1. YAZARLAR

  2. Orhan Eser

  3. Çarklar Yeniden Düzenleniyor
Orhan Eser

Orhan Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Çarklar Yeniden Düzenleniyor

A+A-

Devlet, kurumların birleşmesiyle ortaya çıkan bir oluşumdur.

Devlet tıpkı bir organizma gibidir. Sistemlerin birleşmesiyle oluşur(sinir, dolaşım, iskelet, boşaltım…).

Organizma sistemlerden,  sistemler organlardan, organlar dokulardan, dokular hücrelerden oluşmaktadır. Organizmanın yaşayabilmesi, gelişebilmesi için bu yapıların sağlıklı bir şekilde görevlerini yapmaları gerekmektedir. Hücrelerin sağlıklı çalışmalarının yanı sıra sisteminde sağlıklı çalışması gerekmektedir.

Hücrelerde bir problem olduğunda bu sisteme yansır ve sistemin işleyişi bozulur organizma sağlıklı değil patolojiktir. Sistemde bir bozukluk varsa eğer hücreler ne kadar sağlıklı olursa olsun organizma yine patolojiktir. Sağlıklı bir hayat ve gelişim görülmemektedir. Bu organizmanın fizyolojisidir.

Devletinde bir fizyolojisi vardır.

Devleti oluşturan en temel yapı fertlerdir. Ortak becerileri olan insanlar eğitilip bir araya getirilerek kurumlar oluşturulmaktadır. Kurumların birleşmesiyle de devlet oluşmaktadır.

Devletinde ilerleye bilmesi için hem ferdi başarı hem de nizami uyum ve ahenk gerekmektedir.

Eğer sistem tıkanık veya hantal olursa, fertler görevleri yapmayıp görev dışı işlerle meşgul olursa o organizma hastadır. Hasta bir devletin gelişmesi yavaşlamakta hayatta kalma şansı ise düşmektedir.

Devletin birde işleyiş mekanizması vardır.

Devlette her kurum bir çark misalidir kendine has bir görevi vardır ve dönmekle mükelleftir. İşte devlette bu çarkların aynı anda dönmesiyle işler. Bu çarkların dönme hızı devletin ilerleyişini belirlemektedir. Çarkların hızlı dönebilmesi içinse uyum geremektedir, çarkların kaliteli olması hepsinin aynı yöne dönmesi gerekmektedir.

Şuan ki devletimizin bir bakalım nasıl bir işleyiş mekanizması var.

*Çarkları döndüren ana iki mekanizma var birisi başbakan diğeri Cumhurbaşkanı  ve cumhuriyet tarihine baktığımızda bu iki kurumun çok nadir uyumlu çalıştığını görüyoruz. Bu da çarkların dönmesini yavaşlatıyor.

*Çarkların büyük bir kısmını bürokrasi oluşturmakta ve şuan ki bürokrasinin işleyişi çok karışık ve hantal bir yapıda sanki işlerin işlememesi için kurulmuş gibiler.

Peki yapılması gereken nedir.

Elbette bu patolojik durumun tedavi edilmesi, yavaş ve karmaşık işleyen bu mekanizmanın onarılması gerekmektedir.

Öncelikle iki başlı yürütme teke indirilmelidir. Hantal bürokratik kurumlar hızlı işleyecek hale getirilmelidir. Ana gaye halkın işini yapmak olmalıdır.

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile yapılmak istenen temel amaçta budur. Kurumların uyumlu ve hızlı işlemesini ve hantal yapının ortadan kaldırılmasını sağlamaktır.

Bu birinci amaçtır.

Cumhurbaşkanlığı sistemin ikinci bir amacı daha vardır. Bu uzun vadede gerçekleşecek birşeydir.

Peki bu nedir.

Devleti oluşturan çarkların yanına çark eklemektir.

Şuan ki parlamenter sistemin durumu genişlemeyi ve küresel bir güç olmaya uygun bir sistemik yapıya sahip değildir. Ayrıca cumhuriyetin kuruluşundan günümüze dek devletin temel felsefesi olan “kabuğunda kendi kendine yaşa, dış dünyaya karışma”( yurtta barış dünyada barış felsefesi) anlayışı bulunmaktadır.

Ama bu necip millet kabuğunda duracak, dünyaya karışmayacak bir millet değildir.

Bu millet ki, 3000 yıllık tarihinde 16 tane imparatorluk kurmuş, üç kıtaya hükmetmiş, son imparatorluğundan 64 tane devlet çıkmış necip bir millettir.

Uzun bir süre kendi iç problemleriyle uğraşmakla başını kaldırmasına fırsat verilmeyen  ülkemiz artık başını kaldırmıştır, geçmişi unutturulmaya çalışılsa da geçmişini çok iyi bilmektedir.

Kanından ve tarihinden güç alan Türk milleti artık kabına sığmamaktadır.

Cumhurbaşkanlığı sistemi ile mevcut çarklara çarklar ilave edilebilecektir.

Türkiye Cumhuriyeti merkez bir çark sistemi olup diğer çark sistemleri bu sisteme yandan bağlanabilecektir. Böylelikle büyük bir yapı oluşacaktır.

Tıpkı eski imparatorluklarımız gibi…

Bir daha ki yazımda bunun nasıl olacağı anlatacağım kalın sağlıcakla…

Bu yazı toplam 1409 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.