1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 2017-2020 Stratejik Planı Paylaşıldı
2017-2020 Stratejik Planı Paylaşıldı

2017-2020 Stratejik Planı Paylaşıldı

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, ‘2. İlçe Müftüleri Konferansı’nda 2017-2020 Stratejik planı için ortak akıl çalışmasında bulunduklarını belirtti.

A+A-

Dünya’daki ve ülkemizdeki bütün gelişmeleri dikkate alarak, stratejik planın temel esaslarını da ilçe müftüsü arkadaşlarımızla paylaştık. Yine istihdamda yaşanan sıkıntıları burada değerlendirdik.” dedi.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Afyonkarahisar Korel Termal Otelde düzenlenen 2. İlçe Müftüleri toplantısı sonucunda gazetecilere değerlendirmede bulundu.

Özafşar, Diyanet İşleri Başkanlığının iki yılda bir bu toplantıyı gerçekleştirdiğini belirterek, şöyle konuştu: “Bir anlamda iki yılın bütün hizmetlerini kalem kalem gözden geçiriyoruz. Değerlendirmeler yapıyoruz. Geçmişe dönük uygulamaları kritik ediyoruz. Bu toplantıda belli bir format var. Genel Kurul açılışında mutlaka bir üst başlık ele alınıyor. Bu yılki başlığımız ‘Diyanet Hizmetleri ve Gelecek Perspektifi’ ismini taşıyordu. Bu çerçevede bir panelimiz oldu. Paneli de Diyanet İşleri Başkanımız yönetti. Burada bir anlamda son yıllarda ülkemizdeki ve bölgemizdeki gelişmeleri değerlendirdik. Gelişmeler çerçevesinde din ve diyanet hizmetlerinin hangi noktada olduğunu ele aldık. Yeni kavramları gözden geçirdik. Ufuk turu yapmış olduk. Teorik konuları öne çıkardık. Yine açık kürsü uygulamamızda ilçe müftülerimiz, belli başlıklar altında düşüncelerini ifade ettiler. Çünkü sahada hizmeti yürütenler onlar. Doğrudan cami, irşad hizmetlerini, kuran hizmetlerini yürütenler onlar. Sosyal içerikli din hizmetlerini yürütenler onlar. Diyanet Vakfı Şubelerinin başında bulunup, vakıf hizmetlerini koordine eden onlar. O bakımdan bu süreç içerisinde karşılaştıkları sorunları ve problemleri dile getiriyorlar. Çözüm önerilerini dile getiriyorlar. Başkanlıktan taleplerini ve beklentilerini dile getiriyorlar.”

“Ortak akıl çalışması gerçekleştirdik”

‘Ülkemizde ortaya çıkan din, devlet ve toplum çerçevesindeki problemleri de ele alıyoruz’ diyen Özafşar, konferansta çok kıymetli görüşlerin ortaya çıktığını ve tek tek not edildiğini kaydetti.

Diyanet İşleri Başkanlığının 2017-2020 Stratejik planı çerçevesinde bir taslak hazırlandığını dile getiren Özafşar, “O planın başlıklarını burada arkadaşlarımıza paylaştık. Hedeflerimiz neler? İlkelerimiz neler? Hangi konulara öncelik vereceğiz? Dünya’daki bütün gelişmeler, ülkemizdeki bütün gelişmeleri dikkate alarak, stratijik planın temel esaslarını da ilçe müftüsü arkadaşlarımızla paylaşma imkanı bulduk. Yine istihdamda yaşanan sıkıntıları burada değerlendirdik. Böylece din ve diyanet hizmetlerini bölgede, yerelde, ulusalda ve küreselde nasıl daha iyi hale getiririz diye ortak akıl çalışması gerçekleştirdik.”

“Talepleri karşılamakta zorlanıyoruz”

Diyanet İşleri Başkanlığının kendini yenilemesi gerektiğini belirten Özafşar, “Diyanet İşleri Başkanlığımız Afrika Dini Liderler Zirvesi yapıyor. Asya-Pasifik Dini Liderler Zirvesi, Latin Amerika Dini Liderler Zirvesi, Balkan Ülkeleri, Avrasya İslam Şürası ve Avrupa Dini Liderler Platformu gibi, küresel ölçekli büyük organizasyonlar yapıyor. Ve bütün dünyadan hem ülkemize hem de diyanetimize hizmet talepleri geliyor. Bu talepleri karşılayabilmek için zorlanıyoruz. İnsan kaynağının yeterliliği konusunda, Organizasyon yeterliliği kapasitesi konusunda Teknolojik altyapı konusunda.” dedi.

"Stratejik bir kurumuz”

2010 yılında çıkarılan bir kanunla Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kendini güncellediğini vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"O sayede de Diyanet bugünkü ihtiyaçları güçlükle de olsa karşılamaya çalışıyor ama biz önümüzdeki 10, 30, 50 yıllara bakmak zorundayız. O bakımdan milletimizin bekası için din alanının bir kaos alanına dönüşmemesi için Diyanet İşleri Başkanlığı son derece stratejik bir kurumdur. Din alanını kaotik bir ortama dönüştürmek isteyen bir takım unsurlar var. Maalesef 15 Temmuz'da bunun ne kadar acıtıcı olabildiğini hep birlikte gördük. Din alanının bir kaosa dönüşmemesini temin edecek olan müessese Diyanet İşleri Başkanlığı ise milletimiz, devletimiz bu görevi Diyanet İşleri Başkanlığına vermişse bu konuda daha etkin bir rol üstlenebilmeli, bunun için de gerekli alt yapı sağlanabilmeli. Dijital çağ dediğimiz bu çağda, 21. yüzyılda Diyanet İşleri Başkanlığının İslam'ın yalın hakikatlerini, doğru ve sağlıklı bilgisini toplumlara iletebilmek için medya alanında daha da güçlenmesi, çoğalması gerekiyor." diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığının stratejik ödevlerinden birinin de inanç özgürlüğünü, insanların serbest bir şekilde yerine getirebilmelerine imkan sağlamak olduğunu anımsatan Özafşar, "Ayrıca Diyanet İşleri Başkanlığının İslamofobi gibi dünya ölçeğinde Müslümanları ötekileştiren, İslam medeniyetini aşağılayan, Amerika gibi ülkelerde gittikçe de artan aşırıcılıklar konusunun önemli olduğunu görüyorum. Bu konuda da dünyayı doğru bilgilendirmemiz gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 2031 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.