1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Adaletin Tesisinde Avukatlar Olmazsa Olmazlardır
Adaletin Tesisinde Avukatlar Olmazsa Olmazlardır

Adaletin Tesisinde Avukatlar Olmazsa Olmazlardır

5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle Afyonkarahisar Baro Başkanlığınca etkinlikler kapsamında AKÜ Rıza Çerçel Kültür Merkezindeki Gala Gecesi düzenlendi.

A+A-

Düzenlenen gecede avukatlık mesleğinde 25-40 ve 50 yılını tamamlayan isimlere plaket takdim edildi.


5 Nisan Avukatlar Günü kutlamaları kapsamında önceki gün bir Gala Gecesi düzenlendi. Programa Vali Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Belediye Başkanı Av. Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Bayram Eray, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkan ve 2. ACM Başkanı Hayati Karaaslan, Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, AKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karakaş, İGM Başkanı Salih Sel ile kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile çok sayıda avukat ve stajyer avukat katıldı.

“ADALETİN TESİSİNDE HAKİM VE SAVCILAR KADAR AVUKATLAR DA ÖNEMLİ ROL OYNAMAKTADIR”

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda Baro Başkanı Av. Turgay Şahin günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Baro Başkanı Av. Turgay Şahin; “Hukuk adalet dağıtmanın yanı sıra kötülükle mücadele etmektir. Adalet denildiğinde olaya özgü kötülüğün ortadan kalkması veya hiç oluşmaması, adalet kurumu ise kötülüğün engellenmesi oluşturan bir mekanizmanın adıdır. İyiliği geçmişten günümüze insanlar kötülüğün karşıtı olarak biliyorlar. İyilik ortadan kalktığı zaman dünyayı da kötülük kaplar. Adalet mekanizması da bu noktada kötülüğün dünyayı sarmaması için uygulanan bir kontrol mekanizması olarak da düşünülebilir. Adalet mekanizması içerisinde hakimler ve savcılar kadar avukatların da görev ve sorumlulukları büyüktür. Bu vesile ile adaletin tesisine katkı sağlayan tüm meslektaşlarımıza emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum” dedi 

 “ADALETİ TESİS EDEN ÜÇLÜDEN BİRİ SİZLERSİNİZ”

“Avukatlık Mesleğinin Kısa Tarihi“ başlıklı slayt sunumunun ardından söz alan Vali Aziz Yıldırım; “Belki burada bütün hukukçulara avukat arkadaşlarımıza, kardeşlerimize ve büyüklerimize hitap etmek oldukça zor. Adalet önemli bir unsurdur. Adalet bir toplumun olmazsa olmazıdır. Adaleti temin etmek için mahkemelere gidiliyor. Ama hepinizin bildiği gibi mahkemelere gidildiği zaman ve sanıkların Hâkim karşısına çıktığında bir taraftan Cumhuriyet Savcılarımız, bir taraftan sanıkları savunan avukatlarımız, değerli Hâkimlerimiz daha adil karar verebilmeleri için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu demektir ki avukatlarımız adalet sistemimizin en güzel şekilde gerçekleşmesi için olmazsa olmazlarından bir tanesidir. Sanki sacayağı gibi bir tarafta Hâkimler, bir tarafta Cumhuriyet Savcılarımız ve bir tarafta da avukatlarımız yer almaktadır.  Bunlar adaletin tesisi için olmazsa olmaz üçlüdür. Allah hepsine kolaylıklar versin. Zaman zaman bu FETÖ davlarında idari işlem yaparken gerek Başsavcımıza, gerekse Adalet Komisyonu Başkanımız değerli Hâkimimize diyorum ki biz idari olarak hızlı davranıyoruz. Bazı konularda eksik ya da fazla yapmış olabiliriz. Ama biz adaletin tesisi için sizlere güveniyoruz. Onların gerçekten yükleri ağır ve Rabbim onlara kolaylıklar versin. Ama asıl adaleti temsil edecek olanlarda kendileridir” dedi. 

“TOPLUMDA ADALETİ SAĞLAMAK İÇİN DUYGULARIMIZI BİR KENARA BIRAKMALIYIZ”

“Tabi adaletin tesis edilebilmesi için toplumda yaşayan herkesin aynı şekilde kanunlardan haberdar olması ve bilmesi çok mümkün değil” diyerek sözlerini sürdüren Vali Aziz Yıldırım; “Toplumun suç olarak ifade edeceği bir takım hareketler bulunmaktadır. Bunlara kimsenin itirazı olamaz. Bazen yaptım ama niye yaptım birde bana sorun denir. O sorunun cevabını da değerli avukatlarımız ortaya çıkaracaklar. Şunu da ifade etmek isterim ki avukatlarımız sadece sanığın lehine olan konuları ortaya koyuyorlar, ama bir taraftan da suçlu olduklarına inandıkları sanıkları savunmakta zorluk çektiklerini ümit ediyorum. Çünkü adalet sadece suçluyu ortaya çıkarmak ve layık olduğu cezayı vermekten de öte vicdani olarak davranmak ta çok önemlidir. Gerek avukatlarımız olsun, gerekse savcılarımız olsun bir insana vicdani olarak baktıklarında acıyabilecek duruma gelirler ama bulundukları konum açısından ve toplumun düzenini sağlamak açısından, insanların haklarını ortaya koyabilmek açısından hiçbir şekilde buna hakkınızın olmadığını da kabul etmek gerekir. Avukatlarımızda, savcılarımız da böyledir. Hâkimlerimiz zaten tarafsız vaziyette ve böyle karar veriyor. Toplumda adaleti tesis etmek için acımayı bir tarafa bırakmak mecburiyetindeyiz. Aksi takdirde toplum düzenini muhafaza edemeyiz. Şu kesindir ki hiçbir toplum adaletsiz ilelebet devam edemez. Onun için adaletin en iyi şekilde devam ettirilmesi gerekir. Avukatlarımızda bu sistemin en önemli parçalarından biridir. Bu anlamda tüm avukatların avukatlar gününü kutluyorum. İyi ki varlar diyorum” ifadelerini kullandı.

MESLEĞİN DUAYENLERİ ÖDÜLLENDİRİLDİ

Konuşmaların tamamlanmasıyla, mesleğinde 25 yılını tamamlayan Av. Ali Gürbüz, Av. Ali Akdağ, Av. Alpaslan Giritli, Av. Cemal Günay, Av. Hamdi Yakut, Av. İbrahim Yurdunuseven, Av. İbrahim Çoşkun Özpolat, Av. Kadir Çetin, Av. Kadir Tunç, Av. Muammer Çakmak, Av. Münevver Nilgün Seçen, Av. Nureddin Demir, Av. Ömer Taşkapılı, Av. Ömer Dayı, Av. Remzi Uysal , Av. Turgay Şahin’e,  40. yılını tamamlayan Av. Halil Ünlütepe’ye ve 50. yılını tamamlayan Av. Metin Gürer’e plaketlerini Vali Aziz Yıldırım ve protokol üyeleri takdim etti. Program gerçekleştirilen kokteyl ile sona erdi.
 

Bu haber toplam 3750 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.