1. YAZARLAR

  2. Mehmet Aksoy

  3. Aile İçi İletişim - 1
Mehmet Aksoy

Mehmet Aksoy

Sosyolog - Eğitimci
Yazarın Tüm Yazıları >

Aile İçi İletişim - 1

A+A-

-Bir memleketin yükselmesi, evde aile muhabbetine bağlıdır.
-Hayatta en büyük zenginlik, mutlu bir aileye sahip olmaktır.
-Çevresiyle iletişimi koparanlar bir taş parçası gibi dağlarda unutulmaya, mahkumdurlar.

İletişim; kişilerarasında yer alan düşünce ve duygu alışverişini dile getiren bir terimdir. İletişim, her şeyden önce bir duygu ve düşünce alışverişi olduğu için kişiler, çevresindekilerle kurmuş olduğu ilişkilerde dikkatli ve duyarlı olmalıdır.

Her zaman söylediğimiz bazı sözler vardır; ‘Aile toplumun temel yapısıdır’. ve ‘Eğitim ailede başlar’.Çocuğa beceriler aile de kazandırılır. Hangi becerilerin ne zaman nasıl kazandırıldığı çok önemlidir.Aileler başarılı ve mutlu  çocuk yetiştirmek isterler.Bu istek her ailenin arzusudur.Bazen çocuklar derslerinde başarılı olurlar ama mutluluğu yakalayamazlar.Her başarı mutluluğu getirmeyebilir.Aileler çocuğunun geleceği için  bütün varlığını çocukları için sarf ederler en iyi okullarda okusunlar, dersleri başarılı olsun arkadaşlarından önde bulunsun gayreti içindedirler. Aslında hayatta her şey başarı değildir.Önemli olan çocuğun içinde bulunduğu durumu nasıl atlattığı ve nasıl bir kimlik oluşturduğudur.

Çocuk ailenin aynasıdır, ailenin dışarıya yansımasıdır.Ailelerin kendi içindeki ilişkileri çocuğun kişililiğinin oluşmasında önemli rol oynar.Ailede iletişim sağlıklı kurulamazsa çocukta da iletişim becerisi gelişmez. İletişim becerisi gelişmeyen çocuklarda hem aile içinde hem de sosyal çevresinde devamlı çatışma içinde olurlar.
Ailede çocuklarla sağlıklı iletişim kurmak için;
-Çocuklarımızın kişiliklerine saygı duyulmalıdır,
-Çocuklarımızın özelliklerini iyi tanımalıyız,
-Çocuklarımızı etkili dinlemeliyiz,
-Çocuklarımızın ailede değerli olduğunu hissettirmeliyiz,

SAĞLIKLI BİR AİLEDE SORUNLARI ÇÖZÜMÜ

•   Duygu ve düşünceler olduğu gibi, abartılmadan ortaya konulmalıdır (Bu tutuma kendine güvenli ve kendine saygılı tutum diyoruz. Bu tutum içinde olan kişiler hem kendilerine hem de başkalarına saygı gösterirler.)
•    Sorunlar mevcut durum  içinde ele alınmalı ve eski birikimler işin içine sokulmamalıdır. Çocuğun mevcut durumdaki hatalı söylem ve davranışı üzende durulmalıdır. Geçmişteki yapmış olduğu hatalı söylem ve davranışları gündeme gelmemelidir.
•    Kesinlikle nasihat verme kullanılmamalı, davranışlar somut bir biçimde ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.
•  Yargılamaya gidilmemeli, kişiler kendi duygu ve düşüncelerini ifade edebilmelidirler. Yargılama çocukta savunmayı ortaya çıkarır, çocuk kendini savunmaya başladığı anda sizin ona vermek istediğiniz mesajları iletemezsiniz.Çünkü O sizi etkili dinlemeyi bırakıp kendinin size ne söyleyeceği ile zihnini meşgul etmektedir.
•    Duygu ve düşünceler, ne az ne eksik, olduğu gibi ifade edilmelidir; karşısındakinin ne beklediğine ya da en mükemmel olması gerektiğine göre ifadeler aranmamalıdır.Fazla söz karşınızdakini ikna etmek için yeterli olmayabilir, önemli olan öz ve anlaşır sözcüklerle mesajımızı karşıya iletmek sorunun çözümünde önemlidir.
•    Konunun özü ile konuya ilişkin olmayan ayrıntılar birbirinden ayırt edilmelidir. Örneğin siz çocuğunuza “iki saat geciktin” dediğinizde, çocuğunuz size: “hayır bir saat kırk beş dakika geciktim” dememelidir.
•    Sorun çözmede etkin dinleme kullanılmalıdır. Nasıl ki çay dolu bir bardağa meyve suyu doldurmak, hem meyve suyunun hem de çayın özelliğini bozması kaçınılmazdır. Bardaktan çayı boşaltıp meyve suyu doldurursak meyve suyunun özeliğini kaybetmeyiz. Öylede karşımızdaki çocuğumuzun fikirlerini etkili dinlemeden ona verimli sağlıklı fikirler vermemiz mümkün değildir.
•    Belirli bir zaman konusu içinde ancak bir sorun üzerinde durulmalı, başka sorun konuları sorun olarak ortaya konulmamalıdır.. Örneğin: “hem dışarıdan geç geliyorsun, hem de ders çalışmıyorsun ” diyerek iki konuyu birden ortaya atmamak gerekir.
•    Birinin haklı çıkması yerine her iki tarafın da anlaşabileceği bir çözüme yönelmek gerekir. “ben haklıyım, sen yanlış hareket ediyorsun” tarzında davranmamak gerekir.
 
Konfüçyüs bir sözünde şöyle diyor;

 Eskiler, erdemin ışığıyla ortalığı aydınlatması için, önce devlet işlerini yoluna koyarlardı. 
Devlet işlerini yoluna koymak için, önce ev işlerini yoluna koyarlardı.
 Ev işlerini yoluna koymak için, kendilerine çeki düzen verirlerdi.
 Kendilerine çeki düzen vermek için, önce düşüncelerini yoluna koyarlardı. 
Düşüncelerini yoluna koyabilmek içinse önce, bilgi eksikliklerini giderirlerdi.

İyi bir iletişim için bilgili olmak gerekir, bilgili olmak içinse kitap okumak  gerekir. Bilgili olanlar iletişim kazalarına uğramadan duygularını karşıya aktarabilenlerdir.

Hayatınızda her zaman sağlıklı iletişim içinde olmanız dileği ile Allah’a emanet olun, esen kalın.
 

Bu yazı toplam 1229 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.