1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Çatışmaya Dayalı Bir Anayasal
Çatışmaya Dayalı Bir Anayasal

Çatışmaya Dayalı Bir Anayasal

 Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen '2'nci Ormancılık ve Su Şurası Hazırlık Çalıştayı'na katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş; “Türkiye’de çatışmaya dayalı bir sistem var ve maalesef mevcut anayasal sistemden kaynaklanıyor” dedi.

A+A-

Afyonkarahisar’da bir dizi programa katılan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen '2'nci Ormancılık ve Su Şurası Hazırlık Çalıştayı'na katıldı.

“DARBELER VE SONUÇLARI HEPİMİZCE MALUM”

Çalıştayda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş; “Türkiye 16 Nisan’da anayasa değişikliği için referanduma gidiyor. Sandığın ortaya konması dahi Türkiye’de demokrasinin olgunluğunu göstermesi bakımından fevkalade önem arz ediyor. Türkiye çok çalkantılı bir siyasi dönemden geçti çok partili siyasi dönemler ve ondan önceki tek partili siyasi hayatımız Türkiye’de ciddi önemli siyasi türbülanslar yarattı çalkantılar, krizler, kaoslar yaşandı ve bunları artık geride bıraktık. Bugün iftiharla söyleyebiliriz ki, Türkiye bütün bu krizleri ve kaosları ortada sandığın olması dolayısıyla rahatlıkla aşabildi ve bugünlere kadar geldi. Türkiye ne zaman zor bir sürece girse ortada sandık oldu hatta sandıkla milletin oyuyla darbelerin getirdiği siyasi iradelerde 180 derece değiştirilerek tam tersi ortaya konulmuş oldu. 60 darbesi sonrası yapılan seçim ve sonuçları, 70 darbesinden sonra 12 Mart’tan sonra yapılan seçim ve sonuçları 1980 darbesi ve ondan sonraki sonuçlar28 ve sonrasında ortaya çıkan sonuçlar, 27 Nisan E-Muhtırası ve sonrasındaki sonuçlar hepimizin malumudur” ifadesini kullandı. 

“ŞİMDİ SÖZDE KARARDA MİLLETİNDİR”

Geçmişte Türkiye’de yaşanan darbeler ve sonuçlarından sonra milletin reyine sahip çıktı, geleceğine sahip çıktığını ve sandıklarda hep doğru kararı verdiğini belirten Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, milletin verdiği kararlarla Türkiye’nin önünün açılmasına neden olduğunu söyledi. Kurtulmuş; “Şimdi bir kere daha bu milletin reyine müracaat ediyoruz. Parlamentomuz zirvesini yapmış 339 milletvekili ile anayasa değişikliği paketini milletin reyine sunmuştur. Şimdi sözde kararda milletindir. Millet ne derse başımız gözümüz üstündedir. Bunu söylerken herkesin de aynı olgunlukla milletin reyinin sonuçlarını kabul etmesinin şart olduğunu ifade etmek isterim. Nihayetinde egemenlik kayıtsız şartsız milletinse, millet bundan sonra doğrudan doğruya bu egemenliğini kullanmak için önüne gelen anayasa değişiklik paketiyle ilgili halk oylamasında karar verecek. Ümit ediyorum ki Allah’ın izni ile çok yüksek oranda evet diyerek bu sürecin aşılmasına milletimiz vesile olacak” dedi.

“ÇATAL KAZIK TOPRAĞA SAPLANMAZ DERLER”

Anayasa değişikliği paketinin bir rejim değişikliği yapılıyormuş gibi anlatılmasının yanlış olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş; “Anayasa değişikliği paketi Türkiye’deki rejimin değişmesini öngören açıktan veya gizli hiçbir maddeyi barındırmıyor. Burada yapılan yönetim sistemindeki sorunları ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Çatal kazık toprağa saplanmaz derler mevcut sistemde Cumhurbaşkanı ve Başbakan yürütmeyi birlikte yönettiği için fikir ayrılıkları yaşanıyor ve sistemin işleyişinde sıkıntılar yaşanıyor. Geçmişte cumhurbaşkanları ile başbakanlar arasında yaşanan gerilimler ülkede istikrarı ve ekonomiyi yıpratmıştır. Yine bu çatışmacı sistem nedeniyle Türkiye’de çok sayıda siyasi idamlar yaşanmıştır. Maalesef Türkiye’de çatışmaya dayalı bir sistem anayasal sistemin kendisinden kaynaklanmaktadır. Yapılan anayasa değişikliği paketi de bu çatışma ortamının ortadan kalkması ve gelişen Türkiye’nin hedefine koşar adımlarla ilerlemesinin önünü açacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Bu haber toplam 817 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.