1. YAZARLAR

  2. Mehmet Aksoy

  3. Arkadaş Seçiminin Önemi
Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy

Sosyolog - Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

Arkadaş Seçiminin Önemi

A+A-

Gerçek dostlar yıldızlar gibidir, karanlık çökünce ortaya çıkarlar.

Arkadaş; birbiri ile yakın, birbirini seven, dostça geçinen kişilere denir. Arkadaş zor günlerde kişinin  sırtını dayanabileceği bir dayanaktır. Arkadaşlık ve dostluk çok önemli kavramlardır. Arkadaş kişinin elinden tutarak ona yardım eden, duygularını anlayarak ona destek olan kişidir. Toplum içinde yaşayan her birey her zaman arkadaşıyla iyi geçinmeli ve onların yanında olarak varlığını hissettirmelidir.

Günlük hayatımızda birçok insanla tanışarak onlarla arkadaş oluruz. Arkadaşlıklar içinde iyileri olduğu kadar kötüleri de vardır. Arkadaşlarımızın iyi ya da kötü olduğunu anlamak için ise zamana ihtiyaç duyarız. Kötü arkadaşlıklardan uzak durmaya çalışmalıyız. Bize zarar veren arkadaşlıklar bizim için kötü arkadaşlıklardır. Başımızı belaya sokacak kişilerden korunmak için onlara dikkat etmeliyiz.

İyi arkadaş hoşgörülü ve yardımsever olur. Çıkar ilişkisinden uzak durarak bizi sadece biz olduğumuz için sever. Önemli olan böyle arkadaşlar bulabilmektir. Arkadaşlar sır saklar ve bize sırlarını verir. Böyle arkadaşlar hayatımızı güzelleştirdikleri gibi bizlerin sosyalleşmesine de yardım eder. Arkadaşlık önemli bir kavramdır, bu nedenle arkadaş olduğumuz kişilerle iletişimimize dikkat etmeliyiz.

Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed(sav) bir hadisi şerifinde “Gördüğünüzde size Allah’ı hatırlatan , konuştuğunda bilginizi artıran, ilmiyle de size ahireti hatırlatan, sizin için en hayırlı arkadaştır.”  Diyerek arkadaşta bulunması gereken özellikleri belirtmektedir.

Arkadaş iyi gününde çağrıldığında yanında olan, kötü günde ise çağrılmadan gelen kişidir.

İYİ BİR ARKADAŞIN ÖZELLİKLERİ: 

•    Güven duygusunu sonuna kadar hak eden, 

•    Değer bilen,

•    Güvenilen,

•    İkiyüzlü olmayan,

•    Çıkarcı olmayan,

•    Oturup dertleşen, olumlu eleştiriler yapan ve yol gösteren,

•    Sıkıntıları paylaşıla bilinen,

•    Sır saklayan,

•    Samimi, alçakgönüllü olan,

•    Laf taşımayan bir özelliğe sahip olmalıdır. Bu özellikleri çoğaltmamız mümkündür.

Bilgisayara ne kadar format atarsak atalım, bilgisayara takılı flaş virüslü ise, bilgisayar daima virüslü olma durumuna geçecektir.   Kötü arkadaşta aynen virüslü flaşa benzer, daima onun kötü özellikleri yanındaki arkadaşına geçer. Arkadaş seçerken dikkat etmek gerekir. Genç kendine yakışan beğendiği ayakkabıyı, gömleği nasıl isteyerek seçiyorsa arkadaş seçerken de elbise seçtiğinden daha fazla dikkat etmelidir.

Kötü karakterli bir genç varmış. Bir gün babası ona çivilerle dolu bir torba vermiş. “Arkadaşlarınla tartışıp, kavga ettiğin her zaman bu tahtaya bir çivi çak” demiş. Genç, ilk gün tahtaya 37 çivi çakmış. Sonraki haftalarda kendi kendini kontrol etmeye çalışmış ve geçen her gün daha az çivi çakmış.

Nihayet bir gün gelmiş ki genç tahtaya hiç çivi çakmamış. Babasına gidip söylemiş. Babası onu yeniden tahtanın önüne götürmüş. Gence “Bugünden başlayarak tartışmayıp kavga etmediğin her gün için tahtadan bir çivi çıkar” demiş.

Günler geçmiş. Bir gün gelmiş ki her çivi çıkarılmış. Babası oğluna “Aferin! iyi davrandın ama bu tahtaya dikkatli bak. Çok delik var. Artık geçmişteki gibi güzel olmayacak” demiş.

Arkadaşlarla tartışılıp kavga edildiği zaman kötü kelimeler söylenilir. Her kötü kelime bir yara (delik) bırakır. Arkadaşına bin defa kendisini affettiğini söyleyebilirsin, ama bu delik aynen kalacak kapanmayacak. Bir arkadaş ender bulunan bir mücevher gibidir. Seni güldürür, yüreklendirir, ihtiyaç duyduğunda sana yardımcı olur, seni dinler ve sana yüreğini açar” demiş.

Allah’a Emanet Olun , Esen Kalın.

 

Bu yazı toplam 1060 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.