1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Başkalarının Yaşamına Engel Olmayın
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Başkalarının Yaşamına Engel Olmayın

A+A-

Her yıl 6-12 Mayıs tarihlerinde Engelliler Haftası kutlanıyor. Doğuştan görme, işitme, fiziksel engelleri olan insanların yanı sıra günlük yaşam içerisinde yaşadıkları rahatsızlıklar, trafik kazaları, iş ve meslek kazaları sonucunda da engelli birey konumuna düşen çok sayıda vatandaş var.

Her birinin bedenlerinde yaşadıkları kayıplara rağmen hayata tutunma azimleri, yüzlerinde oluşan tebessüm bir başkasının da yüzünde tebessüm uyandıracak kadar da sıcak ancak bazen de yüreklerde açtıkları yaralarla göz yaşlarının sel olmasına vesile olan canlar. 

Kimisi kendi hayatı ile sınanırken kimisi de ailesinin sınavının bir parçası olarak değerlendiriliyor ama her canlı kendi yaşamıyla Allah tarafından sınanıyor. 

Son yıllarda yerel yönetimler ve merkezi yönetim tarafından engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik olarak ciddi adımlar atılmaya başladı. Yerel yönetimler tarafından sivil toplum kuruluşları ile ortaklaşa düzenlenen etkinliklerle fiziksel engeli bulunan vatandaşlara akülü araç temin edilirken özel eğitim kurumlarının açılmasına vesile olarak engelli bireylerin sosyal aktiviteler aracılığı ile gelişmesine de katkı sunmaya çalışıyor. 

Görme engelli bireyler için sesli trafik lambaları oluşturuluyor, kaldırımlarda işaretli yol taşları oluşturuluyor. Eğlence programları düzenlenerek mutluluğun tadına varmaları için ortamlar kuruluyor. 
Merkezi yönetim tarafından ise engellilerin bakım hizmetlerinden sosyal yardımlara, kamu kurumlarında çalışma imkanına kadar bir çok adım atılarak engelli bireylerin de toplumun en değerli bireyleri olduğu kabul ediliyor.

Toplum olarak engelliler konusunda hassasiyet gösteriyor olsak da duyarsız vatandaşlar olduğu da unutulmamalı. Kaldırımlara döşenen işaretli taşların önüne araç bisiklet koyan dükkan tezgahı açanlar olduğu gibi, engelli bireylerle alay eden insanlar da görüyoruz. Toplumun her bir ferdi bizim için kıymetli. 

Bizler bugün sağlıklı birer bireyiz ancak hepimiz birer engelli adayıyız. Gelecekte engelli bir birey haline dönüştüğümüzde bizleri de bekleyen engeller olabilir. Bunun için başkalarının yaşamına engel olmamalıyız. Engelleri kaldıralım, engelsiz yaşamın yolunu el birliği ile açalım.
 

Bu yazı toplam 737 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.