1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. 10 Yıllık Havuz Problemine Alternatif Çözüm
10 Yıllık Havuz Problemine Alternatif Çözüm

10 Yıllık Havuz Problemine Alternatif Çözüm

Afyonkarahisar'da İl Özel İdaresi tarafından ihale edilen ve 2006 yılında yaklaşık 6,4 milyon lira harcanarak tamamlanan 1000 kişilik Olimpik Yüzme Havuzu...

A+A-

Afyonkarahisar'da İl Özel İdaresi tarafından ihale edilen ve 2006 yılında yaklaşık 6,4 milyon lira harcanarak tamamlanan 1000 kişilik Olimpik Yüzme Havuzu, yapımdaki teknik sıkıntılar ve işletme maliyetleri nedeniyle kullanılamamıştı. Teknik sıkıntıları giderilemeyen yüzme havuzunun Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapılacak olan 3 yıldızlı otel ile entegre edilerek kullanılması için ilk adım İl Genel Meclisi’nde atıldı.

Afyonkarahisar İl Genel Meclisi Mayıs ayı toplantılarının 4’üncü birleşimi meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. Toplantı gündeminde yer alan ve 10 yıldır sorun haline dönüşen 1000 kişilik olimpik yüzme havuzu sorunu alternatif bir  uygulama ile yatırım olmaktan kurtarılmasının önü açıldı. Maliye Bakanlığı hazine arazisinin İl Özel İdaresi’ne tahsis edilmesinin ardından 2006 yılında 6,4 milyon TL harcanarak inşa edilen 2,70 metre derinlik, 50 metre uzunluk ve 40 metre genişliğe sahip 1000 kişilik olimpik yüzme havuzu geride kalan 10 yıl içerisinde aktif olarak kullanılamadı. Yapılan incelemeler neticesinde 700 ton su kapasitesi olan havuzun yumuşak zemine yapılması, su kaçağı gibi teknik eksiklikler nedeniyle risk oluşturduğu eksiklerin ise giderilememesi nedeniyle aktif olarak kullanılamadığı belirtilmişti.

AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ KONAKLAMA TESİSİ YAPACAK

Geride kalan 10 yıl içerisinde kullanım hakkı devredilen ancak sorunu çözüme kavuşturulamayan olimpik yüzme havuzu 15 Ocak 2015 tarihinde yapılan meclis toplantısında Afyonkarahisar Belediyesi’ne devredilmişti. Afyonkarahisar Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar ve hazırlanan proje doğrultusunda yeni bir çözüm yolu bulundu. İl Genel Meclisi toplantısında gündeme gelen olimpik yüzme havuzunun bulunduğu arazi üzerine Afyonkarahisar Belediyesi tarafından 3 yıldızlı bir otel yapılması ve havuzun otel ile entegre edilmesi yönündeki teklif görüşüldü. 2015 yılında 25 yıllığına Afyonkarahisar Belediyesi’ne tahsis edilen tesis için Turizm Yatırım Belgesi düzenlenerek 3 Yıldızlı Konaklama Tesisi yapılması için İl Özel İdaresi adına yapılan tahsisin kaldırılması meclis üyelerinin de oyları ile kabul edildi. Böylelikle 10 yılık havuz sorunu da alternatif bir uygulama ile ortadan kaldırılarak atıl kalan tesisin aktif hale gelmesinin yolu da açılmış oldu.

SERMAYE ARTIRIM TALEBİ REDDEDİLDİ

Meclis gündeminde yer alan konulardan arasında İl Özel İdaresi’nin hisse ortağı olduğu Bolvadin Giyim İnşaat Madencilik Turizm Temizlik Bilgisayar Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi (BOLGİYSAN) tarafından sermaye artırımlarına ilişkin olarak yapılan teklife ilişkin alınan komisyon raporları meclis üyelerinin onayına sunuldu. BOLGİYSAN’da yüzde 5 hisse payı bulunan İl Özel İdaresi’nin 4 Mart 2017 tarihinde yapılan 2016 yılı olağan genel kurulunda 50 bin TL olan şirket sermayesinin 4 milyon TL’ye çıkarılması konusu meclis gündemine geldi. Sermaye artırımı olması halinde yüzde 25 peşin yüzde 75’lik kısmı ise taahhütlü olarak ödenmesi öngörülen sermaye artırımında 500 adet hisseye karşılık 197 bin 500 TL’lik ödeme yapması talep edildiği belirtilerek sermaye artırım talebinin ilgili komisyonlarca uygun görülmediği kararı da meclis üyelerinin oy birliği ile onaylanarak BOLGİYSAN’ın sermaye artırım teklifi kabul edilmedi.

Bu haber toplam 2001 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.