1. YAZARLAR

  2. Mehmet Aksoy

  3. Değerlerimizle Değerliyiz, Biz Toplum Olarak Bir Aileyiz
Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy

Sosyolog - Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

Değerlerimizle Değerliyiz, Biz Toplum Olarak Bir Aileyiz

A+A-

“Küsmek ve darılmak için bahaneler aramak yerine, sevmek ve sevilmek için çareler arayın.” Mevlana 

Bu günkü yazım Değerlerimizin temel taşlarından olan sevgi üzerene olacak.İnsan dünyanın her yerinde aynı değeri taşır.Hiç kimse ırk , cinsiyet ve dili nedeni ile birbirinden ayrılamaz, hiç kimseye bu özelliklerinde dolayı pozitif ya da negatif ayrımcılık yapılamaz. Dünyadaki tüm insanlar sevilmeye değerdir. İnsan, yaşamını devam ettirebilmek ve ayakta kalabilmek için hem fizikken hem ruhen beslenmesi gerekir. Fizikken beslenme gıdalarla giderilebildiği gibi ruhen beslenmede sevgi ile karşılanır. 

Sevgi, güzele duyulan istektir. Biz insanları   sahip olduğu sıfatı dolayısıyla mı, yoksa  kişiliği dolayısıyla mı seviyo-ruz ? Bu soruya verdiğimiz cevap sevginin kaynağını belirtir. Eğer bir insanı sahip olduğu sıfatı dolayısıyla seviyorsak sıfatlar ve unvanlar  o kişiden gidince muhabbet de biter.  Eğer duyduğumuz sevgi hissi  o kişinin karakterine yönelik sevgiyse kalıcıdır. Sevginin karşılıklı ve uzun süreli olması için karşı tarafın kişiliğine yönelik olması gerekir. Aynı zamanda insanlar arasındaki iletişimin devam edebilmesi için, sevgi içeren güzel duygular mutlaka karşı tarafa aktarılmalıdır. 

Bedenimizde dolaşan kan nasıl bizim yaşamımızda önemli ise , insanlar arasındaki iletişimimizde de sevgi duyguları  o kadar anlamlı ve önemlidir. Reklam verenler, bu psikolojik gerçekliği kullanarak tanıtım yapmak istedikleri nesneyi sevdirmeye çalışırlar. Bunu becerdiklerinde iletişimi başarıyla sağlamış olurlar. Buradan da anlıyoruz ki iletişimin davranışlarla  çok yakından ilişkisi vardır. Bir davranışı benimsemek ve kabul etmek için öncelikle o davranışın sevilebilir olması gerekir. 

Bir şeye onay vermek ve davranışa dönüştürmek için mantığın yanında sevginin de olması şarttır.Sevgisiz iletişim tek kanatlı kuş gibidir,  uçamaz. Nasıl kuşun uçabilmesi için iki kanadının olması şart ise, insanlarla güzel iletişim için sevgi ve bilgi şarttır. 

Bunun en güzel örneğini ikamet ettiğim Sandıklı ilçemizde görmekteyiz. Sandıklı Belediyesinin ‘sosyal sorumluluk’ kapsamında başlattığı  iki faaliyetten bahsetmek istiyorum. Birincisi ‘Evde Bakım Projesi’ kapsamında yaşlı, bakıma muhtaç, hasta vatandaşlarımızın evlerinin belirli aralıklarla belediye personeli tarafından temizlenmesi, aynı zamanda her gün yemek ihtiyaçlarının karşılanması vatandaşının ihtiyacını düşünen ve seven bir belediye başkanının ve ekibinin icraatının sonucudur. 

 İkinci faaliyet ise Sandıklı Belediyemizin ‘Bayat Ekmekleri Toplama Projesi’ dir . Bu proje kapsamında her sokak başlarına yerleştirilen kutular  sayesinde hem en büyük nimetimiz olan ekmeğe hürmet etmemizi sağlarken  hem de köpek-kedi gibi hayvanların besin ihtiyaçları karşılanmaktadır. 

Bu tür faaliyetler sevginin davranışa dönüşmesinin eseridir. Çünkü sevgi değerlerle birleşirse harekete geçer, eyleme dönüşür. İyi değerleri benimseyen kişiler insanlara faydalı iyi işlere yönelir. Bundan dolayı değerler ortaya koyduğumuz  davranışların belirleyicisidir. 

Sevgi, karşılaştığımız olaylara karşı acımasız olmamızı engeller. Bir insan, karşı tarafa sevgi ile yaklaşıyorsa onu önemsediğinin  ve ona değer verdiğinin göstergesidir. İnsan değer verdiği şeyleri ve insanları kolay kolay kaybetmek istemez. Sevgi , bir kişiye veya yüce varlığa bağlılığı gerekli kılıyorsa aşka dönüşür. Kişi, Rabbini severek O’na yönelir O’nun emirlerine bağlı kalırsa kişide Allah aşkı ortaya çıkar. Allah aşkını tadan kişiler Allah’ın yarattığı tüm varlığı Yunus Emre’nin dediği gibi; ‘Yaratılanı severim yaratanda ötürü’ der, sevginin kaynağının Rabbimiz olduğunu bilerek hareket eder. 

Sevgi çoğaldıkça korku azalır. Korkunun panzehiri sevgidir. Korku arttığında sevgi azalır. Çocuk annesinden , babasından, öğretmeninden veya çevresinden korktukça onlara kaşı kalbinde beslediği sevgide azalır. Sevdiği kişiye ilgi azalırsa sevgi duygusunun yerini korku almış olur. 

 Sevgi ruhun güzelliğidir. İnsanı zamanın yıkımından koruyan çelik kaledir. Sevgi, tohumlarınızın kalplerinizde hep taze kalması dilekleri ile; Allah’a Emanet Olun, Esen Kalın.

Bu yazı toplam 1096 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum