1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Çanakkale Ruhu
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Çanakkale Ruhu

A+A-

[reklam1]

Bizler millet olarak Çanakkale Zaferinin 100.yılını kutluyoruz.

                 İslamı ve Müslümanları yok etmek için İngiltere ve Fransa’nın başını çektiği devletlerin son darbeyi vurma girişimlerinin sonuçsuz bırakılmasıdır Çanakkale. Tarihte pek ender rastlanan muharebelerin yaşandığı yerdir Çanakkale . Millet olarak çoluk-çocuk, kadın-erkek demeden topyekûn düşmana karşı savaştığımız muharebedir Çanakkale.

                   Çanakkale Savaşlarında muharebeye katılanların kimliğiyle ilgili bilgilere ulaşmak için şehitlerimize bakmak yeterli olur kanımca. Savaşın cereyan ettiği yerde yapılan şehitliğe baktığımızda pek çok milletten şehidin yattığını görürüz . Türk, Kürt, Arap, Çerkez, pek çok ırktan Müslüman, Osmanlı Devletini  savunmak için hiç düşünmeden canlarını feda etmişler.  Hiç kimse ırkçılık düşüncesine kapılmamış, sadece İslami kaygılarla savaşmışlar. Ortak paydaları İslam olmuş.

                  Yaklaşık 250 bin şehit vermişiz  ama Çanakkale’nin geçilemeyeceğini de düşmana göstermişiz. Bu savaştan toplum olarak çıkarmamız gereken pek çok dersler vardır. Keşke imkan olsa da tüm halkımızın Çanakkale Savaşlarının geçtiği yerleri  rehberler eşliğinde ziyaret etmesini sağlasak. O zaman bu memleketin hangi şartlarda , ne şekilde bizlere bırakıldığını daha iyi kavrayacağımızı düşünüyorum. Ayrıca son zamanlarda sıkça dillendirilen ‘’Çanakkale ruhu ‘’nun ne anlama geldiğini de böylece kavramış oluruz diye düşünüyorum.

 Çanakkale ruhu nedir?

                 Çanakkale ruhu memleketimizin en önemli birleştirici paydasıdır. Ülkemizin manevi kalelerinden olan Çanakkale, milletimizin farklı unsurlarının harmanlandığı topraktır. Çanakkale Savaşı\'nda siperde, yanındaki kardeşinin mezhebini, etnik kökenini merak etmeden, omuz omuza, sırt sırta bir hilal uğruna şehitlik mertebesine ulaşma gayretini görüyoruz.

                  O ruhun manasına ancak o ruhlar doğru cevap verebilir. O ruhlar bedrin aslanlarının ruhu, Selahattin Eyyubi’nin ruhu, Fatih Sultan Mehmet’in ruhu, Allah’a iman ruhudur. Çanakkale ruhu, İslamiyetin ruhudur. Çanakkale ruhu kimseyi etnik kökeninden, renginden, düşüncesinden dolayı hor görmemektir.

                 Çanakkale savaşlarından 100 yıl sonra aynı ruha tekrar ihtiyacımız olduğu kanaatindeyim. Zira büyük ve güçlü Türkiye olma hedefine emin adımlarla ilerleyen ülkemize karşı şer güçler yeniden topyekûn mücadeleye giriştiler. Ülkemizin bölgesinde ve dünyada güçlü olmasını istemeyenler halkımızın etnik, siyasi, mezhebi vb. çeşitliliğini kullanarak milletimizi birbirine düşürme gayretine giriştiler.

                Millet olarak uyanık olmak durumundayız. Farklılıklarımızı ayrışma sebebi olarak değil, zenginliğimiz olarak kabul etmemiz gerekiyor. Hiç kimse etnik kimliğini sonradan kendi gayretiyle kazanmış değil. Doğuştan getirdiğimiz özellikler asla üstünlük vesilesi olamaz. Elbette farklılıklarımız olacak. Çanakkale ruhunda farklılıklar hiçbir şekilde önemsenmez. Kimse kimseyi farklılığından dolayı ötekileştirmez.

Milletimizin dünyaya yön vermesini istiyorsak birbirimizi sevecek ve sahip çıkacağız. Söz konusu olan vatan ve millet olunca derhal birleşebilmemiz gerekiyor. Birtakım çıkarlar uğruna millete hizmet edenleri şer güçlere şikayet etmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Onların hile ve tuzaklarını boşa çıkaracağız. İşte o zaman dünyada süper güç olacağız. Herkesin bu düşüncelerle hareket etmesi durumunda tüm şer güçler birleşse bize hiçbir zarar veremeyecektir.

Esen Kalın...

Bu yazı toplam 2604 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.