1. YAZARLAR

  2. Fevzi Nuri Kara

  3. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
Fevzi Nuri Kara

Fevzi Nuri Kara

Yazarın Tüm Yazıları >

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

A+A-

23 Nisan 1920, Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı kutlu gündür. Bu kutlu gün, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından tüm dünya çocuklarına armağan edilmiş, dünya çocuklarının günü olarak uluslararası statü kazanan ve dünya üzerinde kutlanan tek çocuk bayramıdır.

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” sadece bir kutlama değil, barışa, kardeşliğe, geleceğe uzanan bir köprüdür. Bilginin aydınlığıyla geleceği aydınlatacak, tüm dünya insanlarına yol gösterecek yıldızların ilk parıltılarını yaydığı gündür. Bu bilinci, Ulu Önder Atatürk, 1922 tarihli Bursa konuşmasında “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli, kıymetli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şey bekliyoruz.” sözleriyle ifade etmiştir.

Yani, “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” eğitimle temellenen kültürün, kardeşlikle örülen geleceğin çimentosu olarak, yaşamları yaşamlara bağlayarak umutla yükselmenin bayramıdır.

Nasıl ki, Nisan ayında bahar kokusu açılan pencerelerden odamıza doluyorsa, 23 Nisan; sevginin, umudun güçlü esintilerle yüreklerimize dolduğu gündür.

Nasıl ki, Nisan ayında meyveye duran ağaçlar çiçeklerini açıyorsa, 23 Nisan; geleceğimizin teminatı çocuklarımızın rengârenk çiçekler açarak coştuğu gündür.

Nasıl ki, Nisan ayı göçmen kuşların nağmeleriyle bahçemizi şenlendiriyorsa, 23 Nisan; tüm dünya çocuklarının barış ve kardeşlik türküleriyle ülkemizde kucaklaştığı gündür.

Nasıl ki, Türkiye'miz Afrika’dan Avrupa’ya göçmen kuşların en önemli köprüsüyse, 23 Nisan; dünya çocuklarının kucaklaştığı, bugünün ve geleceğin dünyasının barış ve kardeşlik köprüsüdür.

Nasıl ki, Nisan ayında kıpkırmızı gelincikler, bembeyaz papatyalarla buluşarak kırlarda dalgalanıyorsa, 23 Nisan; bugünün küçücük fakat geleceğin güçlü ellerinde, al renkte bayraklarımızın meydanlarda dalgalandığı gündür.

Toprağı canlandıran yağmur damlaları, yağmur sonrası gökkuşağı, aydınlığa doğan güneş, bereketli ekinler, mutlu ve özgür bir gelecek tüm insanların beklentileridir. Fakat gökkuşağının doğması için önce bulutların yağmur damlacıklarıyla dolması, sonrasında ise toprağı beslemesi gerekir. Bu ise bizi, yağmurun toprağı beslediği gibi, geleceğimizi bereketli ve güzel kılacak çocuklarımızın, adeta yağmuru taşıyan bulutlar gibi,  sanat-kültür ve düşünlerle beslenmesi gerektiği yorumuna ulaştırır. İşte o zaman yağmurla buluşan toprağın sevinci gibi, yüreklerimiz umutla kıpırdanır.

Unutulmamalıdır ki, almadan verebilmek imkânsızdır. Bilinç varlığı olan insan, doğadan, tarihten, toplumdan, düşün, sanat, kültür dünyasından bir şeyler alır ve zenginleşir. Bir köz misali ne kadar harlanırsa, o kadar ışık ve umut saçar. Nasıl ki, düşen her damla toprağı canlandırıyor, tohumları besliyor ve ardından doğa renklerle boyanıyorsa; bilgiyle, sanatla beslenen çocuklarımız da, geleceğin dünyasını güzel renklerle boyayacaklardır. Çünkü güzel fikirler, güzel düşünler ancak güzel olanda ve güzel eylemle gerçekleşir.

Bu çerçevede “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın ulusal bazda olduğu kadar, yerel ve kentsel ölçekte de, sanat sevgisini yaygınlaştırmaya yönelik resim, kompozisyon, şiir yarışmaları gibi kültürel etkinliklerle kutlanılması ve bu etkinliklerin en ücra köşeye kadar yaygınlaştırılması önemlidir.

Çünkü, kültürleşme; bir galerinin kapısının, bir kitabın kapağının, bir tiyatroda perdenin aralanmasıyla başlar. Tabi her kapı da kendini açan bir anahtara ihtiyaç duyar. Bu anahtar ise sanat ve kültür sevgisidir. Sevgiyle aralanan kapılardan taze hava dolar içeriye, bu yaşamsal hava küçük bir esinti gibi bizi sarmalayarak, mutlu ve güvenli kılar. Ne zaman ki perdeler çekilir, kapaklar iner, kapılar kapanır, zamanla esintiler de beraberinde birçok şeyi alarak kaybolur. Renklere, seslere yabancılaşırız. Etrafımızdaki güzellikler alacakaranlıkta seçilmez olur.

Çocuklar, insan yaşamını film karelerine benzeten, ünlü fotoğraf sanatçımız Ara Güler’in söylediği gibi, “Yaşam, size verilmiş boş bir filmdir. Her karesini mükemmel bir biçimde doldurmaya çalışın...” ve sevgiyle çerçeveleyin.

“23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nız kutlu olsun.

Bu yazı toplam 1153 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.