1. YAZARLAR

  2. Aykut Eyret

  3. Bir Dirhem Bala Kanmamak Lazım
Aykut Eyret

Aykut Eyret

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir Dirhem Bala Kanmamak Lazım

A+A-

Türkiye coğrafi konumu itibariyle en stratejik topraklara sahip ülke konumunda ve bunu tüm dünya çok iyi biliyor. Yüzyıllar boyunca bu toprakları ele geçirme girişimlerinde bulunulmuş ancak Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sonrasında anahtar da Türklerin eline geçmişti. Tarihin bu önemli savaşının ardından sürekli Türk topraklarına saldırılar ve Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılmasının ardından başlayan işgal dönemleri de yeniden dirilen Türk milletinin onurlu ve azimli mücadelesi ile Türk milletinin zaferiyle sonuçlanmıştı.

Dünyanın süper güç dediği ülkelerin Dünya Haritası üzerinde konuşlanan Türkiye Cumhuriyeti üzerinde kurdukları hayaller ve gizli planlar da her geçen gün yeni planlarla değişse de ortak emeller uğruna hamleler karşılıklı olarak atılmaya devam ediyor. 

ABD ve İsrail’in Ortadoğu’da kurmayı düşündükleri yapı ve yeni devletler için Afganistan, Libya, Irak ve şimdi de Suriye üzerindeki stratejik savaş hamlelerine Rusya’da eklendi. ABD Ortadoğu’da İsrail ile birlikte ortak bir strateji yürütme planını güderken PKK-PYD’ye her türlü silah ve mühimmat desteği sağlıyor. Diğer yandan ise Rusya Akdeniz’de varlığını sürdürebilmek ve ABD ile süper güç mücadelesini sürdürebilmek için benzer hamleler yapıyor. 

Esed rejiminin İdlib’de insanların üzerine attığı kimyasal bombalarla insanlık dışı bir davranış sergilerken Esed rejimine destek veren ve Türkiye’yi sınır tehditleri yaparak savaşın içine sokan süper güç olarak ifade edilen ABD, Esed ordularının üzerine 58 adet füze gönderiyor ve 6 askeri öldürüyor. Türk Silahlı Kuvvetleri kara savaşında çok sayıda teröristi öldürürken sadece 1 roketle daha fazla zayiat verebilecek olan 58 adet ABD füzelerinin neden 6 asker öldürmeyi başardığını da sorgulamak lazım.

Bana göre ABD’nin 58 füze atması ve 6 askerin öldüğünün açıklanması terörle mücadelede yalnız bırakıldığını haykıran ve AB ülkeleri ile NATO müttefiki ülkelere yeni kararlar alabileceğini belirten Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne ‘Yanınızdayız ve size destek veriyoruz’ imajı oluşturma girişiminden öteye geçmeyecek bir hamledir. 

Bir atasözümüz var ya hani ‘Bir dirhem bal için bir çeki odun yenmez’ diyerek. ABD’nin de Esed orduları üzerine gönderdiği 58 füze ve alınan sonuç atasözünün sanki bir karşılığı olsa gerek. Geçmişte yapılanlar ve Türkiye aleyhinde atılan adımlara rağmen inandırıcılığı da beklentileri de yetersiz gelen bu hamle asla kimseyi kandırmamalıdır. Türk milleti her zaman ayakta ve her an savaşacakmış gibi hazır olmalı ve arkasını kollamalı. Klasik bir cümledir ‘Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur’ ifadesi. Biz uyanık olalım sonrasında üzerimize düşeni zaten yaparız”
 

Bu yazı toplam 1998 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.