1. HABERLER

  2. SPOR

  3. BESYO Öğrencileri Türkiye’de Sporun Modeli Olacak
BESYO Öğrencileri Türkiye’de Sporun Modeli Olacak

BESYO Öğrencileri Türkiye’de Sporun Modeli Olacak

Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okul Müdürü Doç. Dr. Yücel Ocak, kentin lokomotifi olmak için sportif faaliyetlere devam ettiklerini belirterek, BESYO öğrencilerinin Türkiye’de sporun modeli olacaklarına dikkat çekti.

A+A-

Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitim ve Spor Yüksek Okul (BESYO) Müdürü Doç. Dr. Yücel Ocak, okul faaliyetleri ve bünyesinde olan bölümler hakkında bilgiler verdi. Müdür Ocak, BESYO’nun 2001 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi bünyesinde eğitime başladığını ifade etti. Okul bünyesinde 3 bölümün olduğunu dile getiren Ocak şöyle konuştu: “Rekreasyon Bölümü Afyonkarahisar’a göre seçtiğimiz bir bölüm. Termal kentin başkenti olan Afyonkarahisar’da çok ciddi anlamda termal oteller mevcut. Bu termal otellerin SPA merkezlerinde veya diğer sportif etkinliklerde istihdam için bizden öğrenci talep ediliyor. Yüksek okulumuzda gerek rekreasyon bölümümüzden ve diğer bölümlerimizden bir çok öğrencimiz bu otellerde istihdam edilmektedirler. Hem otellerin bu ihtiyaçları karşılanıyor hem de öğrencilerimizin eğitimlerinin staj uygulama alanları olarak ilimizde bir avantaj sağlıyor.”

“Afjet Afyonspor’da 4 öğrencimiz var”

Afyonkarahisar’ın sporcu ihtiyaçlarını da karşıladıklarını dile getiren Müdür Ocak, Afjet Afyonspor’da 4 öğrencilerinin faaliyet gösterdiğine dikkat çekti. Afyonkarahisar’da spor sektörünün çok güçlü olduğunu kaydeden Ocak: “Antrenörlük Eğitimi Bölümümüz özellikle Afyonkarahisar Belediyesinin son yıllarda spora katkılarıyla beraber yükselişe geçti. Kentte yapılan spor kompleksi Afyonkarahisar için büyük bir avantaj oldu. Afyonkarahisar’da takımlarda oynayan ve bizde eğitimine devam eden bir çok öğrencimiz var. Afyon Afjetspor takımını oynayan 4 tane öğrencimiz var. Diğer takımlarda oynayan öğrencilerimiz var” dedi.

“Öğrencilerimiz sporun modeli olacak”

Teknolojiyi yakalayan bir ülkede yaşadıklarını dile getiren Ocak, teknolojinin güzel kullanılmadığının altını çizdi. Bu konuda çeşitli uyarı ve tavsiyelerde bulunan Ocak: “Teknoloji dünyada çok hızlı ilerliyor. Biz ülke olarak teknolojiyi yakalamış bir ülke boyutundayız. Teknolojik gelişmeler insan hayatına girdiler. Maalesef teknolojiyi güzel kullanmayı bilmiyoruz. Teknolojik olaylarla çok ciddi bir hareketsiz yaşantıya yönlendirildik. Eskiden otomobili olan insan sayısı çok azdı. Bugün bir evde bir kaç tane otomobil var. Şuan hareketsizliğin ortaya çıkardığı çok ciddi sağlık sorunlarıyla karşı karşıyayız. Ülkemiz şuan çok ciddi bir şekilde çocuk obeziteyle karşı karşıya. Sokak kültürünü yok ettik. Teknoloji dediğimiz bilgisayar, cep telefonları çocuklarımızın hayatının her yerinde var. Oturdukları yerde bunlarla oynuyorlar. Biz özellikle 500’e yakın öğrencimize diyoruz ki; ‘Sporun bir yaşam biçimi olabilmesi için sporu yaygınlaştırın.’ Öğrencilerimiz örnek model olacaklar ve bunu insanlara yansıtacaklar” diye konuştu.

“Tesisleşme yönünde ilerliyoruz”

Tesisleşme ve diğer tüm sportif faaliyetlerde kendilerine sürekli destek olan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak’a teşekkür eden Müdür Ocak şunları kayadetti: “Ciddi bir tesisleşme yönündeyiz. Bu tesisleşmemizin tüm okulumuza ve şehrimize de hizmetlerine sunuyoruz. Buraya taşındıktan çok amaçlı bir antrenman salonu yaptık.  Bünyemizde 2 spor salonu, 1 ritmik cimnastik salonu, 1 artistik cimnastik salonu, 1 kondisyon salonu, 2 dans salonu, 3 açık basketbol sahası, 2 standart ölçülerde futbol sahası, 1 mini futbol sahası, 4 tenis kortu ve 2 atletizm pisti bulunmaktadır.”

“Spor herkesin hayatında olmalı”

BESYO öğrencileriyle beraber topluma sporu yaygınlaştırmak istediklerine dikkat çeken Ocak; “Tabipler Odasının açıklamalarında şunu görüyoruz. Egzersiz kesinlikle yüksek tansiyon ve şeker hastalığını tedavi ediyor. Aynı zamanda bu tedavi ucuz bir tedavi. Her ilacın yan etkisi var. Hiçbir ilaç masum değil hiçbir ilaç kullanmadan sadece düzenli eksersizle biz insanları şeker hastalığından kurtarıyoruz. Yüksek tansiyon dediğimiz problemden kurtarıyoruz. Tabi ki bunlara yapınca kolesterole bağlı olan birçok kalp damar rahatsızlıklarından ortadan kaldırabiliyor. Yani spor aslında herkesin hayatında olması gereken bir faaliyettir” ifadelerini kullandı. 

“Öğrencilerimizle sürekli irtibat halindeyiz”

2001 yılında açılan BESYO’nun 2005 yılında ilk mezunlarını verdiğine dikkat çeken Ocak sözlerini şöyle sürdürdü: “2009 yılında diğer bölümün açılmasıyla birlikte 2014 yılında yaklaşık her yıl 100 öğrenci mezun etmeye başladık. Yaklaşık şuana kadar 700 öğrenciyi mezun ettik. Bu yıl biz geri dönüşüm sistemi oluşturduk.  Mezun öğrencilerimizin biz yarısına yakınıyla irtibat içindeydik. Şimdi geri dönüşüm sistemiyle bu tüm öğrencilerimizle iletişim içerisindeyiz. Öğrencilerimiz nerede ne yapıyorlar noktasında sürekli takip ediyoruz” 

“Bölgede en önlerdeyiz”

BESYO olarak bölgede en iyilerin arasında yer aldıklarını ifade edem Ocak: “Özellikle son yapılanmalarda tesislerle birlikte baya ileriye adım attık. Mesela Kütahya Dumlupınar Üniversite’sinin öğrenci sayısı bizim 4-5 katımız. 4-5 kat öğrenci fazlalığı olmasına rağmen bizim tesisleşme yönünde onlardan çok daha öndeyiz. Dolayısıyla eğitim noktasında da gerçekten sayımızın az olması daha bire bir eğitimi gerçekleştirdiği için başarı seviyesinde de ciddi anlamda öndeyiz.” 

“İlin lokomotifi olmak için çalışıyoruz”

Üniversitenin engelsiz öğrenci topluluğunun olduğunu söyleyen Ocak: “Buradaki gönüllü öğrencilerimiz çalışma içerisindeler. Zaman zaman belediyemizle de bu tür sosyal projeler içerisinde bulunuyoruz. O insanları hayatın içine katmaya çalışıyoruz. Bundan iki yıl önce görme engelli öğrencilere masaj kursu verdik. Diğer fakültelerin bölümleri gibi ilin lokomotifi olmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz.”

“Biz her türlü desteğe varız”

Ülke genelinde üniversitelerin iller ile istenilen yakınlıkta olmadığını kaydeden Ocak şöyle devam etti: “Biz bu bağlamda her türlü kuruma adım atıyoruz. Buradan diyoruz ki Afyon Kocatepe Üniversitesi önce Afyon’un sonra bu ülkenin üniversitesi. BESYO olarak kimin bize ne tür desteği varsa ne tür bir ortak çalışması varsa biz sonuna kadar açığız. Her türlü iletişimde ve her türlü destekte varız.”  

 

Bu haber toplam 866 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.