1. YAZARLAR

  2. Abdullah Çelik

  3. Bir Dönemi Daha Geride Bırakırken...
Abdullah Çelik

Abdullah Çelik

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Dönemi Daha Geride Bırakırken...

A+A-

[reklam1]

Öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz ve velilerimiz için bir dönemin daha sonuna geldik

Bir dönemi sevinçle bitirecek öğrenciler olduğu kadar; dönem sonunu üzüntülü bitirecek öğrenciler de vardır. Bazı öğrencilerimizi, anne ve babalarının karnelerini görünce verecekleri tepki kaygılandırır. Anne babalar çocuklarının okuldaki durumunu bilirler ancak karnenin pek ala iyi gelmesini beklerler. İşte bu bekleyiş de çocuğu kaygılandırır. 

            Karne sadece çocuklarımızın değil, öğretmen ve velinin de gayretlerinin değerlendirildiği göstergedir. Karne günü, çocuklarımız için ne kadar önemli ise veli ve öğretmen içinde o kadar önemli bir gündür. Karne, çocuğumuza ilgimizin de değerlendirildiği bir sonuçtur. 

Öğrencilerimizi alacakları karneyle birlikte kabullenmemiz gerekir. Şüphesiz her anne-baba çocuğunun başarılı olmasını ister. Alınan karneye aşırı şekilde anlam yüklenmemesi gerekir. Çocuklarımıza karşı asla kıyaslayıcı ve kırıcı davranışlar sergilenmemelidir. Olumsuz davranışlar, çocuklarımızın okuldan daha da uzaklaşmalarına neden olabileceği gibi öz güveni kaybetmesine de neden olabilir. Şunu hatırda tutalım ki karne hiç bir zaman çocuğumuzdan daha önemli değildir.

            Karnedeki notlar sadece çocuğun ders başarısının ya da başarısızlığının göstergesi değil, arkadaş ve öğretmenleri ile olan ilişkisinin, yeteneklerinin, okula karşı tutumunun da bir göstergesidir. Çocuklar karne aldıkları zaman, sadece notlara göre değerlendirmek yanlış olacağı gibi, bu durum çocuğumuzun diğer özelliklerini görmemizi de engelleyebilir. Çocuklarımızı çok yönlü ve bir bütün olarak değerlendirmemiz gerekir.

           Bu Dönem Sonunda Neler Yapılmalı;

            Planlarınızı çocuğunuzla birlikte yapın

            Çocuğunuzun başarısı için kendi kendinize plan yapmak yerine çocuğunuzla birlikte plan yapmalısınız. Bir sonraki dönemde başarılı olmak için neler yapılmalı, eksiklikler nasıl giderilmeli, çocuğunuzun sizden beklentileri hakkında onunla konuşmanız ve birlikte karar vermeniz gerekir.

 

Karnesi iyi olan çocuğu ödüllendirirken abartıya kaçılmamalıdır

            Öncelikle sözlerimizle onları takdir etmeli, karne hediyesi alırken de çok abartıya kaçmamaya dikkat edilmelidir. Çocuğun kendisine verilecek büyük hediyeler için değil, geleceği için çaba göstermesi gerektiği hissettirilmelidir. Aynı zamanda çocuğa verilecek hediyelerin, maddi değerinin yüksek oluşu değil, okul başarısına ve bireysel gelişimine yararlı olacak hediyelerden seçilmesine özen gösterilmelidir.

 

Tatil iyi değerlendirilmelidir
           Başarılı olmak için aylardır çalışan çocuklarımız bırakın tatili tatil gibi yaşasınlar.  Çocuklarınızla güzel zaman geçirmeye çalısın. İkinci dönemin başında yorgunluğunu atmış, zihnen dingin, kendisini okula hazır hisseden çocukların başarıları, olumlu yönde etkilenecektir.

Başta öğretmenlerimiz olmak üzere, bütün eğitim çalışanlarının gayretlerine, emeklerine teşekkürlerimi sunarken, 2014-2015 eğitim-öğretim yılının ikinci dönemine sorunsuz bir şekilde girmemizi diliyorum...

Esen kalın…

 

 

 

Bu yazı toplam 2310 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.