1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 16 Nisan’dan Sonra Yatırım Katlanarak Artacak
16 Nisan’dan Sonra Yatırım Katlanarak Artacak

16 Nisan’dan Sonra Yatırım Katlanarak Artacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 275 dev tesisin Afyonkarahisar’a hayırlı olmasını temenni ederek, "Biz hizmet için varız...

A+A-

16 Nisan’da sandıktan ‘Evet’ çıktığı anda, şu ana kadar yapılanlardan çok daha fazlasını, çok daha seri bir şekilde yapmaya devam edeceğiz." dedi. 

Erdoğan, 16 Nisan’da yapılacak halk oylaması hakkında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylemlerini eleştirdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun "Cumhurbaşkanı başka partiden başbakan başka partiden olursa kavga çıkacak" ifadesini anımsatan Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun bu konuşmasından bir bölümü vatandaşlara dinletti.

Ana muhalefetin başındaki kişinin 18 maddenin ne olduğundan haberi olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Biz de böyle olmasın diye cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığı ne yapıyoruz? Birleştiriyoruz. Benim milletim biliyor bunu. Onun için 16 Nisan'da bunlara sandıkta gerçeği öğretmeye var mıyız? Buna hazır mıyız?" ifadelerini kullandı. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun sözlerine işaret ederek, şöyle konuştu:  "Meclis'in lağvedilmesinden, bakın çok enteresan yani bu 'Evet'ler sandıktan çıkarsa, Meclis lağvedilecekmiş. İstersem yüzlerce kişiyi yardımcım olarak, bakan olarak atayabileceğime... Benim seçileceğimi kim garanti ediyor? Şu anda, 16 Nisan'dan sonra benim böyle bir yetkim var mı? Yok. Ancak bu 2019 Kasım'ında yapılacak başkanlık seçiminden sonra kim seçilecek, ona göre ortaya çıkacak. Bir de ne diyor? Muhtarlıkları ve belediyeleri kapatabileceğime, ülkeyi bir gecede yabancı bir devlete teslim edebileceğime kadar neler demiyor, neler. Biz bu zatın yalancılığını biliriz ama bu defa söylediklerinin hepsi kuyruklu yalan. Halbuki açsa, okusa 18 maddeyi, orada görecek, ne olacağını, ne olmayacağını ama öyle bir derdi yok. Bunların ülkenin ve milletin hiçbir meselesiyle dertlendikleri zaten görülmemiştir. Zaten dikili bir taşları da yok. Halbuki yapılan iş cumhurbaşkanlığı ile başbakanlığı birleştirerek, yürütmenin etkin ve hızlı çalışmasını sağlamaktır."

Meclisin kendisine ait olan yasama görevini yani kanun çıkarma görevini kullanmaya devam edeceğini anlatan Erdoğan, bir de denetim yetkileriyle güçlendirileceğini ifade etti.

“Yalan konuşma, dürüst ol"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yargıda ise bağımsızlığın yanına tarafsızlığın da ekleneceğini ve yargının adına karar verdiği Türk milletine daha iyi hizmet eder hale getirileceğini vurgulayarak, şunları söyledi: "Diyor ki 'Hakimler Savcılar Kurulunu tamamen başkan atacak'. Yalan konuşma, dürüst ol. Hakimler Savcılar Kuruluna cumhurbaşkanının 4 üye atama yetkisi var, 7 üye parlamentodan geliyor. Ne kadar çoğunlukla? Beşte üç çoğunlukla oradan seçilerek geliyor. Hani yasama organı kalkmıştı? İşte bak orası seçiyor, orası 7 üyeyi gönderiyor. Nereye? Hakimler Savcılar Kurulu'na. İki kişi de kabine ve Adalet Bakanlığı müsteşarı. Olay bu." 

Yargıtay ve Danıştayın aynı olacağını aktaran Erdoğan, "Anayasa Mahkemesi iki üyesi hariç diğerleri aynen duruyor, sürelerini doldurana kadar onlar da devam edecek ama askeri mahkemeler kapatıldığı için askeri mahkemelerden gelen bu iki üye sürelerini doldurana kadar devam edecek, ondan sonra ayrılacaklar. 17 olan sayı 15'e düşmüş olacak." diye konuştu.

“Hepsi kuyruklu yalan”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun "18 yaşındaki çocukları Meclise dolduracaklar, Ankara'dakilerin çocukları Meclise dolacak" sözünü anımsatarak, "Ayıp, dürüst ol, dürüst. Bir defa şu laf büyük yalan, 'Bunlar askerlikten muaf tutulacaklar' diyor. Parlamentoda görevli olmak, oradaki görev kutsiyeti itibarıyla askerlik görevinden daha mı düşük?" ifadelerini kullandı.

Milletvekili seçilme yaşını 30'dan 25'e indirdiklerini hatırlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Şu anda 25 ila 30 yaş arasında 4 milletvekili var. Bunu 18, asgariye indirdiğimiz zaman, 18 ila 25 arasında, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24 bu yaştaki insanlar, gençler gelip, girecek. Sadece erkekler mi? Benim hanım kardeşlerim de girecek. Ey Kılıçdaroğlu, olur ya, o şimdi kafaya şunu da takmış olabilir, 'Bayanları da askere gönderelim.' Sayı zaten ortada. 'Milletvekili olduktan iki sene sonra emekli olacaklar' diyor. Böyle bir şey de yok. Herkes nasıl emekli oluyorsa, onlarda öyle emekli olacak. Bunlar sürekli parlamentoda kalamayacağı için de eğer milletvekilliği birinci dönemden sonra yapamıyorsa ondan sonra kendisi sigorta primlerini ödeyecek. Milletvekilliği devam ediyorsa, o zaman parlamentoda yine bütün, oradaki özlük hakları devam edecek. Kardeşlerim, bunlarda yalanın hem de kuyruklu yalanın bini bir para."

Fatih Sultan Mehmed'in 21 yaşında bir çağı kapatıp bir çağı açtığını belirten Erdoğan, "Bizim gençliğimize ben güveniyorum. Hayırcılar güvenmeyebilir, ben güveniyorum, biz güveniyoruz. Biz ne diyoruz, yürüyeceksin, millet yürüyecek arkandan. Sana selam getirdim Ulubatlı Hasan'dan. Öyleyse, durmak yok çok çalışacağız." dedi.
Erdoğan, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde yol arkadaşı, aynı zamanda gönüldaşı olduğunu, önce İstanbul'un sonra bütün Türkiye'nin içme suyu sorununu Eroğlu ile birlikte çözdüklerini söyledi. 

41 milyon vatandaşa hizmet veren 176 yeni içme suyu tesisi yaptıklarını dile getiren Erdoğan, Türkiye'yi barajlarla, göletlerle, sulama kanalları ile donattıklarını belirtti.  Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de 2002 yılına kadar yapılan toplam büyük baraj ve hidroelektrik santrali sayısının 195 olduğunu, buna 411 adet ilave ettiklerini anlattı. Orman varlığının üzerine 1,5 milyar hektar ekleyerek Türkiye'nin dünyada orman alanı artan nadir ülkelerden biri haline geldiğini belirten Erdoğan, bir kesimin ülkedeki her hizmete 'Hayır' diyerek karşı çıktığını ifade etti.  Erdoğan, 79 senede Türkiye'de 6 bin 100 kilometre bölünmüş yol yapıldığını, 14 senede ise 18 bin kilometre bölünmüş yol ilave ettiklerini, göreve geldiklerinde 25 havalimanı olduğunu, bunun üzerine 30 havalimanı ve havaalanı ilave ettiklerini anlattı.  

"Evet' çıktığı anda yatırımlar daha da artacak”

Millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldiklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:
"Bugün de Afyonkarahisar'a elimiz boş gelmedik. Toplam yatırım bedeli, 1 milyarın üzerinde olan 275 ayrı eserin açılışını resmen yapmak için buradayız. Eğitimde, sağlıkta yapılanlar belli, yeni ilaveler yapıyoruz. Sağlıkta 250 yataklı kadın doğum hastanesini önemsiyoruz. Dinar'da yüz yataklı devlet hastanesini önemsiyorum. Entegre hastanelerle yürüyoruz. Çünkü sağlıkta bir devrim peşindeyiz. TOKİ 702 konut yaptı, restorasyon çalışmaları, spor tesisleri, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın haşhaş kapsül deposu tamamlandı. Çevre Şehircilik Bakanlığımız 300 öğrenci kapasiteli yurdu, Bolvadin Belediyesi hizmet binasının içme suyu ve arıtma tesisleri bütün bunlar hepsi arka arkaya yapılıyor. Enerji Bakanlığımız, iletim hatları projelerinin inşalarını bitirdi. Biz hizmet için varız. 'Evet' 16 Nisan'da çıktığı anda, şu ana kadar yapılanlardan çok daha fazlasını, çok daha seri bir şekilde yapmaya devam edeceğiz."

“Siyasetin dili tektir”

CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Başkan seçilecek, bütün akrabasını başkan yardımcısı yapacak." dediğini aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "İnanıyor musunuz? Bu nasıl anlayıştır? 'Muhtarlıkları kapatacak.' diyor. Geçen Ankara'da bir muhtarlar toplantısı yapıyor. Benim için diyor ki daha önce demişti bunu 'Cumhurbaşkanı Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda muhtarlara hitap eder gibi konuştu'. Bunun üzerine, muhtarlarımızdan birisi de kalktı dedi ki 'Siz Sayın Cumhurbaşkanının Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda yaptığı konuşmayı muhtarlara konuşur gibi konuştu demek suretiyle bizi aşağılamadınız mı? 'diyor. O da diyor ki, 'Aşağılamak ne haddimize, haddimize mi? Ama her yerin ayrı bir dili vardır. Burada konuştuğunuzu orada konuşamazsınız, doktorun ayrı bir dili vardır. Avukatın ayrı bir dili vardır' diyor. Ben de diyorum ki, 'Biz burada ne konuşuyorsak, Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda da onu konuşuruz. Dik duracaksın dik, omurgalı olacaksın. Siyasetin dili tektir. Her tarafta oraya ayrı yalpa, buraya ayrı yalpa olmaz. O zaman size ne derler, bukalemun. Diyor ki orada dinleyenler ne demesi lazım? İşte bak böyle olacak veya böyle oldu, böyle konuşulmalı demediklerini sana kim söylüyor? Hayatında daha sen Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna gitmedin, orada daha bir konuşma yapmadın. Oraya katılanların kimler olduğunu da bilmiyorsun. Orada sadece seçilmişler yok Kılıçdaroğlu, orada seçilmişler de var, atanmışlar da var. Hamdolsun biz defalarca orada konuştuk, konuşuyoruz ve Allah'ın izniyle ömür verdiğince konuşacağız."

“275 Tesisin Açılışı gerçekleştirildi”

Geleceğe daha güvenle bakmak için 16 Nisan'da sandıklara sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Erdoğan, alandakilere, "Tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet için evet mi?" diye sordu.  Erdoğan, "Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi hatırlatıyor." dizelerini alandakilerle söyleyerek, 16 Nisan'ın ülkenin aydınlık yarınlarına vesile olması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından toplu açılış törenine geçildi. Kurdele kesimi için makas getiren çocukları yanına alan ve onlara da birer makas veren Erdoğan, yapımı tamamlanan eserlerin tüm Afyonkarahisarlılar için güzelliklere vesile olmasını dileyerek, beraberindeki bakan ve milletvekilleriyle açılışı gerçekleştirdi.

Bu haber toplam 864 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.