1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. AFSİAD’ tan ‘Yeni Anayasa Yeni Türkiye’ Toplantısı
AFSİAD’ tan ‘Yeni Anayasa Yeni Türkiye’ Toplantısı

AFSİAD’ tan ‘Yeni Anayasa Yeni Türkiye’ Toplantısı

Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği (AFSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şehitoğlu, Türkiye ekonomisinin yeni bir heyecana ihtiyacı olduğunu belirterek...

A+A-

Afyonkarahisar Sanayici ve İşadamları Derneği (AFSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şehitoğlu, Türkiye ekonomisinin yeni bir heyecana ihtiyacı olduğunu belirterek, “ İş dünyası için siyasilerin el birliğiyle reformları hızla hayata geçirmesini istiyoruz. Siyasi irade bizim yolumuzu açacak. Biz işadamları da bu güvenli yolda yürüyeceğiz. Hatta koşacağız.” dedi.

AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şehitoğlu, ‘Yeni Anayasa ve Yeni Türkiye’ Toplantısının açılış konuşmasında katılımcılara teşekkür etti.

Başbakan Yardımcısı Prof.Dr. Numan Kurtulmuş ile Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun Afyonkarahisar’daki toplantıya katılmalarından dolayı müteşekkir olduklarını aktaran Şehitoğlu, şehrin ekonomik verilerini paylaşarak, şunları kaydetti:

“Afyonkarahisar’ın 2016 yılındaki ihracatı % 4 civarında geriledi. 291 milyon 568 bin dolar oldu. Aynı yılda Türkiye’de en çok ihracat yapan 30’uncu şehiriz. Toplamda 301 ihracatçı firmamız bulunmaktadır. Türkiye yumurta ihracatının % 35’i, mermer ihracatının da % 15’i Afyonkarahisar’dan yapılmıştır. İthalat-ihracat dengemiz ise, 1 dolar ithalat-6 dolar ihracat seviyesindedir. Bu bağlamda bütçeye dış ticaret fazlalığı veren bir iliz. İhracatımız % 4 düştüğü için ithalatımız da lüks tüketim maddeleri yerine makine ve ekipman ağırlıklı oldu.”

“Afyonkarahisar ticaret merkezidir”

Şehitoğlu, Afyonkarahisar’da her yıl ihracatçı sayısının arttığını belirterek, şehrin vişne ve haşhaş üretiminde Türkiye birincisi olduğunu kaydetti. Kiraz üretiminde de kentin Türkiye 6’cısı olduğunu ifade eden Şehitoğlu, “Küçükbaş hayvancılıkta 15’nci sıradayız. Kümes hayvanları sayısında da ülkemizde 6’ncısıyız. 7 tane Organize Sanayi Bölgemiz var. İki tane de ek olması için girişimler devam etmektedir. Termal Turizm de 4 ve 5 yıldızlı otellerimiz yeni faaliyete geçti. Bunlarda Termalin başkenti olmamızı pekiştirdi. Afyonkarahisar’daki tüm kaplıcalar, Bakanlığımız tarafından termal ve turizm merkezi olarak kabul edilmiştir. Bunun yanında kentimiz yolların kesiştiği nokta olması nedeniyle ayrıca bir ticaret merkezidir.” dedi.

‘Huzurun, refahın ve zenginliğin arttığı bir Türkiye, hepimizin ortak hedefidir’ diyen Şehitoğlu, Afyonkarahisar’ı ticarette ekonomide merkez yapabilmek için çıkılan yolda el birliğiyle çalıştıklarını kaydetti.

Türkiye’nin son yıllarda müthiş bir başarı öyküsü yazdığına değinen Şehitoğlu, “Artık yerimizi koruduğumuz söylenemez. Yol haritamızı belirleyip, her gün bir adım daha ileri gitmek durumdayız. Milletimize parlak bir gelecek kazandırmak için reel sektörümüze yeniden heyecan vermeliyiz. 2017 yılında sorunları ortadan çıkarmak için el birliğiyle mücadele etmeliyiz. Türkiye’nin ekonomisine ve insan kaynağına ve potansiyeline güveniyoruz. Türkiye’nin jeopolitik konumu gereği nerdeyse, bütün dünya sorunları etrafımızda cereyan ediyor. Özellikle son dönemlerde ülkemizin üzeride oynanan oyunlar artmıştır. Bundan sonra da güven ve istikrar olmadan ekonominin büyümesi mümkün görünmüyor. Onun için biz sanayici ve iş adamları olarak güvenin, istikrarın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da artarak devam etmesini arzu ediyoruz.”

“İş dünyası büyüme hikâyesi yazmak istiyor”

Şehitoğlu, sağlam bir ekonominin temellerinin bağımsız ve güçlü bir hukuk sistemiyle atılabileceğine işaret ederek, sözlerini şöyle noktaladı:

“Türkiye’nin ekonomide yeni bir heyecana ve bu heyecanı yaratacak güçlü bir siyasi iradeye her zamankinden daha fazla ihtiyacı vardır. İş dünyası bir büyüme hikayesi yazmak istiyor. Bunun içinde siyasilerden el birliğiyle siyasi reformların hızla hayata geçirmesini istiyoruz. Firmalarımızın yaşadığı sorunlar için hızlı çözümler üretmeliyiz. Siyasi irade yolumuzu açacak. Biz işadamları da bu güvenli yolda yürüyeceğiz. Hatta koşacağız.”

“Yeni Anayasa sürekli istikrar içindir”

Şehitoğlu’nun akabinde bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, AFSİAD’ın ‘Yeni Anayasa, Yeni Türkiye’ Toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Anayasa Değişikliği Kanunu'nu imzaladığını vurguladı.

‘Allah nasip ederse 16 Nisan'da halk oylaması yapılacak’ diyen Bakan Eroğlu, iş adamlarına şöyle hitap etti:

“İnşallah memleketimiz için fevkalede olacak. 16 Nisan Pazar günü milletimizin tarihinde çok önemli bir dönüm noktası. Hatırlayın, bu anayasa değişikliği neler getiriyor. Bunları özellikle Başbakan Yardımcımız Numan Kurtulmuş izah edecek. Ama mevcut sistemde istikrar diye bir şey yok 1923'ten 2003'e kadar kaç yılda kaç hükümet gelmiş. Bir hükümetin ömrü 14-15 ay ortalama. 14-15 ayda istikrardan bahsedilemez. Dolayısıyla 14 ayda bir bakan işi bilmiyorsa, hangi kapıdan girip, hangi kapıdan çıkacağını öğreninceye kadar dönemi biter. Dolayısıyla Türkiye'de bu yüzden büyük yatırımlar yapılamadı. Koalisyon dönemlerini yaşadık. Özellikle başbakanla cumhurbaşkanı arasında her dönemde itilafın olduğunu, hatta malum bizim de hemşehrimiz Ahmet Necdet Sezer'in bir Anayasa kitapçığı atmasıyla birlikte Türkiye'de ekonomik istikrarsız oldu. Bunları hep yaşadık. Dolayısıyla yeni anayasa, güçlü büyük Türkiye için. Sürekli istikrar için. "

“Referandumun rejimle alakası yok”

Yeni Anayasanın 2023, 2053 ve 2071 hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için önemli olduğunu ifade eden Eroğlu,  hemşerilerinden 16 Nisan’da yapılacak referandumda ‘Evet’ mührü vuracaklarına inandığını belirtti.

Afyonkarahisar'ın AK Parti hükümetiyle de çok geliştiğine değinen Bakan Eroğlu, "Ama bu bir parti meselesi değil, bu memleket meselesi. Muhalefet diyor ki, 'Bu sistem rejim değişikliği sistemi 'diyor. Hayır efendim, rejimle alakası yok. Rejim cumhuriyet, sistem demokrasi. Anayasa'nın ilk dört maddesi yerli yerinde. Onun için sadece hükümet sistemi değişikliğidir. Bunun da böyle bilinmesi lazım. İstikrarlı ve hızlı yönetim için şeffaf yönetim için bu şarttır." diye konuştu.

“16 Nisan’dan sonra demokrasi daha da güçlenecek”

Bakan Eroğlu’nun ardından konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da AFSİAD’ın düzenlediği ‘Yeni Anayasa ve Yeni Türkiye’ Toplantısına katılmaktan büyük mutluluk duyduğunu vurguladı.

‘Seçimin ortada olması, sandıkların başlı başına ortaya getirilmesi bile Türkiye demokrasisinin olgunluğunu göstermesi bakımından fevkalade önemlidir’ diyen Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Türkiye bugün bir Suriye, bir Irak, bir Yemen, bir Libya olmadıysa birçok sebep vardır ama herhalde ilk sırada sayacağımız sebep, ne olursa olsun, sandıkların ortaya çıkmasıdır ve sandıklar ortaya çıktığı zaman da milletin kendi geleceği lehine her zaman ‘Evet’ diyerek yol almış olmasıdır. Milletimizin en büyük kazanımı budur. Onun için hiç şüpheniz olmasın 16 Nisan’daki sandık, bizatihi Türkiye demokrasisini daha da güçlendirecek, Türkiye’nin daha sağlam bir şekilde yoluna devam etmesini sağlayacak ve inşallah memleketimizin geleceği için çok kıymetli bir dönüm noktası olarak hepimizin içinde yer aldığı bir süreç olacak.”

“Millet sandıkta ne derse saygı duyacağız”

Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi konusunda iş adamlarına slayt üzerinden sunum yapan Kurtulmuş, Türkiye’de bir rejim değil, sistem değişikliğine gidildiğini belirtti.

Anayasa değişiklik paketinin referanduma gitmesiyle birlikte bazı kesimlerce oluşturulmak istenen duruma dikkati çeken Kurtulmuş, "Daha önce 19 kez değiştirilmiş olan 1982 Anayasası, bir kere daha değiştirilmiş oluyor. Bunu da dünyanın sonuymuş gibi takdim etmek hiçbir şekilde doğru olmadığını ifade etmek isterim. Bir halk oylamasına gidiyoruz. Sonuç olarak, millet ne kadar verirse başımız, gözümüz üstünedir. Ayrıca, bu halk oylaması kampanyası vesilesiyle Türkiye toplumu içerisinde hiç kimse bir diğerini ötekileştirmesin, bir diğerini kötü olarak göstermesin, kamplaşmanın, kutuplaşmanın nedeni olarak görmesin. Millet, kararını verecek. Hani, egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir ya, tam bizim paketimizin kabul edilmesiyle birlikte egemenlik kayıtsız, şartsız milletin olacak. Millet ne derse, tereddütsüz, amasız, fakatsız saygı duyacağız, herkesten de saygı duymasını bekleyeceğiz." dedi.

Anayasa değişikliğiyle, Türkiye'deki mevcut sistemdeki çift başlılığın ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini aktaran Kurtulmuş, İsmet İnönü ile Recep Peker'den başlayarak Türkiye'deki yönetimde pek çok çift başlılığın bulunduğunu anımsattı.

Anayasa değişikliği teklifinin temel nedenlerinden birisinin çift başlılığın önlenmesi olduğuna işaret eden Kurtulmuş, bir yerde iradenin çift olması durumundan oradan hayır gelmeyeceğini kaydetti.

Toplantının sonunda, AFSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Şehitoğlu, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş’a, bir işadamının çektiği estetik "Kocatepe" fotoğrafını takdim etti.

Bu haber toplam 1281 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.