1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. Adaletin Emrinde Ve Hizmetindeyiz 
Adaletin Emrinde Ve Hizmetindeyiz 

Adaletin Emrinde Ve Hizmetindeyiz 

5 Nisan Avukatlar Günü tüm yurtta olduğu gibi Afyonkarahisar’da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

A+A-

Afyonkarahisar Baro Başkanı Av. Turgay Şahin, Afyon Barosu adına Kocatepe Parkı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal marşı okunmasının ardından Baro Başkanı Av. Turgay Şahin bir konuşma gerçekleştirdi. Tüm avukatların gününü kutlayarak sözlerine başlayan Başkan Şahin: “Bu gün itibariyle 400’ü aşkın sayıda avukat meslektaşımızla, üstlendiğimiz, binlerce CMK, Adli Yardım göreviyle şehrimizde bir şeyleri değiştiriyoruz, bir şeylerin daha iyi olmasını sağlıyoruz, bir şeylerin yoluna girmesini, yolunda gitmesini temin ediyoruz. Ne var ki dükkânımızda elle tutulur gözle görülür bir meta satmıyoruz, ürettiğimiz ve sunduğumuz değeri anlamak için dikkatle bakmak, etkilerini izlemek gerekiyor” dedi.

“Yargı önüne çıkmadan barıştırmaya ikna ediyoruz”

Avukatların yüzlerce uzlaştırma görevi ile insanları yargı önüne çıkmadan barıştırdığını ifade eden Başkan Şahin, “Sulh olan, kavgasından vazgeçen, husumetini sürdürmeyen insanlar sizlerin arkadaşı, komşusu, iş ortağı, müşterisi, amiri veya memuru. Bir sabah bu insanları işinde, gücünde güler yüzlü ve huzurlu görüyorsanız; size bir negatif enerji aksetmiyor kavganın, gürültünün bir parçası olmuyorsanız bunda emin olun özveri ile çalışan avukatların rolü çok ama çok büyük. Ama bir şeyler yapmaktan, gayret içinde olmaktan başımızı kaldırıp bunları anlatamadıksa tamam, bunun kabahati de bize ait” diye konuştu.

“Derdimizi sadece halkımıza değil devletimize de anlatamıyoruz maalesef”

Avukatların mesleklerinde yaşamış oldukları sorunları dile getiren Şahin: “Arabuluculuk yaparak insanlarımızı kendi kendilerine anlaşmasını temin etmek için avukat arkadaşlarımız kendi bütçelerinden para ödeyerek bunun eğitimini alıyor, aidat ödeyerek bu iş için kurulan sicile kaydoluyor. Bu da bir ürün olarak dükkân raflarında gözükmüyor, insanlar belki de bu konuda bir düzenleme olduğunun bile farkında değil. Elbette bu konudaki nakısa da bize yani meslek kuruluşu olarak baromuza ait. Bıkmadan usanmadan iyilik ve güzellik üreten, adalet dağıtan, adalete erişimi kolaylaştıran meslektaşlarımızın bu çabalarını yeterince anlatamıyoruz, bu konuda eksik kalıyoruz. Derdimizi sadece halkımıza değil devletimize de anlatamıyoruz maalesef. Avukatların sorunlarını dile getirdiğimizde bunu duyacak bir makam, ciddiye alacak bir merci ne yazık ki bulamıyoruz. Yaptığımız ziyaretlerde sorunlar alt komisyonlara aktarılıyor, sitem ve feryatlarımız muhalefet hatta husumet gibi değerlendiriliyor. Feryatlarımız maddi kazanç talebine indirgeniyor. Buna, kendi meselelerimizi pasta dilimi benzetmesi ile anlatma yanlışımız da sebep oluyor. Mesleğimizin kötüye gidişini sadece açılan okullara, artan öğrenci kontenjanına bağlıyor “pastadaki payın küçüldüğünü” söyleyerek dert yanıyoruz. Oysa pek çok yeni meslek grubu ortaya çıktı, tabir caizse yepyeni pastalar sürüldü piyasaya. Oysa biz kendi “pasta”  metaforumuza takıldık, bunu ne geliştirmeyi ne de büyütmeyi başarabildik. Gelinen kötü durumu, kolaycılığa kaçarak yeni aramıza katılan meslektaşlarımıza, bunların hızla artan sayısına bağlamayı tercih ettik. Hukuki güvenliğin en az sağlık hizmetleri kadar hayati olduğunu anlatabilseydik, hukukun hayatın her alanında gerekli ve elzem olduğunu, buna dair hizmet almanın veya edinmenin ne kadar önemli olduğunun kavranmasını sağlayabilseydik bütün dünyada çok önemli bir yer işgal eden hukuki danışma hizmetini yerleştirebilsek ve yaygınlaştırabilseydik bunları konuşuyor olmayacaktık.” şeklinde konuştu.


“Adaletin emrinde ve hizmetindeyiz”
‘Mesleğimizi karşı karşıya olduğumuz yepyeni ve bambaşka bir çağın, dünyanın gereklerine uygun olacak şekilde geliştiremedik, yenileyemedik.’ Şahin konuşmasını şöyle sürdürdü: “Avukatlık mesleğinin derhal yeniden tanımlanması, her türlü hukuki yardımın tek adresi haline getirilmesi, baroların tarafsız ve güvenilir merciler olarak kalmasının sağlanması ve bu yönü ile etkinliğinin artırılması, yargının kurucu unsuru olarak yargıda daha çok söz sahibi olmasının önünün açılması gerekiyor. Ama bu günkü halimizle bu rollerin bize verileceğini ummak kuru bir hayalcilikten öte geçmeyecek. Meslektaşlarımızın; kadın ve erkek, genç ve yaşlı tüm avukatların olağanüstü çaba ve fedakârlıklarını hak edecek bir meslek tasarımına, meslek örgütü yapılanmasına, etkin ve yaygın bir hizmet dağıtımına ihtiyaç var. Buna, sadece avukatların değil belki daha çok ülkenin ve milletimizin ihtiyacı bulunmakta. Bu ihtiyacı giderecek, hukukun güçlenmesi, hukukun üstünlüğünün tesisi ve adalete erişimin kolaylaşmasını tesis edecek bir hamle acilen gerekiyor. Sağlık reformunu başarı ile gerçekleştiren ülkemiz adalete erişim devrimini de yapacak güçtedir. Biz avukatlar her daim ülkemizin ve milletimizin yanında, adaletin emrinde ve hizmetindeyiz. Güzel ve aydınlık bir gelecek için her türlü fedakârlığa da hazırız.” 
 

Bu haber toplam 677 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.