Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Can Özgecan

A+A-

[reklam1]

    Tarsus’ta bir üniversite öğrencisinin hunharca katledilişi kamuoyu vicdanına ateş gibi düştü. Toplumumuz, vahşice işlenen bu cinayete karşı kadını- erkeğiyle birleşerek en üst seviyeden haklı tepkilerini ortaya koymaya çalıştı. Cinayeti işleyen caniye verilmesi gereken cezanın en ağırından olması konusunda herkes hemfikirdi.

        Her toplumda bu tür vahşilikleri, canilikleri işleyen mahlûklar çıkabiliyor. Toplumlar böylesi olayların olmaması için gerekli tedbirleri önceden almak durumundalar. Tecavüz , cinayet, katliam vb. durumlar ortaya çıktıktan sonra tepki veriyoruz. Halbuki bu durumları ortaya çıkaran sebepler ve bunların ortadan kaldırılması üzerinde doğru dürüst çalışma yapılmıyor. Toplumumuz bu konuda duyarlı değil maalesef.

     İslam Hukukunun kaynaklarından birisi de Sedd-i Zerai’dir. Bu kaynağı; haram, yasak ve zararlı olan şeylere vasıta olan davranışlara engel olmak, yasağa ve harama götüren yolları tıkamak şeklinde tanımlayabiliriz. İşte bu tür vahşetlerin olmaması için yapılması gereken en öncelikli görev, kişiyi vahşileştiren, insanlıktan çıkaran sebepleri tespit edip, bunların önüne set çekmek, engellemek olmalıdır.

     Özgecan’ın katilleri de bu ülkede yaşayan, bu ülkenin eğitim sisteminden geçmiş kişiler. Pekiyi bu mahlûkları bu denli canileştiren, vahşileştiren sebepler nelerdir? Veya şöyle sorabilir miyiz? Toplumumuzda insanın vahşileşmesine, canileşmesine sebep olabilecek etmenler var mıdır?

Bu soruya “Yoktur!” diyebilmeyi çok isterdik. Ama maalesef öyle şeyler var ki sanki insanımızı insanlıktan çıkarmak için özellikle oluşturuluyor.

         Başta eğitim sistemimiz sekülerlikten arındırılmalıdır. Seküler eğitim fayda ve hazzı önceleyen eğitim sistemidir. Eğitim sistemimizde değerler eğitimi, ahlak eğitimi ile ilgili müfredatın öğrencilerimize davranış olarak kazandırılması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Ancak bir kesim var ki değerler ve ahlak eğitimine şiddetle karşı çıkıyor. Eğitimin dinselleştiğini iddia ediyor. Bu kesim şunu iyi bilmeli ki dini değerlerle evrensel ahlaki değerler birbirinden farklı şeyler değil .Bizler çocuklarımıza bu değerleri vermek zorundayız. Çünkü ahlakın olmadığı yerde Özgecan’a yapılan vahşet gibi hadiseler hiç bitmez.

         Daha sonra ailede erkek çocuğu ile kız çocuğuna karşı cinse karşı davranışları bakımından farklı muamele yapılmasının sonlandırılması gerekiyor. Aynı davranışı erkek çocuğu yaparsa çapkınlık, kız çocuğu yaparsa namussuzluk olarak görülmesi toplumu oluşturan aileler ve toplum için ciddi bir sıkıntı oluşturmaktadır. Bu durum erkeğin karşı cinsine karşı çok yanlış tutum ve davranış içerisine girmesine sebep olmaktadır. Halbuki ortada yanlış yapılan bir şey varsa her iki cins için de yanlıştır. Kadının namusu olduğu gibi erkeğin de namusu olduğunu topluma aktarmamız lazım…

      Bir de, bence toplumu bozmak için planlı bir şekilde yapıldığını düşündüğüm gençlik dizileri var. Bu diziler hep cinsellik üzerine kurgulanıp, sapkın ilişkiler meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Gençlik bu dizilerden ilham alarak hayatını şekillendirmeye çalışıyor. Hatta Özgecan’ın katilinin olaydan birkaç gün önce böyle sapkın bir diziyi izlerken çekilmiş fotoğrafını sosyal medyada paylaştığını öğreniyoruz. Yapılması gereken şey toplumu ve değerlerini ifsad eden dizilere mutlaka yaptırım uygulanmalı ve bu dizilerin yayınlanması engellenmelidir.

Ayrıca televizyonlarda kadını cinsel obje olarak gören her tür yayına izin verilmemesi gerekiyor. Mesela dondurma reklamlarında dondurmadan ziyade kadının cinselliği pazarlanıyor sanki…Buna başta kadınlarımız olmak üzere tüm toplumun tepki vermesi gerekiyor…Kadını bir meta olarak öne çıkaran her şeye karşı çıkmalıyız….

     Aslında insanları vahşi ve cani mahluk haline dönüştüren daha pek çok sebep sıralanabilir. Bu sebeplerin hiçbirisi yapılan canilikleri  meşrulaştırmaz. Ama İslam Hukukundaki Sedd-i Zerai gibi bizlerinde harama ve yasağa sebep olan şeyleri ortadan kaldırmak için var gücümüzü kullanmalıyız. Toplum bu konuda çok hassas olmalı. Özellikle kadınlarımız kendilerinin cinselliğini kullanmak isteyenlere karşı ciddi bir karşı duruş sergilemelidir.

Temennimiz bir daha böyle vahşetin ülkemizde yaşanmamasıdır.

Artık Özgecanlar ölmesin…

Esen Kalın……

 

 

 

Bu yazı toplam 2523 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.