1. HABERLER

  2. AFYON HABER

  3. 1 Mayıs İdeolojik Yapıdan Çıkarıldı
1 Mayıs İdeolojik Yapıdan Çıkarıldı

1 Mayıs İdeolojik Yapıdan Çıkarıldı

Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Muharrem Uslu, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramının İdeolojik bir yapıdan çıkarıldığını belirterek, “Bizler alın teriyle, haram lokma yemeden yaşam mücadelesi verenleriz.

A+A-

Bizler, tüm insanların refah ve huzur içinde kardeşçe yaşadığı bir dünyayı hayal ediyoruz.  Özgürlüğün siyasal ve ekonomik demokrasiyle sağlanmasını talep ediyoruz. İşin, ekmeğin olmadığı bir yerde sosyal barışın da olmayacağını biliyoruz.” dedi.

Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilciliği, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla sendika önünde basın açıklaması yaptı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla sendika binası önünde toplanan Türk-İş’e bağlı işçiler, birlik ve beraberlik mesajı verdi.

Sendika önünde toplanan işçilere konuşan Türk-İş Afyonkarahisar İl Temsilcisi Muharrem Uslu, 1 Mayıs’ın Türkiye’de emek ve dayanışma bayramı olarak kabul edildiğini hatırlattı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramı dolayısıyla Afyonkarahisar’da Türk-İş İl Temsilciliği önüne toplanan işçilere hitap eden Uslu,  şöyle konuştu:

“Biz işçiler din, dil, ırk, siyasi düşünce ayrımı olmaksızın, emek gücüyle yaşam mücadelesi verenler olarak, ortak taleplerimizi yüksek sesle dile getirmek için bugün burada bir kez daha bir araya geldik. Bugün burada olduğu gibi ülkemizin diğer şehirlerinde, dünyanın birçok yerinde, bizlerle aynı kadere sahip arkadaşlarımız, işçiler, emek dostları, hak ve özgürlük talepleriyle alanlardalar. Bizim kaderimiz ortak.  Biz, insanca çalışmak ve yaşamak istiyoruz.  Taşeronda, güvencesiz, kuralsız çalışmak, ucuz işgücü olmak, iş kazalarında can vermek istemiyoruz. “

“Emeğin olmadığı yerde sosyal barışta olmaz”

‘Biz emekçiler, dünyanın farklı ülkelerinde yaşasak bile benzer sorunlarla karşı karşıyayız’ diyen Uslu,  sorunlarla beraber mücadelenin ortak olması gerektiğini kaydetti.

Uslu, işçiler arasında birlik olduğunda kazananında emek olacağını vurgulayarak, “ Bizler alın teriyle, haram lokma yemeden yaşam mücadelesi verenleriz. Bizler, tüm insanların refah ve huzur içinde kardeşçe yaşadığı bir dünyayı hayal ediyoruz.  Özgürlüğün siyasal ve ekonomik demokrasiyle sağlanmasını talep ediyoruz. İşin, ekmeğin olmadığı bir yerde sosyal barışın da olmayacağını biliyoruz. Emeğin baş tacı edildiği, her alanda demokrasinin geçerli olduğu bir düzen istiyoruz.  Kıdem tazminatımıza el uzatılmasına, haksız yere işten çıkarmalara, açlığa ve sefalete mahkûm bırakılmaya, sendikasızlaştırmaya, güvencesizleştirmeye çocuklarımızın geleceğinin çalınmasına ve topyekûn hayatımızın karartılmasına karşı buradayız. Eşitliği, barışı, kardeşliği ve özgürlüğü ülkemizde ve tüm dünyada egemen kılacak güç bizleriz. Tüm kurum ve kurallarıyla demokrasi, ancak bizlerin mücadelesiyle sağlanabilir. Bugün mücadele azmimizi bir kez daha haykırmak için buradayız.

“15 Temmuz’u Lanetliyoruz”

Emekçilerin yüzlerce yıl süren mücadeleler sonunda elde ettiği hakların ellerinden alınmak istendiğini ifade eden Uslu,

“Sağlık, eğitim, sosyal güvenlik özelleştiriliyor; sosyal devlet ortadan kaldırılıp yerine paranın egemen olduğu bir düzen kurulmak isteniyor. Denetimsizliği, kuralsızlaştırmayı, esnekleştirmeyi öneren bu politikalara karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Sendikalı ve toplu sözleşmeli çalışma koşulları, sosyal adalet, eşitlik, kardeşlik, barış ve özgürlük için her zamankinden daha kararlı şekilde mücadele edeceğiz.  Ortak geleceğimizi birlikte barış içinde belirlemeliyiz. Toplumda ayrışma riski ortadan kaldırılmalı, kardeşlik bağıyla bu ülkenin tüm kesimleri ortak akıl çerçevesinde bir yol haritası belirlemelidir.  Emekçiler darbelerin en büyük düşmanı, demokrasinin en büyük dostudur. Tam demokrasinin sağlandığı ortamlar, işçi hak ve özgürlüklerinin yaşama alanıdır. 15 Temmuz 2016 tarihinde başarısızlığa uğratılan darbe girişimini lanetliyoruz. “dedi.

“Ücretli çalışanlar üzerinden vergiler düşürülmelidir”

‘Hukukun üstünlüğü ilkesi, biz emekçilerin sürdürdüğü mücadelenin olmazsa olmazıdır’  diyen Hukukun üstünlüğü ilkesi çerçevesinde, her türlü görüşün, düşüncenin görsel ve yazılı bir şekilde dile getirilmesi ve dağıtılması için gerekli ortamın sağlanmasını belirtti.

Basın özgürlüğü demokratik yapının güvencesi olduğunu aktaran Uslu,  sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınların toplumsal yaşamda yer almalarına yönelik olumsuz yargıların ortadan kaldırılması için hem sendikalar hem de ilgili kamu kurumları çalışmalar yapmalıdır. Toplumsal yaşama güçlü bir şekilde katılım, kadınlara karşı uygulanan şiddet döngüsünün kırılmasında büyük rol oynayacaktır. Kamu kurumlarındaki geçici işçilik uygulaması, güvencesiz istihdamın bir türüdür. Bu koşullarda çalıştırılan işçiler güvenceli şekilde istihdam edilmelidir. Kayıtdışılık ülkemizin uzun soluklu ekonomik sorunlarından biridir ve hala devam etmektedir. Kayıtdışı sorunu çözülmeli, herkes kayıt altına alınmalıdır.  Asgari ücret birey değil, aile temelinde hesaplanmalı, insana yakışır geçim şartlarını sağlamalıdır. Ücretli çalışanlar üzerindeki ağır vergi yükü düşürülmeli, vergi adaletsizliği giderilmelidir.  Ekonomik gelişme politikaları, dar bir çevrenin değil, tüm toplumun çıkarına göre belirlenmelidir. Dar çevrelerin kısa sürede elde edecekleri yüksek karlar uğruna, tekrar oluşumu onlarca, belki yüzlerce yıl sürecek doğal kaynakların tahribatına neden olacak uygulamalar kamu erki tarafından engellenmelidir. Genetiği değiştirilmiş organizmalı (GDO’lu), yapay tatlandırıcılı ve nişasta bazlı ürünlerin tüketimi sağlımızı tehdit etmektedir. Tarım alanlarının imara açılması besin kaynaklarımızın yok edilmesidir.  Engellilerin toplumsal yaşama tam uyum sağlamalarını sağlayacak kanuni ve fiili düzenlemelere hız verilmelidir.  Öğrenim kurumları, demokratik yapının ve bilgi toplumunun gerektirdiği nitelikte özgür bireylerin yetiştiği, istihdam edilebilirliği destekleyen yapıda olmalıdır. Üniversitelerimiz bilimin üretildiği yapıya kavuşmalıdır.” diye konuştu.

Öte yandan sendika önünde toplanan işçiler, müzikler eşliğinde 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Bayramını kutladı.

                            

Bu haber toplam 662 defa okunmuştur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.