1. YAZARLAR

  2. Orhan Eser

  3. Bir Gece Ansızın Gelebiliriz
Orhan Eser

Orhan Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Gece Ansızın Gelebiliriz

A+A-

Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde İstanbul'da TÜMSİAD (Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada "Vakti saati geldiğinde ne yapacağımızı biz gayet iyi biliriz. Bir gece ansızın gelebiliriz" sözleri çok dikkat celb ediciydi.

Cumhurbaşkanımız genellikle konuşmalarında mesaj verirken, tarihi hadiselerden veyahut tarihi sözlerden örnekler ile vermek istediği mesajını hem güçlendirip hemde derin anlamlar yüklemekte.

İşte TÜMSİAD’ın toplantısında söylediği bu sözlerinde geçmişte bir hikayesi var.

Yıl 1974… Kıbrıs Barış Harekatı öncesi…

O zamanlar adada ki Rumlar Türklere büyük katliamlar yapmakta. Türkiye ise ABD ve AB den izin alamadığı için müdahale edememekte. 

Türkiyenin eli kolu bağlı olduğu o zamanlarda Rumlar TRT radyosuna bağlanıp “gelecektin, gelmedin, hiç mi sevmedin”  türküsünü istek parça olarak çaldırıp adada ki Türkiye’nin müdahalesini bekleyen Türklerin moralini bozmaya çalışıyorlarmış.

Bunun üzürenine bizim Türkler de “Bu kadar yürekten çağırma beni, bir gece ansızın gelebilirim.” şarkısıyla karşılık verirlermiş.

Aslında bu sözü ilk söyleyen kişi Fatih Sultan Mehmed’dir. Demiştir ki, “Bir gece ansızın gelir, krallığınızı imparatorluğuma katarım.”

Bakıyorum da şuan ki durum o zamanki durumun aynısı. Fırak Kalkanı Harekatı’nın bitmesinden sonra şimdi ki hedefimiz münbiç denildi. Bu yeni yapılacak harekata hem siyasi idare hemde askeri idare destek vermekteydi. Ama buna bölgedeki diğer etkili güç olan ne Rusya nede ABD müsaade etti. Bizim ikinci bir harekat yapmamamız  için yapmadıkları kalmadı.

Çünkü  bu durum ABD’nin işine gelmeyecektir. Herkesin bildiği üzere Kuzey Süriye’de bir kürt kolidoru oluşturarak, Kuzey Irak petrolünü oradan pazarlamak istemekte. Aslında Irak’a ne için girdiği ortadadır, Suriye’nin neden bu halde olduğu, neden hala çözüme kavuşamadığı bunun arkasında yatmaktadır.

Rusya ise bölgedeki karışıklık ve Obama döneminde ki Ortadoğu da oluşan siyasi boşlukdan yararlanarak Suriye’de bir güç elde etti.

Bölgedeki terörün bitip yeniden huzur ve istikrarın gelmesi işlerine gelmeyecektir.
Geçen gün Şengal ve Karaçok’a yapılan hava harekatı hem ABD’yi hem Rusya’yı hemde bölgedeki teröristleri çok korkutmuş gibi görünüyor. Diplomatik açıklamalara bakacak olursak. ABD’den yapılan açıklamada “Yapılan harekat bizi çok endişelendirdi, koalisyon güçlerinden onay alınmadan yapıldı” ifadeleri kullanıldı. Buna benzer açıklama

Rusya’dan da geldi.

Sayın Cumhurhurbaşkanımızı ülkeyi bölmekle eleştiren kendini bilmez, aklı noksan cahiller. Bu konudaki tutumlarını görmemekteler mi? Yoksa gördükleri şeyi idrak mi edememekteler.

ABD için bu kadar büyük önem arz eden kürt kolidoru projesi karşısında sayın Cumhurbaşkanımız hiçbir zaman geri adım atmamış ve kararlı tutumundan vazgeçmemiştir.

Hindistan ziyareti öncesinde havaalanında yaptığı basın açıklamasında aynı kararlılıkta olduğunu birkez daha belirtip, şu sözleri ekledi; “Biz endişeyle yaşayacağımıza onlar korkuyla yaşaşınlar!”

Cumhurbaşkanımızın refenrandumdan sonra artık ülkenin esas problemleri ile daha yoğun ilgilenebilmekte. Ülkenin iki büyük probleminden biri olan vesayetçi, istikrarsız sistem 16 Nisan günü tarihe gömüldü. Şimdi ise diğer problem olan terörde. Artık Cumhurbaşkanımız biraz daha rahat ve daha güçlü.  

Önümüzde ki günler pkk’nın son günleri gibi görünüyor. Bu problemde çözülürse Türkiye’nin önüne geçebilene aşk olsun.
 

Bu yazı toplam 1734 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.