1. YAZARLAR

  2. Ahmet Gazi Arpacı

  3. Bilmeden Günah
Ahmet Gazi Arpacı

Ahmet Gazi Arpacı

Yazarın Tüm Yazıları >

Bilmeden Günah

A+A-

[reklam1]

       İslam da; gıybet, iftira, arkadan çekiştirme, alay etme gibi bildiğimiz günahlar sayılır. Günümüzde öyle bir günah işleniyor ki, belki de insanlar bunun ne kadar büyük bir günah olduğunun farkında değiller. Uydum kalabalığa deyip “ herkes yapıyor, ben de yaparım.” Anlayışıyla bütün toplumun işlediği yeni bir günah şekli var. Ne mi bu? Adını bilmiyorum, ama gıybetin farklı bir şekilde acımasızca insanların arasında sanki normal bir işmiş gibi alışkanlık haline gelmesidir. Bunu çok önemsiyorum. Çünkü Allah bizden bunu istemiyor. “Muhakkak ki, müminler birbirlerinin kardeşidir. O halde kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allahtan korkun. İşte o zaman kurtuluşa erenlerden olursunuz.” (Hucurat,10). Bu ayet nasıl davranmamız gerektiğini çok güzel açıklıyor. Kim toplumu sulh ıslah etmek için uğraşırsa demek ki, o kurtulacak. Müslüman olduğunu iddia eden herkes üstüne düşen görevi hem sanal alemde hem de gerçek alem de yerine getirmelidir. Hele de şu kritik günlerde ağzımızdan çıkanların nereye gittiğini, nasıl bir getirisinin olacağını çok iyi düşünüp hesap etmemiz gerekir.

 

“Birbirinizin gıybetini yapmayın.”

 

Gıybet: Yanımızda olmayan birinin hakkında kötü konuşmaktır. Böyle bir kişi hakkında konuşulunca kendini savunamadığı için ölü gibidir. Yani, iletişimde aleyhinde bir iddiada bulunduğumuz kişi karşımızda hazır bulunması gerekir ki, kendini savunsun. Şimdi, bu sanal ortamlarda kimliğini gizleyerek takma adlarla, kimliği ve yazdıklarıyla ortada olan birine, ağır hakaret etmek, alay etmek, itibarsızlaştırılmaya çalışmak, küçük düşürmeye çalışmak, iftira etmek, kötü zanda bulunmak, ayıbını ortaya dökmeye çalışmak gıybetin farklı bir versiyonudur. Sanal ortamlarda binlerce insanın önünde, kimliği ile ortada olan birini rezil etmeye çalışmak bir Müslümana yakışır mı? Hele de bunlar; hoca, imam ünvanı olan kişilerse? Takma adlarla, kimliği ile ortada olan birine, aleyhinde yorum yazmak haramdır. Bunun çok büyük bir kul hakkı olduğunu, vebale girdiklerini göz önünde bulundurdular mı? Acaba.

 

Bu tür davranışlar Kur’an’a aykırıdır. Sanal ortamlarda yapılan bu icraatlar İslam Hukukuna ne kadar uyuyor araştırmak lazım.

 

Kur’an bize, “insanların arasını sulh edin, ıslah edin” diye bağırıyor. Benim Müslümanım takma adlarla, yazılan fikirleri beğenmedim diye dalga geçiyor, alay ediyor, küçük düşürmeye çalışıyor.

 

Bu mu Müslümanlık

 

1- El: Haram olan şeyleri tutmamalı.

2- Dil: Yalan söylememeli ve kötü şeyler konuşmamalı.

3- Göz: Haram olan şeylere bakmamalı.

4- Mide: Haram olan şeyleri mideye sokmamalı.

5- Kalb: Kibir, ucup, suizan gibi şeylerden kaçmalı.

6- Kulak: Haram şeyleri dinlememeli.

7- Ayak: Kötü yerlere gitmemeli.

8- Ferc: Zina ve Livatadan uzak durmalı.

9- Burun: Haram şeyler koklamamalı.

10- Setr-i avret: Erkekler göbek ile diz arasını, kadınlar el, yüz hariç her yerini kapatmalı.

Bu yazı toplam 2794 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.