Bülent Elitok

Bülent Elitok

Yazarın Tüm Yazıları >

Bilim

A+A-

Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız fırsat buldukça yineliyor: "Bu kendimize özeleştiridir. İki şeyde yeterince başarılı olamadık, eğitim ve kültür!" diyor. Kendilerini büyük saygı ile anarken, ne kadar haklı olduğuna da kanaat getiriyoruz. Sana hakkında çok bilgim olmamakla birlikte, eğitim konusunda biraz değinmek istiyorum.

Yıllarca insanların kılığı-kıyafetiyle uğraşıldı. Sağ-sol davasıyla uğraştırıldık. Yok o da yetmedi Kürt-Türk, Laz-Çerkez, Alevi-Suni  meselesi önümüze kondu. Yani önümüze ne konduysa onu yedik!

Sanki misafirlikteymiş gibi, utangaç ve daha önemlisi üşengeç!
Öğretilmiş çaresizlik kaderimizmiş gibi, kabullenip durmuşuz hep!
Birileri farklı yönlerimiz işaretlemiş ve biz yemişiz biri birimizi!

Kendi bu arada boş mu durmuş? Hayır, biz biri birimizi yerken, onlar uzaya çıkmış, Mars'ı işgal için gemi göndermiş, 1000 Flash Disk'e ancak sığabilecek bir bilgiyi bir DNA'ya yüklemeyi başarmış, suni deprem oluşturacak bombayı yapmış, seni beni dinleyecek program geliştirmiş, nokta atışı yapacak füzeler icat etmiş...Daha anlatayım mı? Yok gerek yok, zaten siz bunları biliyorsunuz. 

Yahu onlar insan da biz değil miyiz?! Onlar yapıyor da biz neden yapamıyoruz! Herkes annesinin karnından eşit doğarken, Yüce Rabbim herkese adil davranmışken doğumda,  herkes anne karnında 9 aylık iken, biz iyi beslenemediğimiz için mi bir şeyler üretemiyoruz sizce?!

Hayır! Hayır! Hayır! Elbette hayır!

Mesele planlamada, mesele iyi bir organizasyonda! Hepsi bu!

Öncelikle şu soruların cevabını vermeliyiz kendi kendimize:

1. Bilim önemli midir veya bilim gerekli midir?

CEVAP: Çocuğumuz hasta olduğunda götürdüğümüz hastanenin tahlil araçlarından tutunda, muayene eden doktorun okuduğu kitaba kadar her şey bilimin bir sonucudur. Arabamızın dinamo motorundan tutun da, izlediğimiz TV'ye kadar hepsi bilimin birer tecellisidir.

2. Bilim gerekli midir?

Eğer İstanbul'a arabayla değil de, merkeple gitmek istersen gerekli değildir. Ama tersini seçiyorsan bilim gereklidir. Sizce?

3. Bizim kaderimiz, ne ise onu yaşamaz mıyız? Bu dünya geçici,  asıl olan öbür taraf değil mi?

Değil arkadaşım, değil! 

Kader nedir?:  Herhangi bir olayla ilgili önünde binlerce seçenek vardır. İşte seçtiğin yol senin kaderindir. Beşeri irade diye bir akıl lütfu bahşedilmiş bizlere değil mi?!  Elinden geleni yaptıktan sonraki kısım, tevekkül olayıdır. Sen önce elinden geleni yaptın mı bakalım! Yüce yaradan ne buyuruyor bu konuda?: " Ancak çalıştığının karşılığı vardır" diye buyuruyor! Kimliğinde "dini İslam" yazıyor diye, kayrılma yoktur. Yüce rabbim adaletlidir. 

Öbür tarafa gelince; gerçekten kendi kendimize sormamız gereken soru şu: Öbür taraf için ne yaptım? Bu sorunun cevabını ben vermeyip sizin vicdan muhasebesi yapmanızı bekliyorum. 

Ayrıca bu dünyayı boş verme lüksüz var mı?! Hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya için de çalışmamız gerekmiyor mu?! 
    Unutma! Bu dünyada senin bıraktığın boşluğu birileri dolduruyor!

4. Bayanların bilimde işi ne, erkek işidir bilim.

Röntgeni bulan bir bayan. Peygamber Efendimizin (s.a.v.) annesi bir bayan.  Bakın bayanlar neler bulmuş? Bunları kullanan var mı acaba?

Josephine Cochrane: Bulaşık makinesi
Mary Phelps Jacob: Modern sutyen
Mary Anderson: Araba camı sileceği
Tabitha Babbitt: Marangoz testeresi
Stephanie Kwolek: Kurşungeçirmez yelek
Bette Nesmith Graham: Daksil
Sarah E. Goode: Çek-yat
Maria Telkes: Ev güneş enerjisi sistemi
Patricia Bath: Lazer katarakt ameliyat cihazı

Bir basit matematik: 100 Erkekten süper zeka çıkma oranı %1 iken, 100 Erkek+100 Bayan= 200 İnsandan süper zeka çıkma oranı %2'dir. Yani azizim Bayanlar üreme makinası değildir, Bayanı "Eve Kapatmak" zihniyeti, çarpık bir zihniyettir, art niyetlidir. İster başı örtülüye ister başı açık olana, bu zulmü reva gören zihniyetin, asıl niyeti saklı olan art niyetidir. Yıllarca başı kapalı diye kızlarımız üniversitelere alınmadı. Yazık değil mi? Kayıp değil mi?

5. Efendim Batının icatları bize göre değil, bize uymaz!

Hangisi uymaz efendim? Otomobili mi, bilgisayarı mı, akıllı telefonu mu, tankı mı? neyi uymaz! Efendim örfü ananesi bizden farklı, hem onlar..şu dine mensup! Domuz yiyorlar mesela! İçki içiyorlar! v.s. 

Şimdi gelelim bu meseleye: Yeme arkadaş, yemek zorunda mısın?! Hayır! Onlar içki içiyor da, sen içmek zorunda mısın?  Hayır! Arabasına biniyor musun? Evet! Telefonunu daha ilk çıktığında alıyor musun? Evet! O zaman ne yapmak lazım gelir? Sana uymuyorsa, ananesini almak zorunda değilsin! Ama bilim Çin'de dahi olsa, almak zorundasın! O zaman ne yapıyoruz, bilim neredeyse alıyoruz! Bilgisayara, TV'ye, telefona karşı hala bir kesimin olması ne ilginçtir değil mi? İşte bu kesime teslim olsak, 50 yıl sonra gök yüzünde uçacak nesnelere uzaylı diye bakarız! 

Bırakın ülke gündemini bu işlerle meşgul etmeyin! Yazıktır bu millete! Bu yüce millete! Bu ümmetin cefakar milletine!

6. Hoca öyle söylüyorsun ki, ben bu yazını okuyan ilk okul mezunuyum, ben mi bilimle uğraşacağım? Bu sizin göreviniz değil mi?

Hay Allah razı olsun. Asıl mesele de bu zaten. 

Ama bu mesele biraz uzun. İnşallah haftaya bu meseleye geniş bir şekilde değineceğim.

Allah'a emanetsiniz.

Bu yazı toplam 998 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.