenciler için velilerin baskısı gelecekle ilgili baskılardan çok daha fazla olacak.

Bunun nedenlerinin başında çocuğunu bir başka çocuğun başarısı ile kıyaslamaya çalışan, yarıyıl boyunca çocuğunun derslerini takip etmeyen, aile içi problemlerini çocuğuna yansıttığı ve konsantrasyon kaybı, duygusal travmaya soktuğunu gözlemlemeyen ailelerin karnedeki sonuca endeksli tutumlarıyla yarattıkları bir baskı olacak.

Adı üzerinde çocuklar birer öğrenci ve öğrenme evresine devam ediyorlar. İnsan oğlu doğduğu günden itibaren bir şeyler öğrenir ancak 40-50 yaşına geldiğinde de hala hayattan bir şeyler öğrenmeye devam eder. Velilerin de çocuklarına gerek eğitim hayatlarında bir şeyler öğrenmeleri noktasında, gerekse hayata dair bir şeyler öğrenmeleri noktasında katkı vermeleri gerekiyor. Öğrencinin derslerinde aldığı zayıf notun pay sahiplerinden biri kendileri olduğunu unutmamalılar.

Başarılı olduğunda kucakladığınız evladınızı başarısız olduğu bir dönemde yerin dibine sokmaya, onu aşağılayarak eğitimden uzaklaştırmaya, psikolojik ve hatta fiziksel şiddetle onun başarısızlığını başarıya dönüştürme şansınız da zaten yok. Düşen çocuk sizin canınızdan bir parça ve hayatınızın sonuna kadar ona el vermeye, onu ayakta tutmaya çalışmak anne-baba olarak sizin göreviniz.

Hatasını söyleyin ama üzerine fazla gitmeyin. Geçmişte yapılan yanlış iletişimlerin sonucunda yitip giden gencecik evlatları hatırlayın ve onu ikinci dönemde daha başarılı olacağı konusunda motive edin. Sizler evladınıza inanın ki o da kendisine inandığınızı bilerek kendindeki kırılan özgüveni yeniden kazansın. Başka çocuklarla kıyaslamayın çünkü başka çocuklar gelip size anne-baba demeyecek.

Bu yazı toplam 1521 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.