M.Mustafa Başyiğit

M.Mustafa Başyiğit

Türkçe Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Başlarken

A+A-

Değerli okur,

Bundan böyle her salı, yazılarımla sizlerle olacağım.

   Öncelikle kendimi takdim etmek isterim: Ben, Muhammet Mustafa BAŞYİĞİT. 4 Aralık 1987 yılında Afyonkarahisar’da dünyaya geldim. Yedi yaşıma kadar memleketimde yaşadım. Okul çağıma geldiğimde, görme engelli olduğum için Ankara Aydınlık Evler İlköğretim Okulu’nda öğrenimime başladım.

       O zamanlar kaynaştırma eğitimi şimdiki gibi yaygın değildi ve görme engellilerin eğitim gördüğü okullar da on on beş ilde bulunuyordu. Ailem, babamın görevi dolayısıyla Afyon’da kalmak durumundaydı. Birinci sınıfı ailemden uzakta, Ankara’da tamamladım. Diğer iki kardeşim de görme engelliydi. Anne ve babam, bizlerin eğitimini düşünerek İzmir’e yerleşmeye karar verdi. Ben de ilkokulu Aşık Veysel Görme Engelliler İlköğretim Okulu’nda tamamladım.

       Lise eğitimimi İzmir Bornova Mustafa Kemal Lisesi’nde bitirdim. Görme engelliler için tahsis edilmiş ayrı liseler yoktu, olmaması da daha iyiydi zaten. 2006 yılında Gazi Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümünü kazandım ve 2010 yılında mezun oldum.

2010 yılında Kadınana İlköğretim Okulu’nda Türkçe Öğretmeni olarak görev yapmaya başladım. Şu anda Özlem Özyurt Ortaokulu’nda mesleğimi icra ediyorum.

        Her Salı bu köşede kalem oynatmaya gayret edeceğim. En başta Engellilik, engelli bireylerle ilgili gelişmeler ve yaşanılan sorunlar olmak üzere; kültür, edebiyat ve kimi zaman da güncel konulara değineceğim.

       Bu vesileyle bana, Afyon Ana Haber gazetesinde kendimi ifade etme imkânı sunan Ana Haber ekibine de teşekkür etmek istiyorum.

          Atalarımız, dünyaya gelen her insanın bir gün mutlaka yok olmaya mahkûm olduğunu ve geride kendilerinden hiçbir iz kalmadığını anladıklarında geride kalanlara bir şeyler bırakma ihtiyacı duydular. Edinilen her tecrübe, her birikim insan ömrünün yettiği kadar hüküm sürebiliyordu. Sözcüklerin gücü ancak birkaç nesle yetiyor ve her şey zamanla uçup gidiyordu. Belki de kayaya atılan ilk çizik, atalarımızın, ölümün insan için bir son olmadığını fark ettikleri ilk andı.

       Bütün sözler karanlık bir dehlizde yok olur giderdi, eğer yazı olmasaydı. Yazmak, tarihe dünyanın faniliği nispetinde bir not düşmektir. Evet, insanlar gibi dünya da fanidir ve gelip geçicidir. Ne var ki yazı, bedenlerimizi olmasa da fikirlerimizi asırdan asra sıhhatle taşıyan tek araçtır.

Gayemiz; tarihe, kayda değer bir not düşebilmektir.

Kandil Tebriği

10 Mayıs 2017 Çarşamba günü idrak edeceğimiz Berat Kandili’nin hakkımızda hayırlara vesile olmasını temenni ederim. Beraat, aklanmak demektir. Aklanmak içinse çaba sarf etmek gereklidir. Demek ki kulluk, gayret üzeredir. Rabbim, bizlerden gayret içerisinde olmamızı istemektedir. Allah, kendi rızasını gözettiğimiz her gayretimizi daim ve kâmil eylesin.

Engelliler Haftası

10-16 Mayıs tarihleri engelliler haftası olarak belirlenmiştir. Ülke olarak kutlamayı çok severiz; ama bu bir kutlama haftası değildir. Bu, bir farkındalık haftasıdır. Engelli olmayanların engellilerle ilgili bilgilerini arttırmaları ya da yanlış bildikleri şeylerin doğrularını öğrenmeleri gerektiği bir haftadır. Engelliler içinse çeşitli etkinlik ve programlarla bir araya gelerek, fikir alış-verişinde bulundukları, engellilikle ilgili sorun ve gelişmeleri değerlendirdikleri bir hafta olarak düşünebiliriz.

Şiir Dinletimize Davet

Görev yapmış olduğum Özlem Özyurt Ortaokulu tarafından Sevgiye Yolculuk temalı bir şiir dinletisi hazırladık.  Şiir seven herkesi dinletimize bekleriz. Dinletimiz, 12 Mayıs 2017 Cuma akşamı saat 20:30’da Afyon Lisesi Konferans Salonu’nda yapılacaktır.

Bu yazı toplam 4541 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum