1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. Adaletin Kestiği Parmak
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

Adaletin Kestiği Parmak

A+A-

İnsanoğlunun dünyaya gelişinin ardından dillerde pelesenk olmuş bir kelimedir ADALET sözcüğü. İnsanlar arasında hak ve hukuku gözetmek, suçlu ile suçsuzu belirlemenin de adıdır aynı zamanda. Son 10 yılda çok fazla duyar olduk adalet sözcüğünü ve insanlar ekmek su tüketir gibi adalet sözcüğünü tüketmeye başladı.

Bakıldığında adalet sözcüğünün çok kullanılıyor olması toplumda adalet kavramının önemli olduğu ve adil davranılması konusunda hassasiyetlerinin de yüksek olduğu algısını oluştursa da aslında öyle değil.

Her insan için adalet aynı anlam ve manaya gelmesine karşılık her insanın da adalet çizgisinde olmadığı halde adalet istediğini gümbür gümbür söylemeye ve yaygaranın en büyüğünü yapmaya başladığı bir dönemdeyiz. 

Türkiye’nin dış güçlerle mücadelesi sırasında içeride patlayan bombaların müsebbipleri, sahte bilgi ve belgelerle Ergenekon, Balyoz gibi davalarla onca insanın haksız yere cezaevlerine mahkum edilerek özgürlüklerini kasten kısıtlayanlar, masum bir kızı öldürüp sonra parçalayanlar hatta bir psikopatın diri diri yaktığı Özgecan’ın yaşam hakkını elinden alanlar için de adalet gerekiyor. 

Bir milletvekilinin hukuk önünde aldığı 25 yıl hapis cezasına isyan edip Ankara’dan yola çıkmak adaletin tesisi için yeterli bir adım veya bir başlangıç değil. Aksine kendini veya kendinden olanın adil yargılanmadığını iddia ederek birçok adil olmayan olayın kahramanlarına da adaleti eleştirme ve yıpratma olanağı sunmaktan öteye gitmez. 

Adalet herkes için gerekli olduğu için hak ve adalet kavramlarının daha ince çizgide ilerlediği düşünüldüğünde adalete güvenmekten başka da bir çaba içine girmek yersiz. Cezaevlerinde nefsi müdafaa suçu işlediği için mahkûmiyeti bulunan insanlar, iftiralarla veya kamu davaları ile ceza almış binlerce insan var. Onların adalet istediğinde de çıkıp adaleti savunmak gerçek adalet arama noktası olurdu.

Türk toplumunda en önemli atasözlerinden biridir ‘Adaletin kestiği parmak acımaz’ diye. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan en değerli karardır dokunulmazlıkların kaldırılması. Milletin vekili eğer bir suçun işlenmesi sonrası suçluya destek veriyor ise veya kendisi bir suç işlemiş ve dokunulmazlık zırhının ardına gizleniyor ise adalet bunun neresinde kalırdı. Yıllarca bu nedenle yargılanamayan vekiller vardı. Şimdi tam zamanı kimin ne suçu varsa yargılansın ve gereği adil yargıyla sonuçlandırılsın. Adalet istiyorsanız herkes için adalet.


 

Bu yazı toplam 738 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.