1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Chp'li Erkek'ten Seçim Açıklaması
Chp'li Erkek'ten Seçim Açıklaması

Chp'li Erkek'ten Seçim Açıklaması

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek: (2)- "AK Parti'nin dilekçesinde, seçimin yenilenmesini gerektirecek hiçbir somut bilgi, belge, delil yok. İçi, altı bomboş bir hukuksuz taleple karşı karşıyayız. İtiraz haktır ama bir hakkın kötüye kullanımını h

A+A-

İSTANBUL (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, "AK Parti'nin dilekçesinde seçimin yenilenmesini gerektirecek hiçbir somut bilgi, belge, delil yok. İçi, altı bomboş bir hukuksuz taleple karşı karşıyayız. İtiraz haktır ama bir hakkın kötüye kullanımını hukuk sistemi korumaz. Bir hakkı kötüye kullanarak İstanbul'un iradesini zedeliyorsunuz. Milli iradeyi sakatlıyorsunuz." dedi.

Erkek, 2. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, AK Parti'nin itiraz dilekçesinde cezaevi seçmenlerinden bahsettiğine değindi.

Cezaevi seçmen listelerinin siyasi partilere verilmeyeceğini belirten Erkek, "Biz sadece hangi cezaevinde kaç sandık kurulacak, kaç kişi oy kullanacak, onu biliriz. AK Parti, bu listeleri nereden aldı, nasıl dilekçesine ekledi? Hiçbir siyasi partiye verilmeyen listeler nasıl AK Parti'nin elinde olur. Adalet Bakanlığı da bu işin içinde." diye konuştu.

AK Parti'nin, cezaevindeki bazı seçmenlerin dışarıda da seçmen gözüktüğünü söylediğini dile getiren Erkek, "Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven, 'Kesinlikle mükerrer seçmen, sahte seçmen yok.' demişti. Olamaz da zaten. Çünkü sistem buna müsait değil. Herkesin bir TC kimlik numarası vardır ve bir kişi, iki ayrı yerde seçmen gözükemez, iki kere işlenmişse sistem bunu derhal görüyor." ifadesini kullandı.

Erkek, AK Parti'nin dilekçesinde, 5 bin 388 oy sayım döküm cetvelinde mührün olmadığını aktardığını belirterek, şöyle devam etti:

"Referandumda YSK'ye dilekçe verdiniz, milyonlarca mühürsüz oy pusulasını kabul edin diye. AK Parti açıklamalarına böyle devam ederse Sayın Cumhurbaşkanın mazbatası da iptal edilebilir. Milyonlarca mühürsüz oy pusulasını geçerli kabul edin diye YSK'ye dilekçe veren AK Parti, şimdi 5 bin 388 çetelede mühür yok diyor. "

Usulsüzlük varsa bunu yapanların cezalandırılacağını belirten Erkek, YSK'nin, usulsüzlüğe dayanarak seçimin yenilenemeyeceğini ve iptal edilemeyeceğini söylediğini ifade etti. Erkek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"AK Parti'nin dilekçesinde seçimin yenilenmesini gerektirecek hiçbir somut bilgi, belge, delil yok. İçi, altı bomboş bir hukuksuz taleple karşı karşıyayız. İtiraz haktır ama bir hakkın kötüye kullanımını hukuk sistemi korumaz. Bir hakkı kötüye kullanarak İstanbul'un iradesini zedeliyorsunuz. Milli iradeyi sakatlıyorsunuz. Hani milli irade söylemleri... Demokratlık, seçimi kazanınca değil, seçimi kaybedince, siyasi nezaket ve olgunlukla kazananı tebrik etmektir. Gerçek demokratlık budur. Ama bu süreç şunu da gösterdi, seçim kaybedilince millet bazılarının gerçek yüzünü gördü."

- "Büyükşehir belediye başkanlığını etkileyen bir durum değil"

Muharrem Erkek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz'un bugün Büyükçekmece'yle ilgili açıklamalarında ilçede bir belediye işçisinin görevlendirildiğini söylediğini aktararak, şunları söyledi:

"Kim talep etti bunu? Valilik ve kaymakamlık belediyeden talep etti, 'Personel eksiğimiz var, görevlendirme yapın.' Türkiye'nin her yerinde, her ilçesinde olur, personel eksikliği nedeniyle belediyelerden destek istenir, bu kişiler belli dönemler görev yapar. Diyor ki 'Bu kişi 2017'de başlamış bu kişi ve bazı şeyler yapmış.' Bu kişinin seçmen kayıtlarıyla ilgili yaptığı bütün işlemler donduruldu itirazlar üzerine. Bizim de itirazlarımız vardı Büyükçekmece'de. Bu kişi 18 Ocak'ta tutuklandı, seçmen listeleri 31 Ocak'ta kesinleşti. Yapıldı bütün işlemler. Büyükçekmece'yle ilgili organize bir usulsüzlük varsa eğer bu, kamu gücüyle yapılabilir. Hangi kamu görevlileri bu işin içinde, açıklayın o zaman. Örneğin Büyükçekmece nüfus müdürünün çok sıkı bir AK Partili olduğunu, AK Parti mitinglerine katıldığını, Sayın Erdoğan'ın da yakını olduğunu bütün Türkiye biliyor. Orada başka memurlar var, kaymakamlık var, mülki amirler var. Organize bir usulsüzlükse, kimlerin yaptığı açıklansın. Bizim için sorun değil ama YSK 'Varsa bile beni ilgilendirmez. Yapanları tespit et, mahkemeye ver, cezalandır. O beni ilgilendirmez.' diyor. Kararlarında bunu söylüyor."

Büyükçekmece'de 24 Haziran 2018 seçimlerinde seçmen sayısının 172 bin 351, 31 Mart 2019 seçimlerinde seçmen sayısının 174 bin 662 olduğunu ve 2 bin 310 seçmen fark ettiğini kaydeden Erkek, Büyükçekmece'nin İstanbul'da yıllara göre seçmen artışı gösteren 10. sıradaki ilçe olduğunu dile getirdi.

Erkek, 2014 ve 2019 seçimlerini karşılaştırırken 5 yılda artışın 24 bin 996 kişi olduğunu ve bunun 11 bin 117'sinin Büyükçekmece'de 18 yaşını dolduran gençlerin oluşturduğunu anlattı. Erkek, "Kalan 13 bin 879 kişi de başka ilçelerden Büyükçekmece'ye taşınan kişiler. İstanbul'un tüm ilçelerinde giden seçmen, gelen seçmen var. Üsküdar'da 30 bin kişi gitmiş 30 bin kişi gelmiş. Ayrıca büyükşehir belediye başkanlığını da etkileyen bir durum değil, Büyükçekmece'de de oy kullansanız, Üsküdar'da da oy kullansanız, Silivri'de de oy kullansanız, büyükşehir belediye başkanlığı için 1 oy veriyorsunuz. Büyükçekmece yalanına, kumpasına lütfen son verin." diye konuştu.

- "Sandık başında tartışılması gereken konuları YSK'ya taşıdıklarını görüyorsunuz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Maltepe'de yeniden sayımın bittiğini hatırlatarak, "Şimdi Maltepe için de MHP olağanüstü itiraz yoluyla Maltepe seçiminin iptalini istiyor. Bugün dilekçe verdi. Ama reddedilecek, redde mahkum talepler bunlar." ifadelerini kullandı.

Erkek, "Mağlubiyetin üzerini örtmek için yapılan açıklamaları dinledik bugün. 1 Nisan'da da sonuçlara baktığınız zaman kazanan Ekrem İmamoğlu'ydu, 17 Nisan'da, bugün de baktığınızda kazanan Ekrem İmamoğlu. Fark, 13 bin 729. Şimdi, '3 bin 870 farkla kazandık.' diyenlere sesleniyorum: '3 bin 870 farkla kazandık' diyenler lütfen 13 bin 729 oyla kazanan Ekrem İmamoğlu'nu artık tebrik edin. Demokrasimiz ağır hasar gördü maalesef. Gelin, bunu bir an önce onaralım ve Türkiye normalleşsin." diye konuştu.

AK Parti'nin itiraz dilekçesinde Büyükçekmece'ye ilişkin bir gelişme olup olmadığına ilişkin soru üzerine Erkek, şunları söyledi:

"Bir gelişme yok, bir kamu davası da açılmadı. Sayın İçişleri Bakanı, 'Ortada bir suç var. Büyükçekmece'de.' diyor. Ortada bir suç olup olmadığını ancak mahkemeler tespit edebilir İçişleri Bakanı değil. Sayın İçişleri Bakanı suçu tespit etmiş, suçluları tespit etmiş... Herhalde Sayın İçişleri Bakanı hem savcı hem yargıç. Lütfen biraz hukuka saygı, demokratik hukuk devletine saygı. Büyükçekmece'deki iddiaların hepsi gerçeklerle bağdaşmayan iddialar. Eğer yapılmışsa bir seçmen kaydırması, emin olun kendileri yapmıştır. Bizim böyle bir gücümüz yok, seçmen listelerini biz hazırlamıyoruz. Böyle bir kamu gücümüz de yok. O zaman hesap verecek olan İçişleri Bakanı, biz değiliz. Ayrıca bu itirazlar, Sayın Ekrem İmamoğlu'nun mazbatasının verilmesine bir engel değildir. YSK, 'Usulsüzlük yapılmışsa, sen soruşturmanı yürüt, ceza yargılamasını yürüt. Bu beni etkilemez.' diyor. AK Parti'nin dilekçesine baktığınızda sandık başında tartışılması gereken konuları YSK'ye taşıdıklarını görüyorsunuz. YSK bunların hiçbirini incelemez."

(Bitti)
Chp'li Erkek'ten Seçim Açıklaması

Chp'li Erkek'ten Seçim Açıklaması

Chp'li Erkek'ten Seçim Açıklaması

Bu haber toplam 169 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.