1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. 84 STK’dan Ortak Ses Evet
84 STK’dan Ortak Ses Evet

84 STK’dan Ortak Ses Evet

Afyonkarahisar'da faaliyet gösteren 84 Sivil Toplum Kuruluşu (STK)   16 Nisan'da yapılacak referandum da kararlarını ‘Evet’ olarak açıkladı.

A+A-

Termal bir otelde bir araya gelen 84 STK üyeleri adına açıklamada yapan İHH Afyonkarahisar Şube Başkanı Ahmet Ertürk, Türkiye’nin üzerinde oynanan oyunları gördüklerini belirtti.

‘Avrupa ülkelerindeki yaşanan olaylar, kapitalist ve emperyalist güçler güçlü ve büyük bir Türkiye'yi istememektedirler’  diyen Ertürk, şöyle konuştu:

“Bizler buradan Almanya Hollanda ve Avrupa'nın bakanlarımıza yurtdışında yaşayan gurbetçilerimize uyguladıkları barbarca tavrı şiddetle lanetliyor ve kınıyoruz. Güçlü bir Türkiye'ye, istikrarlı bir Türkiye'ye, her türlü vesayetten kurtulmuş bir Türkiye'ye, karşı olan tüm Türkiye düşmanlarının el ele ve işbirliği içinde yeni anayasaya hayır dedikleri bugünlerde bizler Afyonkarahisar STK platformu olarak 16 Nisan'da ki referandumda  ‘Evet’ diyoruz.”

“Sürekli Türkiye’yi durdurdular”

Türkiye’nin çok kritik ve zor günlerden geçtiğini dile getiren Ertürk, ülkemizin yanı başındaki devletlerin haritalarının değişmeye başladığını kaydetti.

Ümmetin son kalesi Türkiye’nin küresel saldırılarla karşı karşıya olduğuna dikkat çeken Ertürk, “15 Temmuz'da bunu başaramadılar. İnşallah bundan sonra da başaramayacaklar. 15 Temmuz'da millet meydanlarda kahramanca tankların önüne yatarak, kurşunlara gövdesini siper ederek bu alçakça işgal girişimini engelledi. Ama bu saldırılar ve kuşatmalar sadece tanklarla, silahlarla, kurşunlarla yapılmıyor. Yıllarca Türkiye'yi istikrarsızlaştırmak, ekonomisini çökertmek ve yargıyı, eğitimi, sosyal hayatı tasarımlamak isteyen küresel güçler ve işbirlikçileri millet iradesine ipotek koyarak,  parlamentoyu kilitleyerek Türkiye'yi sürekli durdurdular. Halkın değerlerine savaş açtılar. Halkı Müslüman olan bir ülkede yıllarca başörtüsünü yasakladılar. İmam Hatiplerde ve meslek liselerinde okuyan çocukların üniversitelere girmesini katsayı uygulamasıyla engellediler. Alevi Sünni, Kürt Türk gibi etnik, mezhebi farklılıklardan dolayı kardeşler arasına niza oluşturmaya çalıştılar. Darbeler yaptılar. Partileri kapattılar. TBMM'nin Cumhurbaşkanını seçmesine bile tahammül edemediler. Hukuku  367 saçmalığına kurban ettiler. Millet bunları asla unutmuş değildir.” dedi.

“93 yılda 65 iktidar değişti”

Türkiye’nin istikrarlı bir yönetime kavuştuğunu altını çizen Ertürk, memlekette sosyal barışın sağlandığını ve ekonominin güçlendiğini vurguladı.

‘Türkiye sadece kendi içinde değil, dışarıda da sözü dinlenen büyük bir aktör haline geldi’ diyen Ertürk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bütün bunlar parlamenter sistemin yol açtığı bu krizlere rağmen Recep Tayyip Erdoğan gibi güçlü bir liderle gerçekleşti. Ama Türkiye'nin başında her zaman böyle güçlü liderler olmayabilir. İşte bu yüzden siyasi ve ekonomik istikrarı sağlayacak güçlü bir  sisteme de ihtiyacımız var. Bizler bu yüzden, güçlü bir Türkiye için yeni anayasaya evet diyoruz. Türkiye 93 yıldır parlamenter sistemle yönetiliyor. 93 yılda 65 iktidar değişti. Yani her bir buçuk yıla bir hükümet düşüyor. Bu hükümetlerin birçoğu da koalisyon hükümetleridir. Buna her on yılda bir yapılan darbeleri de eklersek, Türkiye'nin istikrar kazandığı ve büyüdüğü dönemler Menderes, Özal, Erbakan ve AK Partinin iktidar olduğu dönemlerdir. Bu dönemlerde de askeri, bürokratik ve yargı vesayeti halkın seçtiği iktidarları sürekli durdurmaya çalışmış, frenlemiş, bloke etmiştir. Bu sistem halka ve halkın seçtiği parlamentoya güvenmeyen vesayetçi bir sistemdir. Dolayısıyla Cumhurbaşkanını Meclisin veya doğrudan halkın seçmesini istemez. Türkiye bu parlamenter sistemle tam anlamıyla kayıp yıllar yaşadı. Yıllardır Türkiye'ye ayak bağı olan askeri, bürokratik ve yargısal vesayetten kurtulmak için,  yeni Anayasa düzenlemeleri bize büyük bir fırsat sunuyor.  Türkiye  ilk kez siviller eliyle yapılmış, sivil bir Anayasaya kavuşacak inşallah.  Millet olarak  bu fırsatı iyi değerlendirmeli ve asla kaçırmamalıyız. İşte her türlü vesayetten kurtulmak için de bizler evet diyeceğiz.” 

“Onlar ‘Hayır’ dediği için biz ‘Evet’ diyoruz”

Ertürk, koalisyonların Türkiye’yi çok yorduğuna işaret ederek, “Herkes çok iyi biliyor ki, ekonomimizin büyüdüğü dönemler koalisyonların olmadığı istikrar dönemleridir. Koalisyonlardan ve krizlerden kurtulmak, güçlü bir ekonomiye kavuşmak için evet diyoruz.  Bizler Afyonkarahisar'lı sivil toplum örgütleri olarak biliyoruz ki, güçlü bir Türkiye'ye, istikrarlı bir Türkiye'ye, her türlü vesayetten kurtulmuş bir Türkiye'ye,  karşı olan tüm Türkiye düşmanları el ele ve işbirliği içinde yeni Anayasaya hayır diyorlar. İşte onlar hayır dediği için biz Evet diyoruz, Evet diyeceğiz.” diye konuştu.

Bu haber toplam 841 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.