1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kılınç

  3. ABD’ye, Osmanlı Tokadı
Mustafa Kılınç

Mustafa Kılınç

Yazarın Tüm Yazıları >

ABD’ye, Osmanlı Tokadı

A+A-

Osmanlı İmparatorluğu’nun dünyanın büyük bir bölümüne hakim olduğu yıllarda başlayan Türk milletine karşı takıntılar ve kin, zaman içerisinde Müslümanlara yönelik hale de dönmüştü. Türk milleti ise Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Müslümanların Son Kalesi olarak ifade etmeye devam etti. 

Bu söylem nedeniyle teröre, darbecilere destek verirken ekonomik baskılar oluşturmaya çalışan güçlere Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan ABD’nin yaptığı Kudüs açıklamalarını kınama kararı ve kararın 9’a karşı 128 oy ile kabul edilmesi tam adı ‘Osmanlı Tokadı’ oldu.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda ABD ve İsrail temsilcisinin tehditler içeren söylemlerine rağmen Türkiye’nin öncülüğünde 128 ülkenin oyu ile alınan kınama kararı önemli bir adımın atıldığının da işaretidir. ABD artık istediği gibi ülkelere baskılar kuran, yaptırımlarda bulunan ve ülkelerin milli egemenliğine ve bağımsızlığına müdahale etme hakkını kendisinde bulan bir ülke olmaktan çıkarılmaya zorlanmıştır.

Alınan kararın ve oy farkındaki bu kadar büyük farkın ABD ve İsrail’in siyasi anlamda da frenlenmesi anlamına geliyor. Dünyanın tek hakimi olduğunu zanneden ABD ve ekonomisiyle kendisine ABD’yi muhafız olarak tutan İsrail için işler biraz daha sıkıntılı olacak artık. 

Tüm bu gelişmeler ABD ve İsrail üzerinde baskı unsuru haline dönüşürken Türkiye için ise önemli bir adımdır. İslam coğrafyasında lider ülke olarak yeniden ayağa kalkan Türkiye, 127 ülkeyi de yanına alarak ilk adımını atmış oldu. 

Bu gelişmeler sonrasında mutlaka Türkiye ekonomisi üzerinde birçok manipülasyon yapılması muhtemeldir. Bununla birlikte terörü ve terör örgütlerini harekete geçirerek dünyada ve Türkiye’de kaos yaratma girişimleri de olabilecek ihtimaller arasında. Tüm risklere rağmen eğilmeden ve satranç oyununda ABD ve İsrail’in hamlelerine karşı yeni hamlelerin sağlam ve etkili şekilde atılması da şart.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan kararın ardından yine Filistin halkına yönelik saldırıda bulunan ve 1 kişinin ölümüne, 2 kişinin de yaralanmasına neden olan İsrail hükümeti de kuyruk acısını masum sivillerden çıkarma çabasını sürdürüyor. İnsan hakları suçu işleyen İsrail için de Avrupa Birliği İnsan Hakları Mahkemesi’nden işledikleri katliamların insanlık suçu olduğuna ilişkin kararın da çıkarılması gerekiyor. 

Birlikte atılacak adımlarla siyasi arenada yalnızlaşan ABD ve İsrail’in dünya ülkeleri ile normalleşmek için ılımlı seviyeye gelmesi, dünyanın tek hakiminin kendileri olmadığının bir kez daha yüzlerine vurulması gerekiyor.
 

Bu yazı toplam 959 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.