1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Çok Geç Olmadan Şiddete Çözüm Bulmalıyız
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Çok Geç Olmadan Şiddete Çözüm Bulmalıyız

A+A-

“Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum.” diyen bir medeniyetten, öğretmenlerin katledildiği bir cinnet toplumuna dönüşüyoruz. Buraya nasıl geldik? 

Elbette ki bunun üzerine toplumun farklı kesimlerinden insanımızın, yapacakları çok farklı tespitler olacaktır. 

Öğretmen..

Zalimlerin, cahillerin, terör örgütlerinin, hedefidir. Çünkü elinde tuttuğu ışıkla karanlıktan beslenenleri ürkütür. Ülkemizde reklamını yapmamak adına ismine zikretmekten imtina ettiğim bölücü örgüt, yıllarca meslektaşlarımızı da katletti. Korktukları eğitimin aydınlığıydı. Karanlıktan beslenenler, hakikat meşalesini elinde tutanlardan rahatsızdır.

Yakın zamanda teröre kurban verdiğimiz, Necmettin ve Aybüke öğretmenlerimizi de rahmetle anıyoruz. 

Tarih ve coğrafya farklı olsa da dünyanın dört bir yanında öğretmenlerin durumu maalesef çok farklı değil. Öğretmenler her zaman zalimlerin hedefinde olmuştur. Derdiniz hakikatin peşinden koşmak, zalimlere dur demek olursa;  yer Mısır olur, tarih 12 Şubat 1949, adınız Hasan El Benna olur ve hain bir suikastle şehit edilirsiniz. Ya da  yer Ankara olur, tarih 15 Temmuz 2016, adınız Yusuf Elitaş olur ve helikopterden açılan hain bir ateşle şehit edilirsiniz. Hakk’tan ve hakikatten yana mücadeleyi kuşananların, rutin bir hayatı olması mümkün görünmeyen bir hadisedir. Şehitlerimiz Hasan El Benna ve Yusuf Elitaş’a rahmet olsun.. 

Eğitim elbette ki önemli bir hadise.. Ve eğitimin öznesi öğretmen.. 

“Öğretmen ihmal edildiğinde, o ülke intihar ediyor, demektir!” tespitinin altını çizmek de fayda var. 

Ve bugün..

Gün geçmiyor ki bir öğretmene saldırı haberi duymayalım. Darp edilen, hakarete uğrayan, şiddet gören, katledilen..
Son olarak, İzmir’in Ödemiş ilçesi Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen, öğrencisi tarafından tüfekle vurularak hayatını kaybetmiştir. Öğretmenimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, tüm eğitim camiasına ve milletimize başsağlığı diliyorum.

Aynı gün Iğdır’da Merkeze bağlı MEV Anadolu Lisesinde Müdür Başyardımcısı olarak görev yapan Yücel Düzci ise, saldırıya uğrayan öğrencilerini korumaya çalışırken, gözü dönmüş kişilerin sopalı, bıçaklı, muştalı saldırısına uğramış, ağır yaralı olarak hastanede tedavi altına alınmıştır. Öğretmenimize acil şifalar diliyorum.

Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet ediyorum. Ruhumuzu besleyen, benliğimizi geliştiren, geleceğimizi aydınlatan, milletçe varlığımızın dayanağı olan eğitimin şiddetin esiri olmasına hep birlikte karşı durmamız gerektiğine inanıyorum.

Son dönemlerde öğretmenlerin emeğini yok sayan, itibarını örseleyen, eğitimdeki etki alanını daraltan, eğitimin aktörünü neredeyse bir figürana dönüştüren, bu mesleği her türlü haksızlığa ve saldırıya açık hâle getiren anlayış, maalesef bugün geldiğimiz noktanın sebebidir. Giderek artış gösteren, bazısı ağır yaralama bazısı da cinayetle neticelenen bu saldırılar karşısında öğretmenler olarak kendilerini savunmasız hissediyor, yetkililerden caydırıcı tedbirler, mesleğin itibarını artıracak politikalar bekliyoruz.

Yaşanan elim olayların, bu anlamda duyacağımız son hadise olmasını diliyorum.

Esen kalın.  
 

Bu yazı toplam 10676 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.