1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Afyon’un Bakanlıkça Desteklenen İlk Oyunu İlgi Görmedi
Afyon’un Bakanlıkça Desteklenen İlk Oyunu İlgi Görmedi

Afyon’un Bakanlıkça Desteklenen İlk Oyunu İlgi Görmedi

Afyonkarahisar’ın Kültür ve Turizm Bakanlığından destek alan ilk ve tek tiyatro eseri ‘Derya Gülü’ tanıtım eksikliğinden dolayı çok fazla insanı yüreğine dokunamıyor.

A+A-

‘Derya Gülü’ Tiyatro eserinin Ege Bölgesinde küçük bir balıkçı kasabasında geçen bir hikayeyi anlattığını dile getiren  ‘Sinan” karakterini canlandıran Yönetmen Seyhun Sertan, şöyle konuştu:

“Necati Cumalı’nın bir eserini sahneliyoruz. Yaşlı ve alkolik bir balıkçı ile genç karısı arasındaki geçimsizlik, aşk, nefret ve özgürlük gibi duyguları anlatıyor. Ve aralarına genç bir balıkçı ‘Sinan’ karakterinin karışmasıyla çarpık duyguların yol açtığı dramı anlatıyor. Dram türünde bir oyun. Daha önce filmi de vardı. Devlet Tiyatroları ile Belediye Tiyatroları tarafından da sahnelendi.”

Sertan, bugüne kadar hiçbir yerden hiçbir destek almadıklarını ifade ederek, sadece kendi imkanlarıyla tiyatro yapmaya çalıştıklarını söyledi. Ekip arkadaşlarıyla kendi maaşlarından ve ceplerinden dekor, kostüm, aksesuar aldıklarını belirten Sertan, “Her zaman ücretsiz olarak tiyatro sahnelemeye çalıştık. Sponsor aradık fakat Afyonkarahisar’da bunu bulmak gerçekten çok zor. Maalesef bulamadık. Geçmişte bir oyunumuza bin-bin 500 lira para lazımdı. Sponsor aradık ve bulamadık. Nasip olmadı.” dedi.

“Afyonkarahisar’ın Bakanlıkça desteklenen ilk tiyatro oyunuyuz”

‘Derya Gülü’ için geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Müdürlüğünün Amatör Tiyatrolara verdiği desteğe müracaat ettiğini aktaran Sertan, yüzlerce başvuru içerisinden ilk 40 girerek destek almaya hak kazandığını kaydetti. 

Afyonkarahisar’da Bakanlık ödeneğinden ilk destek alan tiyatro eseri olduklarını için çok şansı olduklarına dikkat çeken Sertan, şöyle devam etti:

“Bakanlığın desteği için ilk başvurumuzda layık görüldük. Sayın Bakanımız Nabi Avcı’ya ve Güzel Sanatlar Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyoruz. İlk başvurumuzda desteğimizi aldık. Bu destek Afyonkarahisar’da ilk ve tek oldu. Bunun da haklı gururunu da yaşıyoruz. Ve bu ödeneğimizde oyunumuzu hazırladık. Halkımıza da 17 kez, arka arkaya sahneliyoruz. Eserimizi 24 Mayıs’a kadar ücretsiz olarak burada sahneleyeceğiz. Şehrimizdeki bütün tiyatro severleri mutlaka buraya bekliyoruz. Çünkü, ülkemizde dram türünde oyun çok az çıkıyor. Bizde çok kaliteli bir dram ortaya koyduğumuzu düşünüyorum. Kesinlikle kaçırmasınlar, izlesinler.”

“Salon bulmakta sıkıntı yaşıyoruz”

‘Derya Gülü’nü Afyonkarahisar dışında da sahnelemek istiyoruz’ diyen Sertan, pek çok belediyeye müracaat ettiklerini ve salon problemi dolayısıyla olumsuz yanıt aldıklarını kaydetti.

Sertan, ücretsiz tiyatro sergilediklerini ve çok üzüldüklerine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Yine önceden Afyonkarahisar’da bir oyun daha çıkarmıştık. Onu da maalesef sadece bir kez sahneleyebildik. Ona salon yoktu. Onu da Afyonkarahisar Devlet Hastanesinin Konferans Salonunda gerçekleştirebildik. ‘Derya Gül’ eserimizi de Kültür Merkezimizde sahnelemek istedik. Yine Salonlar doluydu. Bu salonda da pek tiyatro oynanmıyor. Biz rejiyi bu küçük salona uygun hale getirerek, 16’sını burada 1’ni de büyük salonda sahneleyeceğiz. Şehrimizde gerçekten salon sıkıntısı var. Tiyatroya uygun iki sahnemiz var sadece. İkisi de genel itibariyle dolu. Diğer şehirlerde de aynı sorunlarla karşı karşıyayız. Biz ‘Derya Gülü’ eserimizi çeşitli illerde sahnelemek istiyoruz. Ama sahne bulamıyoruz.” diye konuştu.

“Yurt dışında da sergilemek istiyoruz”

“Haşim” karakterini canlandıran Mehmet Yetere de Derya Gülü eserini yaklaşık 3 ay içerisinde tamamladıklarını belirtti.

Yetere, eser için kafelerde ve evlerinde okuma çalışması yaptıklarını hatırlatarak, şunları kaydetti:
“Bu oyun aslında 4-5 ayda çıkarılması gereken bir oyundu. Ama biz arkadaşlarımızla özveriyle çalışarak, 3 ayda tamamlayıp oyunu sahneye koyduk. Biz oyunumuzu Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde hatta yurt dışında da sergilemek istiyoruz. Neden Almanya’da, Belçika’da ve Yunanistan’da sahnelemek istemeyelim. Oralarda da çok sayıda Türk vatandaşlarımız var. Hepsini istiyoruz ama bunları da imkanlarımız ölçüsünde yapabiliriz. Ücretsiz eserimizi, çok sayıda yere söyledik.  Fakat salon yok yanıtı aldık. Biz bunu para için yapmıyoruz. Gönlümüzden gelerek yapıyoruz. Biz oyun için yaratılmışız. Para bizim için önemli değil.” 

“Çok fazla kişinin yüreğine dokunmak istiyoruz ama…”

“Meryem” karakterini canlandıran Fulya Coşkun da Derya Gülü eserinde yer almaktan son derece mutlu olduğunu ifade etti. 

Meryem’in tipik bir Anadolu kadını olduğunu vurgulayan Coşkun, “Sürekli eşinden şiddet gören bir karakter. Aslında ülkemizde bir çok kadının acısını ve yarasını taşıyan biri. Hala daha günümüzde Meryemler devam ediyor. Bu eserimizde onların bir nebze de olsa sesini duyurmak istiyoruz. Haşimler, Sinanlar ve Meryemler hala aramızda varlar. Biz istiyoruz ki, Afyonkarahisar ve Türkiye halkına  Meryem’in sesini duyuralım. Ve bütün halkımızı oyunumuza davet ediyoruz. Bugün 7 oyunumuzu sergiledik. Ve gerçekten seyircimiz çok çok az. Biz aslında çok fazla kişiye ulaşabilelim istiyoruz. Çok fazla kişinin yüreğine dokunabilelim istiyoruz. Maalesef henüz ulaşamadık. Biz ümidimizi kaybetmeden halkımızı beklemeye devam edeceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.
 

Bu haber toplam 1918 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.