1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Ayrışmaya Değil, Kaynaşmaya İhtiyaç Var
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Ayrışmaya Değil, Kaynaşmaya İhtiyaç Var

A+A-

[reklam1]

Türkiye gündemi kaygan bir zemin gibi yüzeye çıkan her şey bir anda yok oluyor ama yerini hemen yenileri dolduruyor.

Ülke sınırları içerisinde siyasi ve bürokratik olayların yanı sıra son dönemlerde toplumsal olaylar da hat safhaya ulaştı. Özellikle gezi parkı olaylarıyla toplumsal hak arama düşüncesinin hırçınlığa dönüşmesi ne kadar gergin ve her an fitili ateşlenmeye hazır bir bombaya benzeyen toplum olduğumuzu ortaya koyuyor.

Toplumun bu kadar gergin olmasının elbette sebepleri saymakla bitmeyecek kadar fazla. Toplumun büyük çoğunluğunun ekonomik kaygıları ve geleceğe dair endişeleri, ailevi problemler en önemli sebepler arasında yer alıyor. Toplum olarak tabiri caiz ise en ufak bir olayda gaza gelme alışkanlığına da sahibiz.

Bazı olaylar insanlığın asla kabullenemeyeceği olaylar olduğu için toplum olarak aynı hassasiyeti de gösterdiğimiz zamanlar da oluyor elbet.

Mersin’de yaşanan ve gencecik Özgecan’ın hayatının elinden alındığı vahşet karşısında da toplum olarak birlik olma alışkanlığımızı da, insan olma özelliğimizi de kaybetmediğimiz ortada.

Özgecen olayı başta olmak üzere kadına, çocuğa, şiddet ve istismarın yaşandığı her olayda millet olarak bütün olma ve tepkimizi ortaya koyma noktasında sıkıntımız da yok.

Sorun olarak algılanması gerek asıl olay ise yaşanan olayları kendisine reklam aracı olarak kullanmaya çalışanlar ile zaman zaman söylemlerinin dozunu kaçırarak toplumsal olayların büyüyerek ülkede kaos ortamı yaratılmasına neden olanların varlığı.

Sosyal medya ağları üzerinden farklı fikirlerde olan ancak toplumu ilgilendiren konularda birlik olmaya çalışan insanları kışkırtma politikası eskiden fısıltılarla yaratılırdı.

Sevmediği bir insan hakkında bir dedikodu ortaya atılır veya var olmayan bir olay yaşanmış gibi anlatılır, gerçek ortaya çıkana kadar atı alan Üsküdar’ı geçer, delinin attığı taşı kuyudan çıkarmak için 40 akıllı çaba sarf ederdi.

Sosyal medyada her an yeni bir gündem oluşturuladursun bu ülkenin yıpratılması için çaba harcayan dost görünen ama düşmanlıklarını maskeleyen içten pazarlıklı ülkelere inat bu milletin Kurtuluş Savaşı’nda Türk, Kürt ve Anzak kardeşliği olarak birlik ve beraberlik içerisinde savaştığı ve şehit düştüğü bu topraklarda yeniden birlik olma zamanının geldiği ortadadır.

At izi ile İt izinin karıştırılmaya çalışıldığı bu vatan topraklarında, millet olarak tek vücut olma zamanı geldi de geçiyor. Gelişen Türkiye için herkesin hedefi 2023 olduğuna göre 2023’ün alt yapısı da bugünden inşa edilmeli. Bu sözlerimi siyasi bulanlar olabilir. Siyasi partiler iradenin yetkilendirdiği isimlerdir. İrade kendi bütünlüğünü kurduğu sürece siyasilerin farklı bir yol izleme şansı zaten kalmayacaktır.

Bu ülke topraklarında yaşayan insanları ayrıştırmaya değil, hep birlikte kaynaştırmaya ihtiyacımız var.

 

 

 

Bu yazı toplam 5691 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.