1. YAZARLAR

  2. Mehmet Aksoy

  3. Değerlerimiz Kültürümüz Olsun
Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy

Sosyolog - Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

Değerlerimiz Kültürümüz Olsun

A+A-

Kendi Kültürü İle İlgisi Olmayan İnsan Ülkesinin Yabancısıdır.

Her toplumun kendine has kültürü vardır. Bu kültürlerin oluşmasında topluma yön veren filozofların, sanatçıların, ilim adamlarının, din önderlerinin ve hatta eğitimcilerin rolü büyük olur. Bütün dünya Almanların çalışkanlığı ve disiplini ile, İngilizlerin hırçınlığı ile, Japonların zeka ve çevikliği ile, Türklerin cesareti ve kahramanlığı ile tanır. Buna daha birçok milleti ve özelliğini ekleyebiliriz.

Tarihimize baktığımız zaman, Hacı Bektaş`ı Velileri, Mevlanaları, Yunusları, Fatihleri, Nasrettin Hocaları, Edibalileri ve onların oluşturdukları dünya görüşleri ile birlikte kültürümüzün bir gergef üzerinde nakış nakış işlendiğini görürüz. Bu kültür sayesindedir ki, Osmanlı`da esnaf dükkânını kilitlemeden, mallarının üzerine bir örtü atarak evlerine gidip gönül rahatlığıyla uyuyabilmişlerdir. Sadece bu mu? 

Bütün dünya bizim misafirperverliğimize, hoşgörümüze, yardımlaşmamıza ve kahramanlıklarımıza hayranlıkla bakarken biz de onlara baktık ve bizim üzerimizde oynadıkları oyunda rolümüzü Oscar ödülü alacak şekilde oynadık. Kültürümüzden ve geleneklerimizden, bizi biz eden değerlerden hızla uzaklaştık.

Sanatçıların kültürümüz üzerindeki etkisini dün olduğu gibi bu günlerde de televizyonlarda yayınlan dizilerde daha iyi görmekteyiz. Milli ve  manevi küllümüzü yansıtan diziler beğeni toplamaktan daha öte kişilerin düşünce, duygu ve davranışlarında olumlu yönde rol oynarken, Milli ve manevi değerlerimizi yansıtmayan diziler ise çocuklarımızı , gençlerimizi telafisi zor düzeltilecek olumsuz yönde hasarlar vermektedir.Dizilerdeki sanatçıların sözleri ballandıra ballandıra anlatılan argolu sözler değil,gençlerimizin hayatını aydınlatan veciz sözler olmalıdır.

Kültür bir değerdir
Geçmişte gelendir
Ataların emaneti
Bizim birliğimizdir

Koruyup kollayalım
Nesilden nesile aktaralım
Sürüp gitsin bir ömür
Şanlı Türk kültürümüz.

Hocaya sormuş öğrencisi:
Hocam, kültürlü olmak için ne yapmak gerekir?

Hoca demiş ki:
Üç tane üniversite bitirmek lazım...
Öğrenci üç üniversite bitirip gelmiş:

Hocam, üç üniversite bitirdim, şimdi kültürlü oldum mu?

Hoca:
Hayır! demiş. Bir üniversite senin için yeterliydi fakat diğerlerinden birini baban, birini deden bitirecekti!...

Allah’a Emanet Olunuz,Esen Kalın
 

Bu yazı toplam 1149 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.