1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Avukatlar Ortamın Avukatı Değildir
Avukatlar Ortamın Avukatı Değildir

Avukatlar Ortamın Avukatı Değildir

Afyonkarahisar Barosu'nda düzenlenen yemin töreninde konuşan Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, avukatlık mesleğinin ücret karşılığı yapılan alelade bir meslek olmadığını söyledi.

A+A-

Genç avukatlara seslenen Şahin, "Avukatlık mesleğinin tamamı kitaplardan öğrenilecek bir meslek değildir. Avukatlar ortamın avukatı, ortamın hukukçusu değildir" dedi.

Stajyer Avukat Hande Başbuğ, Şirin Demir, Ahmet Ulusoy ve Fatma Yıldırım'ın yemin töreni Afyonkarahisar Barosu'nda düzenlendi. Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin yemin töreni öncesinde mesleğe yeni giren genç avukatlara çeşitli tavsiyelerde bulundu.

Avukatlık cübbesinin manevi ağırlının çok yüksek bir cübbe olduğunun altını çizen Baro Başkanı Av. Şahin, "Çünkü bu cübbeyi giydikten sonra insanların özgürlükleri mahremleri bazen namusları en temel hakları size emanet olacak. Yani bu ücret karşılığı yapılan alelade bir meslek değil.

Tüm mesleklere elbette saygımız sonsuz helal rızık sağlayan her meslek başımızın tacı ama avukatlık mesleği birazda kendi mesleğimiz olması hasebiyle mi öyle görüyoruz ama sanırım değil. Objektif olarak bakıldığında diğer mesleklerden şöyle bir adım önde gibi görüyorum. Çünkü insanı tanımlayacağımız şey hakları, yani başka varlıklardan başka canlılardan işte bir takım temel özellikleri ile ayrılıyor.

Bu temel özeliklerinin emanet edildiği mesleğe bir adım sonra girmiş olacaksınız bir adımınız var. Gerçekten de çaresiz insanların hakkını arayamayan derdini anlatamayan insanların haksızlığa maruz kalmış mazlum insanların yegane ilticagahı siz olacaksınız unutmayın bunu. Gerçekten insanların medet umduğu tek meslek gurubu ve çoğu kere yalnız kalacaksınız. Sağınızda ve solunuzda hiç kimsenin olmadığı durumlarda işte o hak sahibinin hakkını almak için mücadele edeceksiniz. Bu anlamda da kutsal ve zevkli bir meslek manevi tatmini en yüksek meslek iddia ediyorum. Belki doktorlukla yarışır bu konuda bir canı kurtarmakla bir hakkın sahibine ulaşmasını sağlamak çok benzer şeyler çünkü insanlar hakları olmadan yaşayamazlar yani hayat hakkı ile bağlantılı birçok şey aslında bu anlamda hastasını kurtaran bir doktorun duyduğu manevi hazla hakkına ulaşmasını sağladığı müvekkilinin sevincine ortak olan avukatın yaşadığı manevi haz çok benzer sizi kutluyorum" dedi.

ORTAMIN AVUKATI ORTAMIN HUKUKÇUSU DEĞİLİZ

Avukatların şartlara, konjektöre göre, ortama göre avukatlık yapmadığının önemle altını çizen Şahin,  "Ortamın avukatı ortamın hukukçusu değiliz. Bizim kutup yıldızımız bize yol gösteren şey adaletin kendisidir. Hiçbir şartta hiçbir koşulda hiçbir konjektörde bundan ayrılmak gibi bir lüksümüz yoktur. Biz sanığın dinine, ırkına, kimliğine, işlediği suça bakmayız. Bizden hak talep eden hakkını arayan insanın yine dinine, rengine, mezhebine ait olduğu siyasi görüşe mensup olduğu siyasi partiye bakmayız.

Bir hak vardır ortada birde adalet ölçüsü vardır. Adalet ölçüsünden sapmadan insanların hakka ulaşmasını sağlamak bizim temel görevimizdir ve bundan ibarettir. Adalet timsali vardır ya temyiz heykeli gözleri kapalıdır niye adalet dağıtırken muhatabınızı görmeyin yani bu sizin gözünü kapatın anlamında değil, ama tarafsızlık vardır. Tarafsızlık demek siyasi partilerden ideolojilerden bağımsızlık tarafsızlık değil. Sizin kendi dini inanışınızdan ait olduğunuz siyasi kanattan vs. Şuanda bir anayasa değişikliği gündemde o bizi ilgilendirmiyor herkesin tercihi kendisine ait. Ancak çok önemli gördüğüm bir şey var. Bağımsızlık vasfına birde tarafsızlık ekleniyor. Bu gerekli mi normal şartlarda değil. Çünkü bağımsızlık bir enstrümandır. Bağımsızlık tarafsız karar vermenin vasıtasıdır. Normalde akıllı bir insana normal bir insana verdiğimiz vasıtanın niçin kullandığını söylemezsiniz.

Üzerinde asker üniforması olan göğsünde Türk Bayrağı olan birisinin eline silah verirseniz bu silah vatan için vatan düşmanına karşı kullanılacaktır. Öyle değil mi, buna izaha gerek var mı? Bir hukukçuya bağımsızlık silahını verdiğiniz zaman bu sizin tarafsız olmanız ve adil olmanız içindir. Aslında bunu eklemeye gerek var mı yok. Ama ne yazık ki bazen hukukçularda yolunu kaybediyor. İşte biz bazen bu adalet dediğimiz kutup yıldızını gözümüzden kaçırıyoruz. Kendi düşüncelerimize ideolojik kamplarımıza göre böyle farklı bir adalet arayışı içine girebiliyoruz. Bu değişirse önemli değil değişsin değişmesin. Ama asıl vazifemizin tarafsızlık olduğunu maalesef hatırlatmak zorunda kalıyoruz. Bizim görevimiz muhatabımıza bakmadan hak varsa onun yanında yer almaktır" ifadelerini kullandı.

Baro Başkanı Av. Turgay Şahin'in konuşmasının ardından yemin törenine geçildi. Yemin törenin ardından genç avukatlar ruhsatlarını yanında staj yaptığı meslek büyüklerinin elinden aldı.

Bu haber toplam 2525 defa okunmuştur
Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.