1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. 7. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Fuarı Açıldı
7. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Fuarı Açıldı

7. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Fuarı Açıldı

Afyonkarahisar 7. Tarım Makineları ve Teknolojileri Fuarı, 143 sektörel firmanın katılımıyla açıldı.

A+A-

ART Fuarcılık tarafından organize edilen 7. Tarım Makinaları ve Teknolojileri Fuarı açılış törenine Vali Mustafa Tutulmaz’ın yanı sıra Milletvekilleri Ali Özkaya ve Hatice Dudu Özkal, Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak,  İl Müdürleri, Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri ile tarımla uğraşan çok sayıda vatandaşlar katıldı. 143 adet firmanın katılımı ile gerçekleşen 7. Tarım Makinaları ve Teknolojileri Fuarında Tarımsal Mekanizasyon ve teknolojileri, gübreleme ve tohumlama makinaları, traktörler, ekim makinaları, pulluklar, mibzerler, sebze meyve makinaları, sera ve teknolojileri, su ve sulama teknolojileri, gübreler, zirai ilaçlar, tohum, fide, fidan ve bahçecilik, çiçekçilik teknolojileri, ekolojik tarım ve hayvancılık üretim makinaları sektöründen firma yer aldı. 

“TARIM FUARLARI ARASINDA AFYONKARAHİSAR İLK SIRADA” 

7. Tarım Makineleri ve Teknolojileri Fuarı’nın açılış töreninde konuşan ART Fuarcılık Genel Müdürü Şafak Arıkan; “ART Fuar Organizasyon olarak tarafından 7 yıl öce başlatmış olduğumuz bir kararla her yıl büyüyerek uluslararası bir fuar olma yolunda ilerlemeyi hedeflemiştik. Gerek katılımcı sayısı, gerekse ziyaretçi sayısı bakımından uluslararası bir fuar olma yolundadır. Her yıl Nisan ayında yaptığımız Tarım Fuarı katılımcı firmaların talepleri doğrultusunda Eylül ayına aldık.  İnşallah 2 defa daha fuarımızı düzenlediğimiz takdirde uluslararası bir fuar hizmet vermiş olacağız. 2016 yılındaki fuarımıza 123 firma katılmıştı. Bu yıl ki katılımcı sayısı 143’tür. ART organizasyon olarak her yıl daha çok firma ile bize güvenen katılımcı firmaların arttığını görüyorsunuz. Isparta, Eskişehir, Burdur, Uşak ve Kütahya illerindeki tarım fuarlarının içinden katılımcı ve ziyaretçi sayısı bakımından birinci sırasındayız. Bugünkü açılışımıza bizleri yalnız bırakmayanlara teşekkür ederim” dedi.

“TÜRKİYE TARIM ALANINDA 100 MİLYON KİŞİYİ DOYURACAK KONUMDADIR”

Törende konuşan Afyonkarahisar İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Arap ise tarıma ve üreticiye verilen destekler hakkında bilgiler verdi. Arap; “Afyonkarahisar ilimiz üretimi ve üreticisi ile ülke ekonomisini önemli katkı sağlamaktadır. Özellikle gerek hayvancılık gerekse tarımsal ürünleriyle Türkiye’ye katkısı son 12 yılda 2,5 Milyar TL’den son 2 yılda 5,6 Milyar TL’ye ulaşmıştır. Afyon ekonomisinin en büyük katkı sağlayan ürünlerin içinde et ve et ürünlerinde ilimiz önemli bir pat sahibidir. Tarımsal üretimde ise patates, şeker pancarı, vişne kiraz ve haşhaş üretiminde her yıl ilk 3 şehirlerin arasında yer almaktayız. Tarım ürünleri üreten çiftçilerimize son 10 yılda 1,1 Milyar TL ekonomik destek sağladık. Desteklerin içinde yüzde 50’si makine ekipmanlarına ve genç çiftçi desteklemesi hariçtir. Ülke tarımı her yıl ilerlemektedir. 1980 yılında Türkiye’nin nüfusu 40 Milyon iken 26 Milyon hektar üretim yapılmaktaydı. Her yıl tarım arazilerinin küçülmesine rağmen nüfusun artmasına rağmen tarım ürünlerini ihracat yapmakta ve ülke insanın ihtiyaçlarını gidermektedir. 1980 yılında tarımsal üretiminde dekar başına buğdayda 110 kilo verim alınırken, 2016 yılında dekar başına 300 kilo verim alınıyor. Türkiye’miz 80 Milyonu değil 100 Milyon kişiyi doyuracak konumdadır. Afyonkarahisar’da 44 Bin çiftçi geçimini tarımdan geçiniyor. 339 Bin hektar tarım yapılacak arazi var. Türkiye’de 2 Milyon 200 Bin kişi ise kayıtlı çiftçimiz bulunuyor. Ülkemizde 23 Milyon hektarda tarım arazileri bulunuyor. Tarım bakanlığımız arz talep modeline göre çiftçilerimize ürün yetiştirmesinde yardımcı oluyor. O bölgede veya o havzada hangi ürün yetiştirilecekse bakanlığımız çiftçiler destek vermektedir. 2016 yılında her ürüne alan bazlı 11 TL maddi destek vermektedir. Patates ve ayçiçeği ise 21 TL maddi destek vermektedir” diye konuştu.

“KALİTELİ ÜRETİMİMİZ VAR AMA İHRACATINDA SIKINTI YAŞIYORUZ”

Uluslararası fuar organizasyonları konusunda ciddi bir çalışmanın yapılarak Afyonkarahisar’ın aynı zamanda fuarlar şehri olması gerektiğini belirten ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser ise; “7.’si düzenlenen fuarının ilk gündem bu yana çok güzel bir yol kat etti. Bu fuarı düzenleyen ART organizasyon şirketin sahibi Şafak beye çok teşekkür ederim. Bu yılki katılım sayısını 143 olduğunu duyunca çok mutlu olduk. Afyonkarahisar tarım şehri olduğunu da unutmamak lazım. İlimizin üretiminde önemli yere sahip olan kiraz, vişne, elma, haşhaş, patates ve şeker pancarı gibi ürünlerde 1. Sırada olduğunu biliyoruz. Bölgemiz için en büyük eksikliğimiz yaş meyve ve sebzeler ihracatında bir laboratuvar kurmamız gerekiyor. İlimizde üretilen meyve ve sebzeleri ihracatının hiçbiri Afyonkarahisar’ın ihracat rakamlarının içine girmemektedir. Afyon’da 40 Bin ton meyve üretiyoruz.  Laboratuvarı’n kurulması için ilimizin önde gelen isimleri bir araya gelmesi gerekiyor. Tarım makinelerinde ilimiz sanayisinde modern ve teknolojik makineler üretilmeye başlandı. Bu fuarı her geçen gün adından söz edeceğine inancındayız. Afyon Belediyesi olarak yeni modern bir fuar alanı yapılması konusunda görüşmelerimiz devam ediyor. Yapılacak olan fuar alanın arsası belirlendi.  En kısa zaman da yapılması konusunda destek olacağız” ifadelerini kullandı.
 
“YENİ FUAR MERKEZİNİ İNŞA ETMEK İÇİN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR”

“İçerisinde bulunduğumuz bu fuar alanı 20 yıldan fazla bir zamandır hizmet veriyor” diyerek açılış töreninde konuşmasına başlayan Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise, yeni bir fuar alanı yapılması için 150 bin metrekare alana sahip arazinin tahsisinin yapıldığı müjdesini verdi. Başkan Çoban; “Artık hem Türkiye’de hem de Afyonkarahisar’da geleneksel fuarcılık anlayışı sona erdi. Ben çocukluk yıllarımdan çok iyi hatırlıyorum İzmir uluslararası fuarı denildiği zaman herkes eylül ayını hasretle bekler iple çekerdi ve Türkiye’nin dört bir yanından insanlar fuara giderdi. Artık çoklu fuarların yerini ihtisas fuarları aldı. Afyonkarahisar’da da tarım, hayvancılık ve tarım teknolojileri alanında 7. Fuarımızı inşallah bugün açacağız. Afyonkarahisar tarım, hayvancılık ve gıda şehri olduğu için görüyoruz ki, her yıl bir önceki yıldan çok daha güzel fuarlar oluyor. Bu nedenle Ticaret Odamızı, Ticaret Borsamızı, Tarım İl Müdürlüğümüzü ve belediye çalışanlarımızı ama daha çok bu fuarı tertip eden ART Fuarcılık ve Şafak Arıkan’ı tebrik ediyorum. Afyonkarahisar bu tür ihtisas fuarlarında da söz sahibi olsun istiyoruz. Eski milletvekilimiz Sait Açba’nın bu konuda çok yoğun gayretleri oldu. Termal Turizm Bölgemizde yaklaşık 100 bin metrekarenin üzerinde otopark ve yeşil alanlarıyla birlikte 150 bin metrekare civarında bir alan fuar alanı yapılmak üzere ayrıldı. Bu belediye imkanlarını aşacak bir konu, inşallah milletvekillerimizin, bakanımızın, valimizin desteğiyle ileriki günlerde buraya Türkiye ve dünya çapında bir fuar alanı kazandırabilirsek, ilimize ve ülkemize bir güzel hizmette bulunduk diyebileceğiz. Katılımcı firmalara ve ziyaretçilere hayırlı olmasını diliyor 8. Fuarda tekrar buluşmayı ümit ediyorum” dedi.

“ÇİFTÇİLERİN MADDİ KAZANÇLARINI ARTIRMAK İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMAYA HAZIRIZ”

Açılış törenine iştirak eden AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal ise hükümet olarak üreticiye yönelik her türlü desteklerinin olduğunu, gelecek dönemlerde de bu desteklerin süreceğini belirterek sözlerine başladı. Milletvekili Özkaya; “7.’si yapılan tarım fuarı Afyonumuza ve ilimize hayırlı olsun. Yumurta borsasının başkenti olan bir şehiriz. Etin ve sucuğun üretiminde yine birinci sıralardayız. Süt ürünlerinde ise en iyi hijyenik bir şekilde satışını yapıyoruz. Yaş meyve ve sebzede söz sahibi bir iliz. Tarımsal ürünlerin gelişimi anlamında bu fuarın önemli olduğunu düşünüyorum. Afyonkarahisar tıbbi ve aromatik bitkilerde üretiminde her geçen üretiminde söz sahibi olduğunu görüyoruz. Özellikle Lavanta kıraç ve kireçli arazilerde üretilen ve su istemeyen bir bitki türü olduğu için üretime teşvik vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Bakanlık ve tarım müdürlüğü olarak güzel bir çalışma yapıldığını biliyoruz. Çiftçilerin maddi anlamda kazanması için hem tarımsal hem de hayvancılık alanında üzerimize düşen her şeyi yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.

“GIDA LABORATUVARI KURULMASI İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNMAMIZ LAZIM”

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ise Afyonkarahisar’ın en büyük eksiğini gıda laboratuvarı olmaması olarak ifade etti. Özkaya; “Türkiye’de yüzde 70 şehirlerde, yüzde 30 ise köy ve kasabalarda ikametgâh var. Afyonkarahisar’da ise yüzde 50 şehirlerde yüzde 50 köylerde ikametgâh ediliyor. İlimiz insanları geçim kaynağını çiftçilik yaparak sağlıyor. Şehrimiz diğer illere göre ilk sıralarda yer alıyor. Bu fuar sayesinde hayvancılığa tarıma ve ekonomiye büyük bir katkı sağlamaktadır. Her yıl fuar alanına geldiğimizde yeni ürünleri yeni makineleri ve yeni ekipmanları gördüğümüzde tarım alanındaki gelişmelerinin ilerlediğini görmekteyiz. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Müdürlüğü tarafından Türkiye’deki 41 il arasında Afyonkarahisar birinci oldu. 100 Milyonluk projenin 66 Milyon TL’si ilimize hibe olarak verildi. Bu da gösteriyor ki İlimiz tarım ve hayvancılıkta önemli söze sahiptir. Pazarlama konusunda biraz sıkıntımız var. En kısa zaman da gıda laboratuvarının kurulması için girişimlerde bulunmamız lazım. Yaş meyve ve sebze ürünlerinin ilimizden diğer illere ve ülkelere ihracat yapmamız gerekiyor. Afyon’un Sultandağı’nda üretilen kirazını Manisa’nın Alaşehir’den ihracat edilmesidir. Bu yıl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’ya bir iki defa görüşmemiz oldu. Eski Bakanımız Faruk Çelik beyin desteği ile Afyon Kirazını direk üretilen yerden Çin’e ihracat etmesinde katkısı oldu” dedi.

“FUARLARIN ÇEKİM MERKEZİ OLACAK COĞRAFİ KONUMDAYIZ”

Açılış töreninde bir konuşma yapan Mustafa Tutulmaz; “İlimiz son günlerde epey hareketli günler geçiriyor. Bildiğiniz gibi 6 gün süren Zafer Haftası etkinliklerinin ardından Kurban Bayram etkinlikleri, dün İstanbul’da başlayan Afyonkarahisar Tanıtım Günleri etkinlikleri, bugün başlayan Tarım Makinaları Fuarıyla ve yine 1 hafta sonra açılacak diğer Hayvancılıkla ilgili Fuarla gerçekten adına, şanına yakışır şekilde hareketli günler geçiriyor. Aslında bu ilimizin geldiği noktayı bize açıkça ifade etmektedir, göstermektedir. Aynı anda benzer alanlarda ekonomik faaliyetlerimiz etkin bir şekilde devam etmektedir. İlimiz her geçen gün bu potansiyelini yansıtmaya başladı. Bu fuarlar bunun önemli bir göstergesidir. Bugüne kadar termaliyle, mermeriyle ünlü olan ilimiz son zamanlarda artık spor alanındaki gelişmeler ve fuarlarıyla ünlü olmaya başladı. Aslında bulunduğumuz coğrafi konum itibariyle bu tür Fuar etkinliklerinin çekim merkezi olabilecek konumdayız. Etrafımızda günü birlik gidilip gelinecek 30’a yakın il bulunmaktadır. Bu ilimiz için büyük bir avantajdır. İnşallah hızlı tren de önümüzdeki yıldan itibaren çalışmaya başlarsa artık Afyonkarahisar’ın bir fuar merkezi olması yönünde her türlü alt yapı hazırlanmış olur. Fuar merkezimizi de kısa sürede faaliyete geçirerek, fuarların anlamına uygun yapılmasına imkân sağlamış oluruz” diye konuştu.

“YENİ TEKNOLOJİLERLE TARIM VE HAYVANCILIK ZOR GELMEYECEKTİR”

Tarım sektörünün ülke ekonomisindeki önemine vurgu yapan ve teknolojiyle birlikte kaliteli ürün almanın mümkün hale geldiğine dikkat çeken Vali tutulmaz; “Her geçen gün tarımın ekonomiye katkısı gelecek açısından stratejik bir konum olarak ifade edilmektedir. Tarımla ilgili gelişmeleri tarım makinaları ile verimli hale getirmek işte bu tür yenilikleri çiftçilerimizin anında uygulamasıyla ortaya çıkacaktır. Şunu biliyoruz, geçmişte atalarımız da söylüyordu: “Alet işler, el övünür” diye. Alet olduğu ve alet iyi işlediği müddetçe tarım yapmak da kolay olacaktır. Bu alanda çalışan çiftçilerimizde, hayvancılıkla uğraşan köylülerimizde kendilerini daha mutlu hissedecektir. Çiftçilik onlara zor gelmeyecektir. Ben kendim de çiftçilikle büyüyen bir kişi olarak geçmişte her türlü iş neredeyse bizzat çalışmayla yapıldığı için, elle yapıldığı için yorucu oluyordu. Ancak bugün traktörler neredeyse hiç terlemeden, herhangi bir toz üzerine gelmeden tarlaya gidip gelecek imkânı sağlayacak konumda. Çok modern bir şekilde bu tür aletler kullanıldığı şekilde müddetçe çiftçilik de daha çekici bir hale gelecektir, üretimde daha fazla artacaktır. Bu fuarın oluşmasında emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu tür fuarların sayılarının 7’den 77’ye kadar devam etmesini arzu ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri fuar alanında stant açan firmaları gezerek firma sahiplerinden ürünler ve yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı. 

 
 

Bu haber toplam 404 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.