1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. AKÜ’de Hocalı Soykırımı Unutulmadı
AKÜ’de Hocalı Soykırımı Unutulmadı

AKÜ’de Hocalı Soykırımı Unutulmadı

​​​​​​​Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrencileri, Ermenilerin 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan Hocalı’da yaptığı soykırımı unutmamak için bir araya gelerek, basın açıklaması yaptı.

A+A-

Hocalı Katliamının 25’inci yıldönümünde AKÜ Barış Manço Konser alanında toplanan yüz öğrenci adına basın açıklamasın yapan Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencisi Osman Yıldız, Azerbaycan’da yapılan soykırımın insanlık tarihinin kara bir lekesi olduğunu belirtti.

‘26 Şubat 1992'de Azerbaycan'ın Hocalı kentinde sivil halka karşı Ermeniler tam anlamıyla bir katliam yapmışlardır’ diyen Yıldız, şöyle konuştu:

“Bugün sözde soykırım iddialarıyla Türkiye'yi suçlayan Ermenistan'ın Devlet Başkanı  ‘Robert Koçaryan’  canisinin direktifleri doğrultusunda Ermeniler Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde 7 bin kişilik nüfusa sahip ve coğrafi konumu itibariyle bölge için stratejik önemi olan hocalı kentini ele geçirmek için 25 Şubat gecesi katliam gayesiyle harekete geçmiştir. Hocalı'nın işgali sonucu sivil, eli silahsız, Azerbaycan Türk’leri çocuk, kadın, ihtiyar ve genç ayrımı yapılmadan Ermeniler tarafından katledilmiştir. Resmi verilere göre, o gece 613 kişi hunharca katledilmiş; bunlardan 83 çocuk, 106 kadın acımasız yöntemlerle işkence yapılarak öldürülmüştür. Ayrıca, 487 kişi ağır yaralanmış ve 1275 kişi ise rehin alinmiş, geri kalan nüfus da bin bir zorlukla caninin kurtarmıştır. Ermeniler Şehitleri özel acımasızlıkla, gözlerini oyularak, kafataslarının derisini soyarak ve vücutlarının farklı organlarını keserek öldürmüştür. Küçücük çocukların gözleri oyulmuş, hamile kadınların karınları deşilmiş ve insanlarımız diri diri toprağa gömülmüştür. Hatta şehitlerimizin birçoğunun cesetleri yakılmıştır.”

“Gözü dönmüş canilerin gerçekleştirdiği soykırım unutulmayacak”

Yıldız, Türk milletine karşı yapılan bu soykırımı üzerinden 25 yıl değil 100 yıl dahi geçse unutulmayacağını kaydetti.

Gözlerini bu zalimlerin yaptıklarına kapatan, kulaklarını masum insanların çığlığına tıkayan terör hamilerine de hiçbir zaman geçit verilmeyeceğine dikkat çeken Yıldız, “Kardeş ülke Azerbaycan Türklerine yönelik bu elim olay Türklük bilincini taşıyan zihinlerden asla silinmeyecektir. İnsanlığın katledildiği, hamile kadınların karnının deşildiği, mazlum ana ve babaların şehit edildiği, sırf Türk olduğu için yüzlerce insanın katledildiği bu soykırıma bizler gözlerimizi kapatamayız.  Gözü dönmüş canilerin gerçekleştirdiği bu soykırım unutulmayacaktır.” dedi.

“Ermenileri lanetle ve nefretle hatırlayacağız”

‘Vicdan azabından kurtulsalar tarihin azabından kurtulamayacaklar. Tarihin azabından kurtulsalar, Tanrı’nın gazabından kurtulamayacaklar’ diyen Yıldız, sözlerini şöyle sürdürdü:

“21. Yüzyılın ‘çağdaş’ dünyası halen Hocalı katliamına sessiz kalmaktadır, görmezden gelmektedir. Türk’ün çığlığı uluslararası kamuoyunda hiçbir yankı bulmamaktadır. Unutmasınlar ki aziz milletimiz soydaşlarımızın ırzına, namusuna, şerefine, hayat ve varlık haklarına kast etmeye cüret eden Ermenileri lanetle ve nefretle hatırlayacaktır. Bu vesile ile katledilen bütün soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Buradan da bu soykırımı unutmayacağımızı en yüksek sesimizle haykırıyoruz.” diye konuştu.

Bu haber toplam 1465 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.