Şükrü Kabukçu

Şükrü Kabukçu

Afyonkarahisar İl Müftüsü
Yazarın Tüm Yazıları >

Cami ve Hayat

A+A-

“Allah'ın mescitlerini, ancak Allah'a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah'tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur “ (Tevbe,9/18)

Camiler ve mescitler İslam toplumlarının vazgeçilmez müesseselerinden birisidir. Asr-ı saadetten günümüze bizi ayakta tutan ve toplumu besleyen en temel kurumlarımızdan birisidir.

Her yıl Ekim ayının ilk haftasını Camiler Haftası olarak değerleniyoruz. Ve her yıl Başkanlık olarak bir konuyu toplum gündemine taşıyoruz. Bu yıl ağırlıklı olarak işleyeceğimiz konu: Cami ve Hayat

Camiler ve mescitlerimizi değerlendirmek sadece bir haftaya mahsus değildir. Şüphesiz ki cami ve mescitler her Müslüman için her gün gerekli olan bir ihtiyaçtır. Hicret sonrası ilk ortaya çıkan kurum Mescid-i Nebidir. Yani Peygamber Efendimizin mescididir.  O günden bu zamana İslam toplumları için camiler hayatın merkezinde, hatta mimari olarak da şehirlerin kalbindedir.

Bu itibarla hayatın merkezinde olan camilerimiz;

• Tevhidin en temel göstergesidir. Saf tutmadan başlayarak camilerimizdeki fıkhi hükümler ve diğer hükümler bizi “bir” yapan değerlerimizin başında gelir. Cami ve mescitlerimiz de ruhuna uygun bir şekilde değerlendirilmelidir.

• Dini bilgilerin ve pratiklerin ilk öğrenildiği mekânlar camilerdir. Örn: Yaz dönemi Kur’an-ı Kerim dersleri

• Aynı işi yapanlar arasındaki kaynaşma gibi son derece önemli bir toplumsal işlevi vardır.

• Farklı yaş grupları camide toplanır ve dini, kültürel ve hayata dair etkileşim oluşur.

• Aydın-halk kaynaşması en kolay camilerde yaşanır. Eğer topluma ait temel değerler bilinmez ise, ayrışmalar ve uzaklaşmalar başlar.

• İslami kültürün nesillere aktarılması camilerde en tabii ve en güzel şekliyle yerine getirilir.

• Sınıf farkının olmadığının gösterilmesi gibi toplumsal barışımızı temin eden bir görevi vardır.

• Tanışıklık ve dayanışma: Camiler tarihin her döneminde, zor zamanlarda toplumu tanıştıran, kaynaştıran ve toplumsal refleksleri oluşturan bir görev üstlenmiştir.

• Cemaat ruhu – ilk tekbir: Camiler toplumu bir arada tutarken aynı zamanda disipline de etmektedir.

• Camiler beş vakit karşılıksız sadece Allah rızası için çalışma alışkanlığı kazandırır. Gerektiğinde toplum ve insanlık için fedakârlıkta bulunmayı alışkanlık haline getirir.

• Ezan: Camilerimizin minarelerinden yükselen bu kutlu çağrı Müslümanların ortak sesi ve ortak dilidir.

• İmama tabi olmak: Bir öndere tabi olmak toplum için önemlidir. İşin tabiatı gereği imam da kıbleye dönmek zorundadır.

• Her vakit önemli ama Cuma, cemaatsiz olmuyor. Yani bizi cem eden, her daim bir araya getiren ulvi mekânlar camiler ve mescitlerdir.

• Günümüzde özellikle şehirlerde camilerimiz toplumun her kesiminin buluştuğu ve nefes aldığı mekânlardır. Camilerimizi yaparken daha planlama aşamasında hem şehrin konumu açısından, hem de caminin mimarisi açısından günümüz ihtiyaçlarını iyi gözetmek gerekir.

• Camilerimizde sadece erkeklerin değil, kadınların, çocukların, engellilerin ve yaşlıların, yani toplumun her kesiminin yararlanacağı kütüphane ve benzeri sosyal dokuları da bulundurmak zorundayız.

• Zor zamanlarda toplumu diri tutan ve uyandıran ortak mekânlarımız camiler ve mescitlerimizdir: Maraş müdafaası cumadan sonra başladı, 15 Temmuz gecesi okunan ezan ve salalar bir kez daha toplumu diriltmiştir.

Sonuç olarak camiler;

Camiler, kabenin birer şubesidir.

Camiler bizi, hiçbir protokol olmadan bir araya getiren yegâne mekânlardır.

Cami, medeniyettir. Medeniyetin kaynağıdır.

Cami, tarihtir,

Cami, sanattır,

Cami, ibadettir,

Cami, eşitliktir,

Cami, birliktir,

Cami, sohbettir,

Cami, ilimdir,

Cami, sevgidir,

Cami, tevekküldür,

Cami, arınmaktır, 

Cami, sığınaktır,

Cami, anlamaktır,

Cami, O’nsuz olmamaktır.

Bidayetinden günümüze camilerimiz ve mescitlerimiz için emek veren katkı yapan bütün hayır sahiplerini rahmetle anıyoruz. Rabbim bizleri kalpleri mescitlere asılı olan kullarından eylesin.

Bu yazı toplam 102998 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.