1. YAZARLAR

  2. Bilge Uçar

  3. Ahde Vefa Göstermek
Bilge Uçar

Bilge Uçar

Afyonkarahisar İl Vaizi
Yazarın Tüm Yazıları >

Ahde Vefa Göstermek

A+A-

Ahde vefa, sözünde durmak ve verdiği sözden asla caymamaktır. İlişkilerinde, alışverişinde ve hayatın her döneminde dürüstlüğü elden bırakmamaktır.

Doğruluk, dürüstlük ve sözünde durmak; en başta insanlığın vazgeçilmezi, müslümanlığın simgesi ve en önemlisi ise Allah‘ın emridir. Sözünde durmayan bir kimse, İslam ahlakına zarar vermiş olur. Ayrıca ahde vefasızlık bir münafıklık belirtisidir ki, bunu yapan kimse münafıklar sınıfına girer ve diğer dünyada münafıklarla birlikte cezalandırılır. Çünkü Allah Teâlâ: “Verdiğiniz sözü yerine getirin. Çünkü söz veren (sözünden) sorumludur.” (İsra, 34) buyurmuştur. Hz. Peygamber  (sav)’de: “Münafıklığın alameti üçtür. Konuşunca yalan söyler, söz verir yerine getirmez, emanete ihanet eder.” buyurmuştur.

Hakiki Müslümanlık, Allah’ın ve Resulü’nün emirlerini yerine getirmek ve yasaklarından kaçınmaktır. Durum böyle olunca da, bu kriterlere dikkat etmeyen kişiler dini sorumluluklarını yerine getirmiş olmazlar.

İmanın insana kazandırdığı güzel hasletlerden biridir vefa. İnkâr edenler arasında bile “el-Emin” olarak tanınan Hz. Peygamber (sav)’in vefa ve sadakatle dolu hayatı, bizler için en önemli örnektir.

Abdullah bin Ebu-l Hamza (r.a.) anlatıyor:

Peygamber olmadan önce Hz. Rasul’i Ekrem’le, alış-verişle ilgili bir şey vermek için, filan gün filan yerde buluşmak üzere sözleştik. Fakat ben unuttum. Ancak üçüncü gün hatırladım. Gittim baktım ki Rasul’i Ekrem (sav) orada bekliyor. Beni görünce: “Delikanlı beni yordun. Üç günden beri seni burada bekliyorum” buyurdu.

Allah Teâlâ ve kullarının arasında bir sözleşme vardır. Bu sözleşmeye riayet etmek ise kulların birinci vazifesidir. ”Bana verdiğiniz sözü tutun ki, ben de size verdiğim sözü tutayım.” ayeti bu sözleşmeye işaret etmektedir.

Yaratan ile kullar arasında yapılan bu sözleşmenin önemi çok büyüktür. Öyle ki Sahabe-i Kiram, Allah‘a ve Peygamber’e verdiği sözden hiç ayrılmadılar. Ahde vefanın gereğince, savaş meydanlarında canlarını ve mallarını severek feda ettiler. Nitekim Kuran-ı Kerim‘de, onların söz ve ahitlerine bağlılığı şu şekilde ifade edilmiştir: “Müminlerden öyle adamlar vardır ki, Allah‘a verdikleri söze sadık kalırlar. İçlerinden bir kısmı verdikleri sözü yerine getirmiştir. Bir kısmı da (şehit olmayı) beklemektedir. Verdikleri sözü asla değiştirmemişlerdir.” (Ahzab, 23)

Vefa, düşman bile olsa verdiği sözden dönmemektir. Vefalı kimse, bütün yaratılmışların kendisinden emin olduğu kimsedir. Ahde vefa kâmil bir müminin Allah‘a, Peygamber’e, dostuna, aile fertlerine, vatanına karşı gösterdiği sevgisi ve sadakatidir.

Yazımızı Rabbimizden bize verilen bir müjde ile bitirelim:

“Şüphesiz ‘Rabbimiz Allah’tır‘ deyip de sonra dosdoğru olanlar var ya, onların üzerine akın akın melekler iner ve derler ki: Korkmayın, üzülmeyin, size vaat edilmekte olan cennetle sevinin.” (Fussilet, 30)
 

Bu yazı toplam 1968 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.